Nie żyje Janusz Kondratiuk. Reżyser miał 76 lat.

Nie żyje Janusz Kondratiuk. Polski reżyser i scenarzysta filmowy zmarł w poniedziałek 7 października. Miał 76 lat.

W styczniu 2018 roku u Kondratiuka zdiagnozowano raka trzustki, który był powodem śmierci reżysera.

Janusz Kondratiuk urodził się 19 września 1943 roku w Ak-Bułak na terenie należącym obecnie do Kazachstanu. W 1969 roku ukończył reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Pierwszy duży sukces osiągnął jeszcze tego samego roku, kiedy jego etiuda szkolna „Nie mówmy o tym więcej” została wyróżniona Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Oberhausen.

W kolejnych latach Kondratiuk skupił się na tworzeniu filmów telewizyjnych. Do pierwszych z nich należały takie tytuły jak: „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę”, „Niedziela Barabasza” i „Dziewczyny do wzięcia”. Przez wiele lat Janusz Kondratiuk pracował ze swoim bratem Andrzejem, któremu poświęcił swój ostatni film „Jak pies z kotem”. W produkcji opowiadającej o skomplikowanych relacjach rodzinnych z bratem, który zmarł w czerwcu 2016 roku, główne role zagrali Robert Więckiewicz i Olgierd Łukaszewicz. Film zdobył dwie nagrody aktorskie w GdyniAleksandra Konieczna otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, a Olgierda Łukaszewicza nagrodzono za najlepszą drugoplanową rolę męską.

W trakcie swojej kariery filmowej wyreżyserował ponad 20 filmów. Zebrał w sumie 5 nominacji do Złotych Lwów — między innymi za „Głos”, „Milion dolarów” i „Złote Runo”. Za ostatni tytuł odebrał ostatecznie statuetkę w 1997 roku.

źródło: zdj.