AMC nie otworzy swoich kin przed premierą filmów „Tenet” i „Mulan”

Donald Trump ogłosił niedawno plan ponownego uruchomienia poszczególnych gałęzi amerykańskiej gospodarki, w którym znalazło się między innymi miejsce dla kin. Jako pierwszy z możliwości otwarcia placówek kinowych chciał skorzystać stan Georgia, ale wiemy już, że z okazji do powrotu do pracy nie skorzystają placówki największej sieci multipleksów w USA, czyli AMC.

Gubernator stanu Georgia, Brian Porter Kemp, ogłosił w zeszłym tygodniu, że kina mogą zostać ponownie otwarte już 27 kwietnia. Pomysł Kempa spotkał się z krytyką ze strony środowiska filmowego oraz samych polityków – sam Donald Trump stwierdził publicznie, że jest rozczarowany decyzją Kempa. Co prawda, Associated Press poinformowało później, że prezydent USA zatwierdził wcześniej plany na ponowne uruchomienie gospodarki w stanie Georgia, ale Trump zaprzeczył tym doniesieniom. Starań Kempa o odmrażanie gospodarki nie popiera także największa w kraju sieć kin, czyli AMC, która oświadczyła, że ​​jej placówki pozostaną zamknięte przynajmniej do lata tego roku i ukazania się oficjalnych komunikatów potwierdzających, że takie hity jak „Tenet” od studia Warner Bros. lub „Mulan” (24 lipca) od Disneya faktycznie wejdą do kin w ustalonych ostatnio terminach.

Podczas planowania ponownego uruchomienia naszych kin, zdrowie i bezpieczeństwo naszych gości i pracowników jest naszym absolutnym priorytetem. Aby móc otworzyć kina, potrzebujemy również regularnego harmonogramu nowych kinowych hitów, które wzbudzą entuzjazm w widzach i zachęcą ich do odwiedzania sal kinowych.

Nowa produkcja wyreżyserowana przez Christophera Nolana ma wejść do amerykańskich kin już 17 lipca, ale nie jest jeszcze pewne, czy Warner nie zdecyduje się na odłożenie premiery na kolejne miesiące. Jeśli jednak data premiery zostanie utrzymana, to Tenet będzie pierwszą kinową premierą od 13 marca. Przedstawiciele AMC zapowiedzieli, że przy utrzymaniu lipcowej daty będą chcieli otworzyć swoje kina kilka tygodni wcześniej (zapewne na przełomie czerwca i lipca) i wykorzystać ten czas na ponowne oswojenie widzów z kinową atmosferą za pomocą seansów z największymi hitami ostatnich lat.

Niechętnie do planu ponownego uruchomienia kin w stanie Georgia odniósł się także Chris Escobar, właściciel Plaza Theatre w Atlancie, który na łamach „New York Times” stwierdził:

Do diabła, nie, nie otworzymy kin w poniedziałek. Kiedy to zrobimy, nie będzie to spowodowane presją polityczną. Stanie się tak, gdy czołowi eksperci zdrowia stwierdzą, że nasze życie nie jest już zagrożone.

Specjaliści z branży zauważają, że o ile niektóre stany i mniejsze miejscowości zaczynają zezwalać na otwieranie kin pod pewnymi warunkami, to przemysł filmowy jest przede wszystkim sektorem krajowym i do czasu, gdy większość rynków w USA nie zostanie otwarta, a w szczególności te w głównych ośrodkach kraju, to nowe filmy nastawione na szeroką dystrybucję nie zaczną być udostępniane przez wytwórnie.

źródło: Vanityfair.com / zdj. Warner Bros.