Zrzeszenie związków zawodowych przeciwne przjęciu MGM przez Amazon

Amazon napotkał kolejną przeszkodę na drodze do przejęcia aktywów MGM. Amerykańskie stowarzyszenie zrzeszające związki zawodowe (SOC), które liczy blisko 4 miliony pracowników, wystąpiło przeciwko planowanemu przez internetowego giganta przejęciu wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer

W lipcu okazało się, że przejęcie aktywów studia MGM przez Amazon może potrwać nieco dłużej, niż pierwotnie zakładano, bowiem wyceniania na ponad 8,4 mld dolarów transakcja stała się przedmiotem dokładnej analizy Federalnej Komisji Handlu. Sprawie przygląda się amerykańska prawniczka Lina Khan znana z mocnego krytykowania działań firmy Amazon i lobbowania na rzecz przedefiniowania aktualnego prawa antymonopolowego. Chcąc chronić swoje interesy, Amazon zaapelował, aby Lina Khan wycofała się z procesu akceptacji planowanego przejęcia aktywów Metro-Goldwyn-Mayer.

Okazuje się jednak, że Lina Khan nie jest osamotniona w swojej krytyce względem firmy Amazon i jej poczynań na światowym rynku. Oficjalne zastrzeżenia co do planowanej fuzji przedstawiło także amerykańskie stowarzyszenie związków zawodowych, które domaga się od Federalnej Komisji Handlu odrzucenia zaproponowanego przez Amazon przejęcia MGM.

W oficjalnym liście dyrektor stowarzyszenia twierdzi, że Amazon stosował już antykonkurencyjne praktyki na streamingowym rynku, a planowane przejęcie MGM pozwoliłoby firmie na dalsze nadużywanie swojej pozycji ze szkodą dla konsumentów, konkurentów, a także filmowego przemysłu. Michael Zucker zauważa, że fuzja z MGM wzmocni zdolność firmy Amazon do wykorzystania swoich wpływów na wielu liniach biznesowych i pogłębi szkodliwe zmiany zachodzące w filmowej branży. Według Zuckera od lat Amazon wykorzystuje pozycję lidera na rynku internetowego handlu do budowania swojej pozycji na rynku SVOD za pomocą takich praktyk jak łącznie usługi Prime dla klientów swojego sklepu z dostępem do serwisu Prime Video oraz oferowaniem miesięcznego abonamentu poniżej ceny rynkowej. W opinii stowarzyszenia w przypadku przeprowadzenia fuzji Amazon będzie mógł zintensyfikować swoje dotychczasowe nadużycia, co mocno odbije się na branży streamingowej i może zaowocować między innymi narzuceniem uciążliwych i niekorzystnych warunków umów oraz przełożyć się na jeszcze większą kreatywną kontrolę nad treściami, co zaburzy różnorodność dostarczanych klientom produkcji.

Aktualnie obowiązujące w USA prawo antymonopolowe wymaga przedstawienia twardych dowodów na to, że fuzja dwóch firm odbije się negatywnie na konsumencie, dlatego próba zatrzymania przejęcia MGM przez Amazon może okazać się trudnym zadaniem. Z tego właśnie względu w środowisku od lat mówi się o konieczności odświeżenia obowiązujących przepisów.

Jeśli komisja nie zdecyduje się na zablokowanie transakcji, to SOC zwraca się z prośbą o wprowadzenie istotnych regulacji, na których miałby opierać się przyszłe działania firmy, tak aby nie doszło do łamania przepisów i obchodzenia prawa. To nie pierwszy przypadek, kiedy SOC sprzeciwia się działaniom podejmowanym przez Amazon. W zeszłym roku stowarzyszenie złożyło petycję, w której zwróciło się do Komisji o zbadanie antykonkurencyjnych praktyk firmy oraz przegląd nowych praktyk stosowanych przez giganta podczas pandemii.

źródło: deadline.com / zdj. Amazon / MGM