Największa sieć kin w USA upadnie przez koronawirusa?

Wygląda na to, że epidemia koronawirusa sprawi poważne kłopoty największej sieci kin w USA, czyli AMC Entertainment. Agencja S&P Global Ratings obniżyła właśnie ranking kredytowy amerykańskiego giganta do najniższego z możliwych poziomów.

Agencja ratingowa S&P Global Ratings obniżyła dzisiaj rating kredytowy dla firmy AMC Entertainment z oceny B na CCC-. Jest to więc najgorszy z możliwych wyników w 22-stopniowej skali rankingu od grupy S&P. To wyraźny sygnał, że epidemia koronawirusa może być gwoździem do trumny dla największej sieci kin w USA. Analitycy zakładają, że kina pozostaną zamknięte nawet po czerwcu tego roku, a tak długiego okresu przerwy w dopływie gotówki może nie przetrwać między innymi właśnie AMC Entertainment Holdings Inc. Przedstawiciele S&P Global uważają, że AMC nie posiada odpowiednich źródeł finansowania, które mogłyby pokryć straty wywołane obecnym kryzysem.

Firma AMC jeszcze przed epidemią była poważnie zadłużona, a na koniec 2019 roku wykazała deficyt wynoszący ponad 5 mld dolarów i stratę na poziomie 149 mln dolarów (po odnotowaniu zysku w wysokości 110 milionów dolarów w 2018 roku). W ciągu ostatnich lat AMC dokonało wielu przejęć, w tym sieci Odeon Cinemas i UCI Cinemas Holdings wraz z Carmike Cinemas, które w dłuższej perspektywie miały poprawić jej sytuację, ale teraz w obliczu kryzysu mogą oznaczać jej bankructwo.

Podczas ostatniego zebrania zarządu Adam Aron, dyrektor generalny AMC, powiedział, że on i pozostali kierownicy zgodzili się na obniżenie pensji i premii przez trzy lata w zamian za akcje, do których nabyliby prawa tylko w przypadku podwojenia ich ceny. S&P obniżył jednak perspektywę kredytową AMC ze stabilnej do negatywnej, a posiadanie solidnych podstaw kredytowych w dobie kryzysu jest niezbędne do przetrwania okresu, w którym kina pozostają zamknięte.

Analitycy S&P uważają, że nawet po znacznym obniżeniu kosztów stałych i wymagań dotyczących nakładów inwestycyjnych źródła płynności firmy przetrwają tylko do połowy roku. Raport zakłada, że w późniejszym okresie firma będzie dążyła między innymi do finansowania przyrostowego poprzez ustawę CARES lub jej pożyczkodawców, ale S&P nie jest w stanie przewidzieć, czy AMC zagwarantuje sobie płynność finansową.

Analiza zakłada, że jednym z poważniejszych problemów AMC jest brak jasnych danych dotyczących długości przerwy, w której kina pozostaną zamknięte. Gdyby pojawiły się jasne prognozy dotyczące tego, kiedy widzowie wrócą do kin, i zapewnienia, że w przyszłym roku sytuacja na rynku wróci do normy, to AMC mogłoby liczyć na podniesienie ratingu.

źródło: Thewrap.com / zdj. AMC