Life - recenzja wydania 4K Ultra HD Blu-ray

W sierpniu 2017 roku do sprzedaży trafiły europejskie wydania 4K UHD z filmem Life. Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą recenzją wydania pochodzącego z Francji, w którym znajdziecie polską wersję językową.

Opisywane wydanie Life oferuje nam obraz o formacie 2.39:1, zakodowany przy użyciu kodeka HEVC (H.265), z 10-bitową głębią obrazu, szeroką paletą bar (WCG) i High Dynamic Range w wersji HDR10.

Rozdzielczość

Zacznijmy od tego, że wydanie na nośniku 4K Ultra HD Blu-ray z filmem Life nie dostarczy nam oryginalnego obrazu w rozmiarze 4K. Nie znaczy to jednak, że obraz nie jest wyświetlany w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Owszem jest, ale jest to „fałszywe” 4K. Mamy tutaj bowiem do czynienia z tak zwanym upscalingiem, czyli nienaturalnym podniesieniem niższej rozdzielczości do poziomu 4 tysięcy pikseli. Co prawda, do nakręcenia filmu użyte zostały kamery ARRIRAW 6.5K i 3.4K, ale ostatecznie tytuł ukończony został najprawdopodobniej w rozdzielczości 3.2K, co jest i tak rozdzielczością trzykrotnie większą niż ta, którą oferuje nośnik Blu-ray. Warto jednak pamiętać, że do najwyższej rozdzielczości, jaką może zapewnić nośnik Ultra HD, Life traci jeszcze umowne tysiąc pikseli. Pozostaje zatem pytanie, czy wyższa rozdzielczość względem wydania Blu-ray odczuwalna jest podczas seansu? Oczywiście i to dosyć wyraźnie. Ostrość i wyrazistość obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie. Najmniejsze detale twarzy, włosów czy ubrań bohaterów są dokładniejsze niż te na płycie Blu-ray.

Przewagę UHD możemy zaobserwować już w jednej z pierwszych scen, w której mamy okazję spoglądać z kosmosu na naszą rodzimą planetę. Jest ona znacznie lepiej oświetlona względem Blu-ray, który ukrywa dużą część szczegółów w czerni – co jest nagminną cechą wydania na niebieskim krążku. Wyższa rozdzielczość przekłada się na widoczność większej ilości detali zarówno w elementach stacji kosmicznej, jak i planety. Efekt ten zobaczycie na czwartym zdjęciu w porównywarce (jego fragment poniżej).

life-uhd-bd-zblizenie-1.png
Fragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

Zerknijcie również na zdjęcie numer trzy w porównywarce (jego fragment poniżej) – obraz Blu-ray kontra najbliższy mu pod względem jasności obraz z UHD (oczywiście bez efektu HDR, czyli w SDR). Zwróćcie w szczególności uwagę na lewy górny fragment kadru, gdzie znajduje się głowa bohaterki. Na obrazie z Blu-ray jej włosy są prawie niewidoczne, podczas gdy na 4K UHD widać ich zarys. Pamiętajcie, że jest to zrzut z „ciemnego” UHD i nie oddaje rzeczywistego obrazu uzyskiwanego na telewizorze, gdzie jeszcze lepiej będą widoczne szczegóły wspomnianych wyżej włosów.

life-uhd-bd-zblizenie-2.png
Fragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

Efekt zbliżony do tego, który zobaczymy na telewizorze, w pewnym stopniu może zobrazować poniższy screen, który został rozjaśniony, tak aby choć trochę oddać efekt HDR, zapewniający wyższą jasność nie tylko w przypadku źródeł światła, ale też w zaciemnionych miejsach – w tym wypadku są to wspomniane włosy. Pozostała część obrazu jest jednak nieco przejaśniona względem obrazu wyświetlanego przez telewizor, gdzie efekt HDR potrafi zapewnić wyższą jasność określonego obszaru przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio niższej jasności w innych jego fragmentach. Jest to, rzecz jasna, efekt nie do końca współmierny z rzeczywistym obrazem wyświetlanym na telewizorze z certyfikatem Ultra HD Premium i został przedstawiony jedynie w celach poglądowych.

