Box Office – „Tom i Jerry” z drugim otwarciem pandemii. Kolejne rekordy w Chinach

W ostatni piątek w amerykańskich kinach w ramach hybrydowej dystrybucji zadebiutował kolejny film studia Warner Bros. Filmowe przygody Toma i Jerry'ego z kultowej animacji okazały się drugim największym hitem w amerykańskich kinach w czasach pandemii. Filmowy przemysł z Hollywood nadal pozostaje jednak daleko, daleko w tyle za chińską branżą serwującą kolejne rekordowe rezultaty.

Podczas swojego debiutanckiego weekendu film „Tom i Jerry” zebrał z amerykańskich kin 13,7 mln dolarów, co daje mu drugi najlepsze otwarcie w czasach pandemii. Lepiej w kinach radził sobie podczas pierwszego weekendu jedynie film „Wonder Woman 1984”, który pod koniec 2020 roku zebrał przez trzy dni 16,4 mln dolarów. Jak na razie Tom i Jerry przewodzą jednak w tegorocznym rankingu, bowiem żadna produkcja debiutująca w 2021 roku na amerykańskich ekranach nie zaliczyła lepszego debiutu. Jedynymi filmami, które zdołały zbliżyć się do granicy 10 mln dolarów w czasach pandemii były natomiast: animacja „Krudowie” 2 (9,7 mln dolarów) i „Tenet” (9,35 mln dolarów). Pamiętajmy przy tym, że aktorska wariacja na temat animowanych przygód Toma i Jerry'ego dostępna jest od piątku również w platformie HBO Max, a na terenie całych Stanów Zjednoczonych otwartych zostało w weekend około 42% wszystkich kin. Film pokazano więc w około 2475 placówkach.

Produkcja „Tom i Jerry” dobrze poradziła sobie także na międzynarodowych rynkach, gdzie zebrała 25 milionów dolarów z 33 krajów. Globalnie film zakończył tym samym weekend z kwotą 38,8 mln dolarów. Jest to całkiem przyzwoity prognostyk, biorąc pod uwagę, że studio przeznaczyło na produkcję filmu 79 mln dolarów. Wśród zagranicznych rynków najlepiej Tom i Jerry radzili sobie w Chinach, gdzie zebrali od widzów 12,3 mln dolarów z 15 tys. ekranów. Film był piątą najchętniej oglądaną produkcją w chińskich kinach ustępująca jedynie lokalnym hitom. Pozostałe kraje, w których film Warnera zaliczył przyzwoite wyniki to: Rosja (3,3 mln), Zjednoczone Emiraty Arabskie (1,1 mln), Brazylia (1 mln) i Meksyk (987 tys.).

Pierwsze trzy miejsca na chińskim rynku zajęły tamtejsze superprodukcje. Liderem weekendu została komedia „Hi, Mom” z kwotą na poziomie 53,3 mln dolarów, drugie miejsce zajął film „Detective Chinatown 3”, który zebrał z kas kin 19,7 mln dolarów, a podium zamknął film „Endgame” z kwotą 14,5 mln dolarów. Po zsumowaniu wpływów z poprzednich tygodni film „Hi Mom” ma na swoim koncie 744 mln dolarów i stał się trzecim najlepiej zarabiającym filmem w Chinach. Po ostatnim weekendzie film przebił między innymi wynik filmu „Avengers: Koniec gry” (629 mln). Analizy zakładają, że produkcja zdoła ostatecznie zebrać ponad 800 mln dolarów, co da jej drugie miejsce w rankingu wszech czasów. Trzecia część serii „Detective Chinatown” również może pochwalić się świetnym rezultatem, bowiem ma na swoim koncie już ponad 667 mln dolarów i jest piątym najlepiej zarabiającym filmem w historii chińskiego przemysłu filmowego. Tym samym w pierwszej piątce wszech czasów chińskiego rynku nie znajduje się obecnie żadna amerykańska produkcja.

Wszystkie kinowe produkcje wyświetlane w Chinach zebrały od widzów 125 milionów dolarów, czyli o 28 mln dolarów więcej niż przez cały 2021 rok za kinowe bilety zapłacili Amerykanie (97 mln dolarów).

źródło: deadline.com / variety.com / zdj. Warner Bros.