Klasyka polskiego kina od Filmostrady. Znamy majowe premiery

W maju w ramach nowej serii Klasyka polskiego kina - cyfrowa rekonstrukcja do sprzedaży trafi dziewięć wydań DVD z filmami Andrzeja Wajdy, Feliksa Falka i Jacka Bromskiego. Poznajcie szczegóły.

Premierę wydań zapowiedziano na 9 maja, a ich dystrybutorem jest Filmostrada. Każdy z filmów otrzyma odrestaurowaną cyfrowo wersję obrazu, a wśród nich znajdą się następujące pozycje:

Ziemia Obiecana (1974)

Koniec XIX wieku. Łódź, centrum rodzącego się polskiego włókiennictwa. Troje przyjaciół: Polak- Karol Borowiecki, Niemiec- Maks Baum i Żyd- Moryc Welt, pragnie założyć fabrykę włókienniczą w Łodzi. Stosują różne chwyty wymuszane przez bezwzględnych łódzkich potentatów bawełny. Po pożarze świeżo zbudowanej przędzalni ich drogi rozchodzą się. Karol sprzeniewierza się szlacheckim ideałom, zrywa narzeczeństwo z Anką, by przez ślub z Madą Müeller, córką największego fabrykanta Müllera, objąć we władanie najpotężniejszy łódzki kapitał. Filmowa adaptacja powieści Władysława Reymonta będąca epickim obrazem konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w.

ZIEMIA-OBIECANA-min.png

Wodzirej (1977)

Błyskotliwy i przebiegły Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału “Estrady”. Będąc którymś z kolei w hierarchii wodzirejów- konferansjerów, prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu “Lux” ma się odbyć wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Postanawia wyeliminować wszystkich rywali, wykorzystując każdą metodę, która może zbliżyć go do sukcesu, m.in. pisze donosy, podstawia swoją dziewczynę wpływowym sponsorom, okrada byłą żonę i sprzeniewierza się przyjaźni. Dążenie do celu „po trupach” i bez skrupułów oraz walka, choćby nieuczciwa i niemoralna, są dla Lutka oczywiste.

WODZIREJ-min.png

Dyrygent (1979)

Dramatyczna historia trojga ludzi, dla których przygodą życia stała się muzyka. Młoda skrzypaczka Marta będąc na stypendium w Nowym Jorku poznaje słynnego dyrygenta Johna Lasockiego, którego łączyła przed laty wielka miłość z jej matką. W Lasockim odżywają wspomnienia dawnego uczucia. Postanawia przyjechać do Polski, by w rodzinnym mieście Marty poprowadzić wykonanie V symfonii Beethovena przez lokalną orkiestrę. Jej dyrygentem jest mąż Marty – Adam, który początkowo widzi w wizycie wielkiego mistrza szansę dla siebie ale jednocześnie obawia się konfrontacji z artystą takiego formatu. Z czasem dostrzega fascynację, jaką Lasocki budzi w Marcie, jak również – jego skromność, życzliwość i głębokie zrozumienie istoty muzyki. W Adamie zaczyna narastać poczucie niejasnego zagrożenia i zazdrości, które przeradzają się w zawiść, agresję, a nawet histerię. Lasocki nagle umiera. Marta pozostaje z mężem, ale ostro osądza jego postawę i charakter.

DYRYGENT-min.png

Sztuka kochania (1989)

Olgierd Pasikonik, znany seksuolog, autor najpopularniejszej rubryki porad sercowych w poczytnym piśmie, propagator nowoczesnych metod psychoterapii w leczeniu zaburzeń seksualnych – przygotowuje odpowiedź na list jednej z czytelniczek, Anny, mającej wątpliwości, czy dobrze wybrała kandydata na męża. Powiedz – nie! – doradza Pasikonik. Nie!!! – krzyczy Anna i ucieka sprzed ołtarza. Na nic nie zdają się błagania matki i niedoszłego męża, Piotra. Anka postanawia opuścić dom. Po pogadance telewizyjnej na temat rewolucji seksualnej, do mieszkania Olgierda Pasikonika wprasza się Eliza, jedna z jego licznych wielbicielek, które uważają go za supermena. Mimo zastosowania wypróbowanych metod, Olgierd nie sprawdza się jako mężczyzna.

SZTUKA-KOCHANIA-min.png

Deja vu (1988)

Chicago 1925 roku, okres prohibicji. Mafioso Mick Nitsch zdradza swą “rodzinę” i daje cynk policji o planowanym transporcie alkoholu, a następnie ucieka do ZSRR, ziemi swoich przodków. Mafia wysyła za nim Johna Pollacka, zawodowego mordercę o polskich korzeniach, z zadaniem likwidacji zdrajcy. Odessa 1925, okres NEP – u. Do portu przybywa okręt z Nowego Jorku, na którego pokładzie znajduje się John Pollack. Wita go nadmiernie serdecznie radziecka ekipa powitalna. Na skutek wstrząsu Pollack traci pamięć. 

DEJA-VU-min.png

Danton (1982)

Rok 1794 roku. Rewolucja francuska. We Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty gazety dantonistów Vieux Cordelier. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go. Z inicjatywy Robespierre’a dochodzi do spotkania obu przywódców, ale nie udaje im się osiągnąć porozumienia. W Komitecie Ocalenia Robespierre domaga się aresztowania Dantona.

DANTON-min.png

Człowiek z żelaza (1981)

Rok 1980. W Stoczni Gdańskiej trwa strajk. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w Stoczni Gdańskiej oraz aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka oraz komitet strajkowy.

CZŁOWIEK-Z-ŻELAZA-min.png

Człowiek z marmuru (1976)

Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka – dyplomantka szkoły filmowej – przekonuje “ważnego” redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, murarzu i przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne “śledztwo”, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta. Jednocześnie, poznając jego dramatyczne życie, Agnieszka odkrywa i demaskuje gorzką prawdę o stalinowskich latach 50-tych w Polsce.

CZŁOWIEK-Z-MARMURU-min.png

Bez znieczulenia (1978)

Znany dziennikarz, Jerzy Michałowski, po powrocie z zagranicy dowiaduje się od żony, że postanowiła od niego odejść. Nie zna przyczyn tej decyzji, dlatego też nie chce się z nią pogodzić. Dodatkowo, zaczyna popadać w coraz większe problemy zawodowe: jego wystąpienie telewizyjne i publikacje prasowe nie zyskują uznania, na uniwersytecie zostają zawieszone jego wykłady, zaś od dawna planowany wyjazd za granicę – niespodziewanie i nagle odwołany.

BEZ-ZNIECZULENIA-min.png

źródło: Filmostrada.pl