00001.m2ts_snapshot_00.19.57_175_800.png

Na zdjęciu numer siedem w porównywarce po raz kolejny możecie zobaczyć różnice w rozdzielczości obrazu oraz lepszej widoczności detali w wydaniu UHD. Tekstury wszelkiego rodzaju elementów skafandra, w tym między innymi szwy, napisy oraz metalowe elementy kostiumu i stacji, są lepiej widoczne w rozdzielczości 4K. Zerknijcie także na lewy dolny róg, w którym obraz UHD znowu ujawnia więcej szczegółów na oddalonej Ziemi.

life-uhd-bd-zblizenie-3.png
Fragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

Pamiętajcie, że w porównywarce zestawiony został obraz Blu-ray z najbliższym mu pod względem jasności obrazem UHD. Efekt, który w tym fragmencie obrazu możliwy jest do uzyskania na telewizorze, w pewnym stopniu może zobrazować poniższy screen. Zwracajcie uwagę jedynie na lewy fragment kadru, który ujawnia wspomniane wyżej szczegóły, ponieważ jasność pozostałej części obrazu uległa zbyt dużemu przejaśnieniu i nie odpowiada rzeczywistemu obrazowi, który uzyskamy z włączonym trybem HDR (screen przedstawia zbyt mocne refleksy światła ukrywające szczegóły).

00001.m2ts_snapshot_00.45.34_200nits.png

HDR i kontrast

Doskonale spisuje się również wspomniany już HDR, który sprawia, że wszystkie metalowe elementy błyszczą od refleksów światła, a elektryczne przyrządy i wszystkie inne źródła światła, których nie brakuje na stacji kosmicznej, świecą wyrazistymi i żywymi kolorami. Doskonałym przykładem obrazującym efekt HDR jest między innymi scena z 15 minuty filmu, kiedy możemy obserwować, jak zza Ziemi wyłania się Słońce. Na płycie Blu-ray zobaczymy jedynie niewyraźną, świecącą plamę o lekkim zarysie okręgu, podczas gdy w wydaniu UHD będziemy mogli podziwiać pełnoprawny zarys kształtu Słońca, który jednocześnie emituje bardziej naturalne i intensywne światło.

Kolejną zaletą wydania Ultra HD jest oczywiście kontrast, który sprawia, że mimo nieco stonowanej palety kolorów, jaka cechuje film Life, obraz na UHD jest o wiele wyrazistszy niż ten na Blu-ray. Wszelkie biele obecne na stacji kosmicznej, na skafandrach i innych elementach są intensywniejsze i co chwila połyskują w świetle lamp lub gwiazd. Robi to szczególnie wrażenie w scenach „nakręconych” w przestrzeni kosmicznej, gdzie świetna biel kontrastuje z perfekcyjną czernią, jaką mogą zapewnić np. telewizory OLED. Szerokie ujęcia stacji kosmicznej na tle Ziemi naprawdę potrafią wbić w fotel i mogłyby spokojnie posłużyć za dema nowego formatu.

Spójrzcie również na poniższy zrzut ekranu z wersji Ultra HD, który może w pewnym stopniu oddać rzeczywistą jasność jednej ze scen na telewizorze z certyfikatem Ultra HD Premium.  Mamy tutaj do czynienia z większą jasnością oraz widocznymi refleksami światła i połyskiem na metalowych elementach, których nie uświadczymy w wydaniu na niebieskim krążku. W porównywarce znajdziecie zestawienie tej sceny w obrazie z Blu-ray ze zbliżonym pod względem jasności obrazem z UHD.

