Co nowego na 4K UHD? – wysyp premier na drugą połowę roku

Co wydarzyło się na rynku wydań 4K UHD w ciągu ostatnich siedmiu dni? Sprawdźcie wszystkie nowości, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Superman: Man of Tomorrow” i „Kevin sam w domu” we wrześniu na 4K

Studio Warner Bros. oficjalnie potwierdziło, że 8 września w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem animowanym „Superman: Man of Tomorrow”. Na płycie UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio 5.1. Preorder na wydanie wystartował już na Amazon.com.

Disney ujawnił natomiast, że po trzydziestu latach od kinowej premiery i niezliczonych emisjach w polskiej telewizji „Kevin sam w domu” trafi w końcu na nośnik 4K UHD. Kultowy klasyk zadebiutuje na 4K UHD już 19 września. Data ta jak na razie dotyczy jednak wyłącznie premiery na amerykańskim rynku. Póki co nie wiemy jeszcze, kiedy „Kevin sam w domu” miałby trafić na pozostałe rynki europejskie, ale jako że za dystrybucję filmu odpowiadał będzie Disney, to możemy być niemal pewni, że na płycie w żadnym kraju nie znajdziemy polskiej wersji językowej.

„V jak Vendetta”, „300”, „Ghost in the Shell” i inne premiery jesieni

Amerykańskie sklepy zapowiedziały w tym czasie tegoroczne premiery wydań 4K UHD z takimi produkcjami jak: „Hokus pokus” (Target, Best Buy, Hdmoviesource) i wspomniane tytuły „Kevin sam w domu” (Best Buy, Hdmoviesource) i „Superman: Man of Tomorrow” (Best Buy, Hdmoviesource) – animacja dostępna będzie także w wydaniu z figurką. Dwie z pierwszych produkcji doczekały się także zapowiedzi limitowanych steelbooków: „Hokus pokus” i „Kevin sam w domu”, podobnie jak trzeci sezon serialu „Westworld”. Pojawiły się też wzmianki o zbliżających się premierach wydań 4K UHD z produkcjami: „V jak Vendetta”, „300”, „Ghost in the Shell” (premiera 8 września), „21 Jump Street” i „22 Jump Street” (premiera 15 września).

Ponadto Edgar Wright potwierdził ostatnio, że pracuje obecnie nad wydaniem w rozdzielczości 4K filmu „Scott Pilgrim vs. the World”. Mówi się także, że w tym roku możemy doczekać się edycji 4K UHD z produkcjami „Diuna” w reżyserii Davida Lyncha i „Kroniki Riddicka” (na jesień został już zapowiedziany „Pitch Black”). Sony z kolei planuje podobno premiery wydań 4K UHD z filmami „Elizjum” i „Looper”, a Columbia Pictures chce wypuścić niedługo na 4K „Działa Navarony”.

Pojawiły się jednak i złe informacje dla fanów nośnika 4K UHD. Wygląda na to, że Warner Bros. zdecydował o przesunięciu premiery wydania 4K UHD z „Władcą Pierścieni” i „Hobbitem” na przyszły rok – początkowo zakładano, że filmy trafią do sprzedaży latem, a następnie przełożono je na jesień.

„Spartakus”, „Piąty element” i inne premiery z Wielkiej Brytanii

Na angielskim rynku wydawniczym w czwartek Zavvi uruchomiło preorder na kolekcjonerskiego steelbooka 4K UHD z filmem „Gwiezdne wojny: Atak klonów”. W sklepach pojawiły się też zapowiedzi wydań 4K UHD z filmami: „Spartakus”, „Piąty element” (Amazon.co.uk, Zavvi – premiera 24 sierpnia) i „Cinema Paradiso” (premiera 21 września).

71NuhhEXJUL._AC_SL1290_.jpg

„Powrót do przyszłości” w październiku

Na pozostałych rynkach europejskich Niemcy zapowiedzieli na 9 października premierę wydania 4K UHD z filmem „Force of Nature” z Melem Gibsonem w roli głównej, a 25 września do sklepów ma trafić film „Followe Me”. Na Amazon.de wystartował z kolei pakiet od wytwórni Columbia Pictures (premiera 6 sierpnia). We Francji w tym czasie na 7 października zapowiedziano premierę steelbooka 4K UHD z filmem „300”.

Francuski oddział Universala potwierdził, że w październiku do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z trylogią „Powrótu do przyszłości”. Dzienna premiera wydania nie została jeszcze potwierdzona, ale w spekulacjach z francuskiego rynku przewijał się między innymi 19 października. Przypomnijmy też, że obok standardowej edycji trylogia trafi do sklepów także w kolekcjonerskim wydaniu.

Kończący się tydzień nie przyniósł żadnych informacji na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD.

271747_front-min.jpg

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Universal Picutres / Warner Bros.