Aleksander Wielki był gejem? Znowu zrobiło się głośno o dokumencie Netfliksa

Netflix znowu znalazł się w centrum uwagi za sprawą swojego fabularyzowanego dokumentu. Po produkcji poświęconej Kleopatrze, która odbiła się szerokim echem ze względu na sporny kolor skóry legendarnej królowej, teraz emocje wywołała orientacja seksualna Aleksandra Wielkiego.

Czy Aleksander Wielki był gejem? Dokument Netfliksa znowu wywołuje dyskusję

Wiosną zeszłego roku Netflix wywołał w sieci poruszenie swoim dokumentem poświęconym królowej Kleopatrze. Przedmiotem sporo stał się wówczas kolor skóry władczyni Egiptu, a dyskusję włączyli się znani historycy, a nawet instytucje państwowe. Ponad pół roku później do streamingu zawitał kolejny fabularyzowany dokument streamingowego giganta i ponownie nie obyło się bez kontrowersji. Tym razem część widzów zaskoczyło to, jak Netflix przedstawił orientację seksualną Aleksandra Wielkiego.

Sprawdź też: Gina Carano pozywa Disneya za zwolnienie z „The Mandalorian”. Elon Musk zapłaci za adwokata.

Na platformę Netflix trafił właśnie sześcioodcinkowy dokument „Jak Aleksander Wielki został bogiem” mający badać niezwykłą ścieżkę tytułowego przywódcy, który nade wszystko pragnął podbić świat. Podobnie jak w przypadku poprzedniej tego typu produkcji serial stanowi połączenie wywiadów z ekspertami i fabularyzowanych rekonstrukcji wydarzeń. Koncentrując się na podbojach Aleksandra Wielkiego, który w wieku 30 lat stworzył jedno z największych imperiów w historii, rozciągające się od Grecji po północno-zachodnie Indie, serial poświęca też część czasu na pokazanie życia osobistego króla Macedonii.

Część widzów została zaskoczona tym, że serial Netfliksa przedstawia Aleksandra Wielkiego jako homoseksualistę. Produkcja skupia się bowiem na pokazaniu jego wielkiej miłości do przyjaciela z dzieciństwa i dowódcy wojskowego Hefajstiona. Kwestia orientacji seksualnej Aleksandra III Macedońskiego pozostaje od lat przedmiotem dyskusji i sporów historyków. Powszechnie uważa się jednak, że żadne źródło nie wskazuje konkretnie na to, że Aleksander był homoseksualistą.

Sprawdź też: Prequel „Outlandera” ma już obsadę! Kim są główni bohaterowie? Będziecie zaskoczeni.

Aleksander Wielki Netflix

Niektóre z zapisków starożytnych historyków i uczonych sprawiły jednak, że seksualność wielkiego przywódcy stała się przedmiotem debaty wśród współczesnych uczonych. Chodzi między innymi o zapiski rzymskiego historyka z I wieku n.e. Kwintusa Kurcjusza Rufusa, który odnotował, że matka Aleksandra niepokoiła się brakiem zainteresowania syna kobietami. Ostatecznie Aleksander spłodził tylko jednego syna, mimo że był trzykrotnie żonaty. Nie brakuje jednak opinii sugerujących, że miał wiele nieślubnych dzieci.  W dokumencie Netfliksa dr Salima Ikram z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze przekonuje natomiast, że Hefajstion był w istocie nie tylko cenionym towarzyszem, ale być może największą miłością Aleksandra.

W starożytnej Grecji stosunki seksualne pomiędzy osobami tej samej płci były powszechne i nie stanowiły tematu tabu. Sam ojciec Aleksandra Filip II posiadał zarówno wiele kochanek, jak i kochanków, a jedna z teorii na temat jego śmierci mówi, że został zamordowany właśnie przez byłego partnera.

zdj. Netflix