uhd_350_00001.m2ts_snapshot_00.09.34.png

Life na nośniku Ultra HD zapewnia większą szczegółowość elementów obrazu, przez co detale wszystkich urządzeń, wnętrz, skafandrów są lepiej widoczne i bardziej drobiazgowe. Możemy zauważyć to również na twarzach bohaterów, gdzie widzimy mnóstwo szczegółów w postaci zmarszczek, piegów i włosków. Oczywiście lepiej wypadają również odcienie skóry, które są cieplejsze i bardziej naturalne. Pod względem jakości tekstur dobrze spisuje się także główna kreatura z kosmosu, która sieje spustoszenie wśród załogi stacji kosmicznej. Mimo że została w pełni wygenerowana przez komputerowe efekty, już od jej najmniejszego stadium możemy dostrzec każdą najmniejszą żyłkę czy nić jej ciała. Muszę jednak uczciwie zaznaczyć, że w przypadku wspomnianej kreatury wydanie Blu-ray oferuje bardzo zbliżoną ilość detali, zwłaszcza w pierwszych minutach filmu, gdzie pojawiają się zbliżenia na komputerowo wygenerowane CGI. W tym aspekcie różnica pomiędzy dwoma nośnikami podczas normalnego oglądania jest trudna do wychwycenia.

W wydaniu UHD warto pochwalić również głębię obrazu, która robi wrażenie nie tylko w scenach w przestrzeni kosmicznej, ale również w ciasnych i podłużnych korytarzach stacji. Unoszące się w nieważkości ciała czy krople krwi można by spokojnie wrzucić do niejednego filmu w technologii 3D.

Szeroka paleta barw

Kolorystyka filmu ograniczona jest głównie do białego, ciemnoniebieskiego, szarego i czarnego. Life ze względu na swoją tematykę jest po prostu filmem o sterylnych, stonowanych i nieco wygaszonych kolorach – mamy tu przecież do czynienia z ponurym thrillerem. Największe wrażenie w kwestii kolorystyki filmu robią przede wszystkim biele, które sprawiają wrażenie niezwykle żywych, zwłaszcza w połączeniu z refleksami światła czy kontrastującą czernią. Pozostałe kolory prezentują się na dobrym, ale nie rewelacyjnym poziomie. Wyróżnić można jeszcze świetnie odzworowane odcienie szarości, których nie brakuje w scenach wewnątrz stacji, oraz intensywną czerwień, która pojawia się w dosłownie kilku fragmentach filmu, gdy mamy do czynienia z ogłoszeniem alarmu na stacji kosmicznej. Cały ekran zostaje wtedy zawładnięty przez intensywną szkarłatną i mocno nasyconą czerwień.

Podsumowanie

Life otrzymał na 4K UHD bardzo solidne wydanie z bardzo dobrym obrazem, który wypada zdecydowanie lepiej od swojego starszego brata Blu-ray. Gołym okiem zauważycie różnice pod względem rozdzielczości obrazu, jego jasności i kolorów. Obraz na nośniku Ultra HD jest jaśniejszy i ujawnia więcej szczegółów niż jego odpowiednik na niebieskim krążku. Swoją rolę dobrze spełnia efekt HDR, który jest wyraźnie odczuwalny, aczkolwiek musimy mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku WCG Life nie jest idealnym tytułem do zaprezentowania pełni możliwości tych dwóch jakże ważnych elementów formatu Ultra HD. Muszę również wspomnieć, że w niektórych fragmentach transferu daje się zauważyć szumy, ale nie zdarza się to zbyt często i można przymknąć na nie oko. Jeśli już jesteśmy przy wadach wypada nadmienić o jeszcze jednym problemie, jaki dotknął zarówno wydanie Blu-ray, jak i UHD. Mianowicie około 45 minuty, podczas jednej ze scen w przestrzeni kosmicznej, film w pewnym momencie nienaturalnie wycina refleks światła zastępując go zupełną czernią. Gdybym miał zgadywać, postawiłbym, że jest to wynik błędu podczas postprodukcji związany z efektami CGI. Nie wydaje mi się bowiem, aby był to efekt w pełni zamierzony, a jeśli tak, to wygląda on niezwykle nienaturalnie i nie przypomina naturalnego znikania strugi światła.

Podsumowując, jeśli jesteście posiadaczami telewizora z certyfikatem Ultra HD Premium, zdecydowanie lepszym wyborem będzie sięgniecie po Life właśnie na tym nośniku. Nowy format w tym przypadku wyraźnie przebija swojego poprzednika i jest jedynym słusznym wyborem.

