Zasady bezpieczeństwa na planach nie będą obowiązkowe. Kiedy ekipy wrócą do pracy?

Filmowe i serialowe ekipy zdjęciowe będą mogły niedługo wrócić na plan. Po tygodniach konsultacji przedstawiciele brytyjskiego przemysłu filmowego opublikowali właśnie swoje wytyczne dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa na planach zdjęciowych i higieny pracy.

Brytyjski rząd zatwierdził wytyczne przekazane przez British Film Commission (BFC) i pozwolił już ekipom filmowym na wznowienie prac na planach zdjęciowych. Teoretycznie prace nad filmami i serialami mogłyby zostać wznowione od razu, jednak brytyjski przemysł musi jeszcze przebrnąć przez pewne przeszkody stojące na drodze do normalności.

Do najważniejszych zasad ustalonych przez brytyjską branżę filmową należy między innymi zapis o konieczności odbycia przez każdego członka ekipy filmowej internetowego szkolenia dotyczącego nowych zasad bezpieczeństwa oraz ustalenia własnego nadzorcy BHP, który będzie odpowiadał za przestrzeganie wytycznych. Nie zabrakło oczywiście także wzmianki o konieczności zachowywania odpowiedniego odstępu pomiędzy pracownikami. Wytyczne uwzględniają jednak, że w przypadku niektórych produkcji dystans społeczny może być niepraktyczny, dlatego dopuszczają jego łamanie przy jednoczesnym wykorzystaniu jednego lub kilku stałych zespołów specjalistów do pracy na planie. Zasada ta ma przeszkodzić w rozprzestrzenianiu się wirusa na pozostałych członków ekipy, gdyby doszło do zarażenia wśród osób pracujących w większych skupiskach na planie.

BFC potwierdziło przy okazji publikacji raportu, że ustalone wytyczne nie są obowiązkowe i powstały tylko po to, aby doradzać twórcom. Jak na razie najpoważniejszym problemem uniemożliwiającym ekipom powrót na plan jest jednak sprawa nowych ubezpieczeń ekip filmowych, które muszą zostać przystosowane do nowej sytuacji związanej z pandemię koronawiursa.

Jeśli wytwórnie uporają się z problemami dotyczącymi ubezpieczeń, to będą mogły w końcu wrócić do pracy, którą porzucono w marcu ze względu na wybuch pandemii koronawirusa. Najnowsze przewidywania sugerują, że zdjęcia do pierwszych produkcji mogą zostać wznowione w okolicach lipca. Przed wybuchem pandemii w Wielkiej Brytanii pracowały między innymi ekipy zdjęciowe nowego Batmana, drugiego sezonu Wiedźmina oraz filmu Jurassic World: Dominion. Do rozpoczęcia zdjęć przygotowywały się natomiast ekipy aktorskiej wersji Małej Syrenki, seriali „Peaky Blinders” i „Sex Education” oraz kilku innych produkcji Marvela, w tym między innymi drugiego filmu o przygodach Doktora Strange'a i produkcji Ant-Man 3 oraz Moon Knight.

Szczegółowo o założeniach planu dotyczącego bezpieczeństwa w kinach w Wielkiej Brytanii pisaliśmy w artykule: Jakie zasady będą obowiązywały na planach seriali Netfliksa, HBO i Disneya?

źródło: variety.com / deadline.com / zdj. Netflix