A miało być tak pięknie... Viaplay wycofuje się z Polski! Serwis pokazywał Premier League, Formułę 1 i KSW

Ostatnie zawirowania w spółce Viaplay doprowadziły do podjęcia drastycznych decyzji przez zarząd. Streamingowy serwis, który jeszcze nie tak dawno wchodził z hukiem do Polski, właśnie ogłosił, że wycofuje się z naszego rynku. Decyzja ta dotyczy także innych krajów z naszego regionu.

Koniec Viaplay  w Polsce. Platforma wycofuje się z wielu krajów!

Platforma Viaplay zawitała do Polski w sierpniu 2021 roku i miała wyjątkowo ambitne – w ocenie wielu komentatorów zbyt ambitne – plany na zaznaczenie swojej obecności w naszym kraju. Serwis sukcesywnie przejmował kolejne prawa do pokazywania wielu sportowych rozgrywek i przeznaczał przy tym gigantyczne kwoty na zapewnienie sobie wyłączności do pokazywania takich piłkarskich rozgrywek jak Bundesliga czy Premier League. W portfolio serwisu znalazła się też Liga Europy i Liga Konferencji Europy, a ostatnio Viaplay stała się jedynym podmiotem w Polsce, który mógł pokazywać widzom nad Wisłą wyścigi Formuły 1, które do tej pory były domeną Eleven Sport. Skandynawska spółka próbowała przyciągać Polaków również rodzimymi atrakcjami. To właśnie Viaplay pokazywała walki najpopularniejszej w Polsce federacji KSW. Zapewnienie sobie praw do tak wielu transmisji wiązało się także z koniecznością zatrudnienia ogromnej rzeszy ekspertów i komentatorów ze świata sportowych dziennikarzy. Z wielu doniesień wynikało, że w przypadku kompletowania swojej kadry Viaplay także nie szczędziła nakładów finansowych i chociaż baza klientów w Polsce rosła, to najbardziej wymagający widzowie nieustannie narzekali na problemy związane z technicznymi aspektami transmisji, co budowało kiepską opinię serwisu wśród opinii publicznej.

O problemach spółki dowiedzieliśmy się w czerwcu tego roku. Akcje Viaplay Group spadły o ponad połowę po tym, jak firma zmieniła wyraźnie swoje krótkoterminowe prognozy dotyczące organicznego wzrostu sprzedaży na 2023 roku z 24%-26% do 16-17,5%. Dodatkowo firma zapowiedziała wonczas, że cięcia kosztów trwały dłużej niż pierwotnie zakładano i przewidziała z tego tytułu stratę operacyjną w drugim kwartale w wysokości od 250 do 300 mln koron szwedzkich, co przekłada się na około 23–27,6 mln dolarów. Po ogłoszeniu tych wyników ze stanowiska prezesa spółki ze skutkiem natychmiastowym ustąpił Anders Jensen, którego zastąpił Jorgen Madsen Lindemann, były dyrektor generalny działu gier i e-sportu w MTG, poprzedniej spółki macierzystej Viaplay. Nowy prezes zdecydował, że wprowadzanie zmian w długoterminowej strategii firmy  wymaga także zwolnień. Ze spółką Viaplay Group pożegna się ponad 25% pracowników. Pierwsze zwolnienia miały już miejsce kilka tygodni temu w centrali w Sztokholmie.

Sprawdź też: Kolejna spora zmiana na Netfliksie stała się faktem. Z tego planu subskrypcyjnego użytkownicy już nie skorzystają.

Co z prawami do Premier League, Formuły 1 i innych transmisji w Polsce?

Najnowszy raport przedstawiony przez spółkę zawierający wyniki z ostatniego kwartału skupia się także na nakreśleniu działań mających poprawić złą sytuację firmy. Ogłoszono w nim, że w ramach restrukturyzacji dojdzie do całkowitego wycofania się Viaplay z wielu rynków. Ambitne plany na podbój wielu krajów jednocześnie zostały boleśnie zweryfikowane przez rynek oraz konkurencje i Viaplay została zmuszona do porzucenia planów dotyczących rywalizacji z innymi gigantami w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, krajach Bałtyckich: Łowie, Estonii i Litwie oraz wspomnianej już Polsce.

Nowa strategia ma polegać na skupieniu się na rynkach skandynawskich oraz Holandii (wyłącznie sport), gdzie wprowadzony zostanie nowy model działania. Prezes spółki obiecuje lepszy dobór treści, który ma przełożyć się na osiągnięcie rentowności. Prawa do treści na rynkach zagranicznych pozyskane przez Viaplay zostaną – przynajmniej w jakiejś części – odsprzedane innymi podmiotom. Na razie jest jednak jeszcze za wcześnie, aby spekulować, czy na polskim rynku będą to firmy, które dysponowały prawami w poprzednich latach np. Eleven Sports i CANAL+, czy nowi gracze próbujący wykorzystać porażkę Viaplay do wejścia na nasz rynek.

zdj. Viaplay