Oceny wykorzystania możliwości nośnika 4K Ultra HD Blu-ray

+4
Rozdzielczość 4K
+4
Efekt HDR
4
Szeroka paleta barw
+4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Menu

W wydaniu 4K Ultra HD Blu-ray nie znajdziemy żadnych materiałów dodatkowych.

life_menu_uhd_2-min_01.png

Porównywarka obrazu z wydań 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray

life_bd_vs_uhd_zrzut.png
Zamieszczone screeny mają jedynie charakter poglądowy, a ich głównym zadaniem jest zobrazowanie różnicy w rozdzielczości pomiędzy wydaniem Blu-ray i 4K UHD. Na screenach nie jest widoczny efekt HDR, który jest jedną z głównych zalet nośnika UHD. Pamiętajcie, że wygląd obrazu na wszystkich zrzutach ekranu uzależniony jest również od technicznych właściwości Waszych ekranów.

Więcej o nośniku 4K Ultra HD i formatach HDR dowiecie się z naszego przewodnika: Czym jest 4K Ultra HD? Wszystko, co musisz wiedzieć o 4K, HDR i Dolby Vision.

Zdjęcia wydania (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

PC222652.jpg PC222673.jpg

PC222684_01.jpg

Specyfikacja wydania

Zestawienie najważniejszych informacji z raportów BD-info nośników 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray:

 

Blu-ray

4K Ultra HD Blu-ray

Kraj pochodzenia

Francja

Francja

Rozmiar płyty

33 805 582 162 bytes

57 978 781 853 bytes

FILM:

Czas trwania

1:43:58.232 (h:m:s.ms)

1:43:58.231 (h:m:s.ms)

Rozmiar filmu

28 299 055 104 bytes

57 584 652 288 bytes

Bitrate całkowity

36,29 Mbps

73,85 Mbps

WIDEO:

Kodek wideo

MPEG-4 AVC Video

MPEG-H HEVC Video

Bitrate wideo

24935 kbps

52696 kbps

Opis

1080p / 23,976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

2160p / 23,976 fps / 16:9 / Main 10 Profile 5.1 High / 4:2:0 / 10 bits / HDR / BT.2020 /

WYBRANE ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWE:

English (angielski)

jest

jest

Polish (polski)

brak (poniższe informacje odnośnie polskiego dźwięku dotyczą polskiego wydania)

jest

English (angielski)

Kodek dźwięku

DTS-HD Master Audio

Dolby Atmos/TrueHD Audio

Bitrate dźwięku

2687 kbps

5904 kbps

Opis

7.1 / 48 kHz / 2687 kbps / 16-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 16-bit)

7.1-Atmos / 48 kHz / 5904 kbps / 24-bit (AC3 Core: 5.1 / 48 kHz / 640 kbps)

Polish (polski: lektor Jarosław Łukomski)

Kodek dźwięku

Dolby Digital Audio

Dolby Digital Audio

Bitrate dźwięku

640 kbps

640 kbps

Opis

5.1 / 48 kHz / 640 kbps

5.1 / 48 kHz / 640 kbps

WYBRANE NAPISY:

English (angielskie)

Polish (polskie)

brak (w polskim wydaniu również brak)

brak

Pełne raporty BD-info dostępne są pod odnośnikami: Blu-ray i 4K Ultra HD Blu-ray.

Wykresy bitrate'u wideo 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray

Blu-ray

Średni bitrate wideo: 24935 kbps.

bitrate_bd_10s.png

4K Ultra HD Blu-ray

Średni bitrate wideo: 52696 kbps.

bitrate_uhd_10s.png

Gdzie kupić wydanie 4K Ultra HD z filmem „Life” z polską wersją?

W każdym z powyższch wydań znajdziecie polską ścieżkę dźwiękową Dolby Digital 5.1 (640 kbps). W żadnym z wydań 4K UHD z filmem Life nie umieszczono polskich napisów.

źródło: Sony Pictures