Będą nowe „Dziewczyny z Dubaju”? Autor reportażu planuje nakręcić własną wersję filmu

Piotr Krysiak, polski dziennikarz śledczy i pisarz zapowiedział napisanie drugiej części reportażu poświęconego głośnym „Dziewczynom z Dubaju. Jego lektura z 2018 roku posłużyła wydanemu pod tym samym tytułem filmowi z ubiegłego listopada w reżyserii Marii Sadowskiej, który okazał się być najpopularniejszym polskim obrazem 2021 roku. Oprócz nowej książki twórca ma w planach nakręcenie własnej wersji filmu.

O swoich planach Krysiak poinformował za sprawą rozmowy z Pauliną Koziejowską, w której wyznał, że obecnie kończy pisać drugą część „Dziewczyn z Dubaju, a film będący adaptacją książki zostanie wyprodukowany od nowa. Współpraca autora reportażu z producentami adaptacji już od jakiegoś czasu owiana jest kontrowersjami, co w trakcie przebiegu produkcji poskutkowało m.in. rozwiązaniem umowy z filmowcami i potencjalnym odwołaniem premiery. 

Kontrowersje wokół filmowej adaptacji „Dziewczyn z Dubaju:

Pisarz miał mieć utrudniony wgląd do scenariusza produkcji, a przyczyną rozwiązania umowy był fakt odejścia przez filmowców od wydarzeń opisywanych w książce i posłużenia się nimi jedynie w ramach luźnej inspiracji. Producenci filmowych „Dziewczyn z Dubaju mieli nie skonsultować tego zabiegu z Krysiakiem

Kontrowersji wokół ekranizacji książki było jednak więcej. Na początku października 2021 roku internet obiegły informacje, że do konfliktu doszło również na linii producenckiej. Emil Stępień miał odmówić wejścia do studia montażowego pozostałym producentkom, czyli Dorocie Rabczeskiej i reżyserce Marii Sadowskiej, o czym pierwsza z pań informowała za pośrednictwem Instagrama. Z kolei w grudniu Krysiak informował o jednej ze statystek produkcji, która miała paść ofiarą molestowania seksualnego na planie.

Czy powstanie nowa wersja filmowych „Dziewczyn z Dubaju?

dziewczyny-z-dubaju-989a5.jpg

W rozmowie z Koziejowską Krysiak zapewnia, że jest obecnie w końcowej fazie prac pisania książki, która z czasem stanie się bazą do nakręcenia osobnego filmu. Powodem takiego obrotu spraw jest oczywisty brak zadowolenia z rezultatu, a także pełne napięć stosunki pisarza z twórcami zeszłorocznej adaptacji. Fragment wypowiedzi Krysiaka przytaczamy poniżej:

Kończę pisać drugą część „Dziewczyn z Dubaju” i te „Dziewczyny z Dubaju” będą zrobione jeszcze raz. (...) Nie mogę więcej zdradzać, ale z pewnością będą zrobione. Będą pokazywały ten problem z trochę innego punktu widzenia.

Autor reportażu potwierdził swe zamiary względem ekranizacji w rozmowie z dziennikarzem Onetu, któremu wyznał, że nowy film będzie odbiegał od produkcji wyreżyserowanej przez Sadowską. Nowa adaptacja miałaby być utrzymana w innym, zbliżonym do lektury tonie i przyjrzeć się tematyce lektury z bardziej poważnej perspektywy.

Sprawdźcie też: „Dziewczyny z Dubaju” z najlepszym otwarciem roku wśród polskich produkcji

Tym razem będę robić film z uczciwym, znanym i szanowanym na rynku producentem. Z pewnością w tym filmie kobiety nie będą pluskać w pozłacanych burgerach. Będzie się koncentrował trochę na innych rzeczach niż ten, który powstał. To będzie bardziej film kryminalny, a nie erotyczny. Co nie oznacza, że nie będzie widać luksusu i bogactwa, którym ci panowie przyciągali kobiety.

Szczegóły dotyczące zarówno nowej książki, jak i jej ekranizacji nie zostały udostępnione przez Krysiaka. Według informacji podanych do mediów przez pisarza lektura ma ukazać się na rynku wiosną tego roku, zaś jej filmowy odpowiednik planowany jest na drugą połowę roku przyszłego

Fabuła „Dziewczyn z Dubaju w reżyserii Marii Sadowskiej. Obsada filmu

Bohaterką produkcji jest Emi, młoda, ambitna dziewczyna, która od lat marzy o wielkim świecie. Gdy tylko nadarza się okazja, bez wahania wskakuje w jego tryby, stając się ekskluzywną damą do towarzystwa. Wkrótce to ona na zaproszenie arabskich szejków zaczyna werbować polskie miss, celebrytki, gwiazdy ekranu i modelki. Jednak ten niedostępny, opływający w luksusy świat już niedługo pokaże swoją mroczną stronę…  

W filmie zagrali: Paulina Gałązka („Juliusz”, „Kobieta sukcesu”), Giulio Berutti („Walking on sunshine”, „Monte Carlo”, „Piekło Gabriela”), Katarzyna Sawczuk („Jak zostać gwiazdą”, „Córki dancingu”), Olga Kalicka („Rodzinka.pl”), Anna Karczmarczyk („Galerianki”, „Pitbull. Nowe porządki”), Katarzyna Figura („7 uczuć”, „Panie Dulskie”), Jan Englert („Bogowie”, „Lejdis”), Beata Ścibakówna („Układ zamknięty”), Józef Pawłowski („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, „Miasto 44”), Iacopo Ricciotti („Giorno di gloria”, „Il giorno della patata”, „Way Back Home”), Andrea Preti („Un nemico che ti vuole bene”), Luca Molinari („The Lady from the Sea”).

Film trafił do kin 26 listopada 2021 roku i okazał się być najbardziej popularną polską produkcją ubiegłego roku. Jak poinformował dystrybutor, film „Dziewczyny z Dubaju” widziało już 1 008 791 widzów.

Źródło: Instagram / Facebook / Kino Świat / Onet / Zdj. Kino Świat