„Zielona granica” zawalczy o europejskie Oscary. Film Holland z najważniejszymi nominacjami

Zielona granica” ponownie została zauważona przez europejskie środowisko filmowe. Produkcja będąca przedmiotem głośnej dyskusji w polskim społeczeństwie powalczy o najważniejsze wyróżnienia w konkursie Europejskich Nagród Filmowych. Laureatów poznamy 9 grudnia podczas uroczystej gali w Berlinie.

Zielona granica” powalczy o europejskie Oscary w najważniejszych kategoriach

W polskich kinach „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland cieszyła się dużą popularnością i ostatecznie przyciągnęła na sale 749 639 widzów. Film przez pierwsze 3 tygodnie wyświetlania był numerem 1 w polskim box office. Jeszcze przed debiutem w naszym kraju produkcja opowiadająca historię odnoszącą się do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej została doceniona przez zagranicznych krytyków i otrzymała wyróżnienie na Festiwalu w Wenecji.

Film Agnieszki Holland przegrał co prawda walkę o miano polskiego kandydata do Oscara, ale został teraz zauważony przez kapitułę innego plebiscytu. Ogłoszono właśnie, że „Zielona granica” otrzymała trzy nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach. Co istotne, są to trzy najważniejsze kategorie, czyli najlepszy film, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz.

Europejskie Nagrody Filmowe to jedne z najważniejszych wyróżnień dla europejskich twórców i traktowane są w branży jako europejski odpowiednik Oscara. O tym, jak film Holland poradzi sobie na gali, dowiemy się już 9 grudnia. Laureatów poznamy podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród organizowanej w Berlinie. Wcześniej, bo już 23 listopada film „Zielona granica” trafi w Polsce na płyty DVD i Blu-ray.

zdj. Kino Świat / Agata Kubis