Briggs Land tom 1: Kobieca ręka - recenzja komiksu

Wydany w marcu pierwszy tom Briggs Land to początek bardzo obiecującej historii, która w przyszłości ma zostać zekranizowana (serial na podstawie komiksu szykuje stacja AMC). Zapraszamy do lektury recenzji. 

Terytorium Briggsów cieszy się dużą niezależnością. Właściwie można odnieść wrażenie, że jest osobnym - tylko że bardzo małym - państwem. Jednak pieniądze nie są zdobywane legalnymi drogami, a Briggsami interesuje się rząd USA. Ma on okazję, by zainteresowanie przekuć w działanie, ponieważ Jim Briggs, głowa familii siedząca w więzieniu, wykazuje chęć współpracy. Plany psuje żona Jima, Grace, która postanawia przejąć władzę, ochronić Terytorium, a także uczynić z niego lepsze miejsce.

To właśnie Grace okazuje się katalizatorem zmian, ale też i nowych problemów. Te ostatnie wiążą się z przekonaniem, że to mężczyzna powinien sprawować władzę, a nie kobieta. Tworzy to napiętą i atrakcyjną dla czytelnika sytuację, w której główna postać od początku musi udowadniać, że jest twarda i nieustraszona oraz potrafi sobie radzić w trudnych momentach - tylko w ten sposób może zyskać szacunek i lojalność. 

Pierwszy tom zaczyna się od momentu decyzji Grace. Następnie oglądamy pozyskiwanie poparcia wśród rodziny i konfrontację z pierwszymi przeszkodami na drodze ku celu. Całkiem dużo tutaj nieobliczalnych postaci i możliwych konfliktów. Trzeba cały czas mieć się na baczności i podejmować trudne wybory: czy komuś zaufać, czy patrzeć mu ręce, czy może zdecydować się na jakiś kompromis. Wpływa to wydatnie na zainteresowanie i napięcie, mimo że śledzeniu wydarzeń towarzyszy świadomość, że to dopiero początek. Pionki są ustawiane na szachownicy, a największe trudności - jeszcze przed bohaterką.

briggs_land_t1_plansza_01-min.jpg

Poglądy bohaterów stanowią ważną część świata. Rasistowskie zachowania, antysemityzm czy przeświadczenie, że kobieta powinna słuchać się mężczyzny (a nie na odwrót), to groźne postawy, które wcale nie odeszły do przeszłości. Z drugiej strony jest pragnąca zmian Grace. Trudno powiedzieć, co uważa za słuszne, ale raczej przeciwstawia się konserwatywnemu myśleniu. Wyraźnie nie podoba się jej traktowanie kobiet w społeczeństwie, dokonuje nawet trochę dobra, lecz zarazem posuwa się do przemocy i szantażu, żeby zrealizować swoją osobistą misję. Właśnie. Grace postanawia przewodzić, jakby nie patrzeć, przestępcom i sama przestępcą jest. Nie należy o tym zapominać, choć moim zdaniem i tak łatwo się jej kibicuje. Grace okazuje się niejednoznaczna, a przy tym nie brakuje jej życiowego doświadczenia. Ma dorosłych synów, sama jest już w dojrzałym wieku, zaś u boku Jima, a potem gdy ten trafił za kratki, niejedno widziała. To weteranka, która dopiero teraz upomniała się o należne miejsce. 

Ruchy rodziny Briggsów śledzą agenci, co stanowi kolejną komplikację w życiu Grace. Im więcej problemów, tym lepiej, póki jak dotychczas, będą rozbudowywane. W Kobiecej ręce (trafny tytuł) problemy wcale nie znikają ot tak: trzeba czasu i konkretnych reakcji, ale nawet te mogą przynieść więcej złego niż dobrego dla sprawy. To jest właśnie świetne w Briggs Land: bardzo rozsądne planowanie i rozwijanie fabuły. Tu jak na razie wszystko wydaje się dokładnie przemyślane i nawet pewne niedopowiedzenia i sekrety nie mają na celu tylko zaskakiwać w przyszłości, lecz także budować przekonujący świat. Informacje na jego temat zostały sensownie wplecione w historię, np. ktoś wprowadza nową postać w sytuację, dzięki czemu i my wiemy coraz więcej.  

briggs_land_t1_plansza_03-min.jpg

Podsumowanie

Rysunki są realistyczne. Prezentowany świat ma być jak najbardziej wiarygodny, i nawet po bohaterce widać upływ czasu: to nie jest młoda osoba. Jasna kolorystyka pasuje do fabuły - umiejscowionej w USA i łączącej elementy kryminału z thrillerem - w której ścierają się odmienne poglądy. Trudno się do czegoś przyczepić. Pierwszy tom Briggs Land jest bardzo dobry, nie zawiódł ani scenarzysta Brian Wood, ani ilustrator Mack Chater. Stworzona przez nich pozycja dostarcza naprawdę świetnej historii w realiach, w których nie ma prostego podziału na dobrych i złych, a nawet sama bohaterka stosuje moralnie złe środki.   

5
Scenariusz
4
Rysunki
6
Tłumaczenie
5
Wydanie
6
Przystępność*
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

Briggs_Land-300.jpg

Historia została pierwotnie opublikowana w Briggs Land Volume 1 State of Grace w kwietniu 2017 roku.

Zachęconych recenzją odsyłamy do wpisu Briggs Land tom 1: Kobieca ręka - prezentacja komiksu, w którym znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz prezentację wideo.

Specyfikacja

Scenariusz

Brian Wood

Rysunki

Mack Chater

Oprawa

miękka

Druk

kolor

Liczba stron

160

Tłumaczenie

Maria Jaszczurowska

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źródło: Egmont / Dark Horse