„Avatar” i „Otchłań” od Jamesa Camerona w końcu zmierzają na 4K UHD?

Wraz z nadchodzącą premierą „Avatar: Istota wody” wraca temat wydań 4K UHD z innymi popularnymi filmami Jamesa Camerona. Ostatnio głośno zrobiło się przede wszystkim o edycjach Ultra HD Blu-ray z pierwszym „Avatarem” i „Otchłanią”.

Miłośnicy filmowego dorobku Jamesa Camerona od lat czekają na wydania 4K UHD z najpopularniejszymi filmami reżysera. Na początku tego roku mówiło się, że swoich premier w najbliższych miesiącach mogą doczekać się produkcje „Titanic” oraz wspomniana „Otchłań”. Spekulowano też o premierze pierwszego „Avatara”, ale ostatecznie żadna z produkcji nie trafiła jednak na płyty Ultra HD Blu-ray. Teraz kiedy na ekrany kin powoli wchodzi „Avatar: Istota wody”, temat wydań 4K UHD z filmami Camerona powrócił. Najgłośniej mówi się w ostatnich dniach przede wszystkim o premierze „Otchłani” i co oczywiste, „Avatara”, który po trzynastu latach doczeka się kontynuacji, co daje mu najdogodniejszą okazję do debiutu w rozdzielczości 4K.

Sprawdź też: Jest nadzieja na kontynuację filmu „Alita: Battle Angel”. Producent „Avatara” o planach na sequel adaptacji mangi.

James Cameron ostatnie tygodnie spędził na promowaniu kinowej premiery filmu „Avatar: Istota wody”, a jego rozmowy z dziennikarzami przyniosły też nowe informacje na temat wyczekiwanego od lat remastera filmu „Otchłań”. Jak donosi jeden z francuskich dziennikarzy, Cameron zdradził mu za kulisami, że master filmu z 1989 roku został już przygotowany i ujrzy światło dzienne najpóźniej w marcu 2023 roku. To wywołało natomiast spekulacje na temat możliwego terminu debiutu wydania 4K UHD także z filmem „Avatar”. Zakulisowe informacje z wydawniczego rynku sugerują, że Disney chce, aby zarówno filmy „Otchłań”, jak i „Avatar” debiutowały na płytach 4K UHD wraz z produkcją „Avatar: Istota wody”. Oczywiście na razie jest jeszcze za wcześnie, aby ustalać datę premiery drugiego „Avatara” na płytach. Termin ten będzie uzależniony zapewne od tego, jak produkcja Camerona radzi sobie w kinach, ale jeśli Disney chciałby trzymać się swoich standardowych okien, to premiery wydań DVD, Blu-ray i 4K UHD z filmem „Avatar: Istota wody” powinniśmy wypatrywać w okolicach marca i kwietnia.

źródło: Twitter / /thedigitalbits.com / zdj. Disney