Znamy polskiego kandydata do Oscara. Film „Żeby nie było śladów” powalczy o nominację

Polski Instytut Sztuki Filmowej wybrał film, który powalczy o nominację do przyszłorocznych Oscarów. Polskę będzie reprezentował film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Powołana przez dyrektora PISF Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej zdecydowała, że „Żeby nie było śladów” będzie reprezentować Polskę w walce o nominację do Oscarów w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

W skład komisji, która podjęła decyzję o tym, która produkcja będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary, weszli: Radosław Śmigulski (dyrektor PISF), Sean Bobbit (producent filmowy i prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji), Jan A. P. Kaczmarek (kompozytor i laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”), Małgorzata Szczepkowska-Kalemba (kierowniczka Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych PISF) oraz Łukasz Żal (operator, dwukrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do „Idy” i „Zimnej wojny”).

O nominację walczyły w tym roku także filmy: „Najmro” (reż. Mateusz Rakowicz), „Prime Time” (reż. Jakub Piątek) oraz „Hiacynt” (reż. Piotr Domalewski).

Światowa premiera filmu „Żeby nie było śladów” zaplanowana została na 9 września w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Pod koniec września produkcja zadebiutuje w Polsce – na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oscarowe nominacje poznamy 8 lutego 2022 roku, a 94. gala wręczenia Nagród Akademii odbędzie się 27 marca 2022 roku.

źródło: pisf.pl / zdj. Kino Świat