PlayStation 5 będzie wspierało obraz 8K i dźwięk 3D - pierwsze szczegóły o konsoli

W ostatnim wywiadzie Mark Cerny, będący jednym z członków zespołu odpowiadającego za przygotowywanie nowej konsoli Sony PlayStation, zdradził pierwsze szczegóły na temat specyfikacji i technicznych nowości, które zaoferuje nowy sprzęt od Sony. Oficjalna nazwa konsoli nowej generacji nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale najprawdopodobniej będzie to po prostu PlayStation 5.

Przedstawiciel Sony zapewnił, że firma postrzega PlayStation 5 jako rewolucję, a nie ewolucję w stosunku do PlayStation 4 i 4 Pro. Konsola ma być oparta na jednostce AMD Ryzen o nowej architekturze Zen 2 bazującej na litografii 7 nm, wyposażonej w osiem rdzeni, oraz posiadać znacznie wydajniejszy dysk SSD, który pozwoli na zdecydowanie szybsze przesyłanie danych. Plotki sugerują również, że PS5 będzie konsolą ze wsteczną kompatybilnością, ale Cerny nie potwierdził oficjalnie tych informacji.

W przypadku grafiki nowością w konsoli będzie układ Radeon Navi, ze wsparciem nowej dla konsol technologii oświetlenia ray tracing. Ray tracing pozwala na odwzorowywanie w czasie rzeczywistym odbić światła, co przyczynia się do bardziej realistycznego obrazu.

Cerny potwierdził również, że konsola PlayStation 5 będzie obsługiwała dźwięk 3D, ale nie otrzymaliśmy na razie potwierdzenia, czy oznacza to pełne wsparcie dla Dolby Atmos oraz DTS:X. Niewykluczone, że będzie to dźwięk przestrzenny oparty na autorskim formacie Sony, który został zaprezentowany na targach CES 2019.

W przypadku obrazu ujawniono, że nowa konsola Sony będzie obsługiwała obraz o rozdzielczości 8K, ale Cerny nie zdradził dokładniejszych szczegółów na ten temat - nie otrzymaliśmy potwierdzenia, czy będzie to obsługa natywnego 8K i jak będzie przebiegało ewentualne skalowanie do tej rozdzielczości. Obsługa rozdzielczości 8K oznacza jednak, że PlayStation 5 zostanie wyposażone w port HDMI 2.1. Potwierdzono też, że konsola zostanie wyposażona w napęd optyczny, więc miłośnicy fizycznych nośników nie muszą martwić się o porzucenie przez Sony tradycyjnej dystrybucji na rzecz cyfrowego rynku.

Oficjalna data premiery konsoli PlayStation 5 nie została jeszcze ustalona, ale możemy spodziewać się, że konsola trafi do sklepów w 2020 roku.

źródło: Wired.com / Flatpanelshd.com / zdj. Sony