Telewizory OLED od Samsunga? Kolejne opóźnienie w produkcji

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się doniesienia, że Samsung planuje w końcu dołączyć do firm posiadających w swojej ofercie telewizory OLED i rozpocząć produkcję własnych wyświetlaczy o nazwie QD-OLED (Quantum Dot OLED). Najnowsze doniesienia z obozu koreańskiej firmy sugerują jednak, że na telewizory OLED od Samsugna będziemy musieli poczekać nieco dłużej, niż pierwotnie zakładano. Poznajcie szczegóły.

W kwietniu firma Samsung Display przeprowadziła przegląd swoich aktualnych inwestycji, by podjąć decyzję na temat rozpoczęcia planowanej od niemal roku produkcji telewizyjnych wyświetlaczy QD-OLED. Początkowo zakładano, że masowa produkcja paneli OLED od Samsunga rozpocznie się do końca 2020 roku. Dzisiaj, zgodnie z nowym raportem docierającym do nas z Chin, wiemy już, że Samsung faktycznie będzie realizował zaplanowaną inwestycję dotyczącą telewizorów QD-OLED, ale w nieco wolniejszym tempie, niż początkowo zakładano. Pod koniec 2020 roku firma rozpocznie dopiero próbną produkcję paneli, ale wyświetlacze wejdą do masowej produkcji dopiero około 2023 roku.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że Samsung zdecydował o zmniejszeniu systemu produkcyjnego. Pierwotnie zakładano, że firma uruchomi linię 8.5-Gen umożliwiającą tworzenie większych wyświetlaczy. Tymczasem firma ma początkowo skupić się na linii 8, która będzie przystosowana do produkowania telewizorów o przekątnej ekranu 55 cali lub mniejszych.

Zalety technologii QD-OLED

Wyświetlacze QD-OLED mogą mieć pewne zalety w porównaniu z obecnymi wyświetlaczami LG Display w technologii OLED WRGB (cztery subpiksele + filtry kolorów). Samsung zastosuje tylko trzy subpiksele i tylko dwie warstwy emitujące światło (LG Display stosuje cztery), a więc „prostsza” konstrukcja QD-OLED zredukuje ilość warstw do 13, podczas gdy panele OLED od LGD posiadają 22 warstwy. Oznacza to zwiększoną maksymalną jasność paneli, mniejsze ryzyko wystąpienia wadliwych wyświetlaczy i niższe koszty materiałów. DSCC szacuje, że 1 metr kwadratowy produkcji QD-OLED będzie wymagał materiałów, które kosztują około 26 USD – koszt 1 m² produkcji wyświetlacza OLED od LGD to wciąż prawie 95 USD.

Dzięki technologii QD-OLED telewizory OLED Samsunga będą cieńsze i lżejsze od obecnych modeli QLED, a także znacznie poprawią się ich kąty widzenia i związana z nimi widoczność kolorów oraz kontrast.

Wyzwania dla Samsunga

Ogólnie technologia QD-OLED bazować ma na wykorzystaniu niebieskiej diody OLED jako źródła światła i kropek kwantowych z czerwonymi i zielonymi filtrami umieszczanymi bezpośrednio nad diodą. Niestety, wciąż istnieje wiele przeszkód, które Samsung musi pokonać. Zanim nastąpi komercyjna premiera telewizorów QD-OLED, Samsung Display Corporation potrzebuje wydajnych niebieskich diod OLED i dobrego konwertera kolorów kwantowych kropek (QDCC). Zarządzanie oświetleniem w tej technologii to również poważne wyzwanie. Na początku Samsung użyje niebieskiego emitera z materiału fluorescencyjnego z dwiema warstwami emitującymi, które będą prawdopodobnie ułożone jedna na drugiej, aby można było wygenerować wystarczającą jasność (patrz poniższy rysunek).

samsung-qd-oled.png

źródło: Oled-info.com