Box Office - Zabójcze maszyny ugrzęzły w sieci Spider-Mana, a Aquaman wypływa na szerokie wody

Po kilku tygodniach przerwy w kinach w końcu pojawiły się premierowe hity i przejęły inicjatywę od produkcji, które okupowały przez ostatnie weekendy czołowe lokaty. Na pierwszym miejscu, zgodnie z oczekiwaniami, uplasowała się animacja Spider-Man Uniwersum, drugie miejsce przypadło Przemytnikowi, nowemu filmowi z Clintem Eastwoodem, a Zabójcze maszyny okazały się jeszcze większą klapą, niż zakładano. Nie można też zapomnieć o Aquamanie, który ciągle rządzi na chińskim rynku i już w następny weekend powinien podbić kina w USA.

Zacznijmy więc od Aquamana, bo mimo że film nie trafił jeszcze do kin w Stanach Zjednoczonych, to świetnie radzi sobie na rynkach międzynarodowych. Po zeszłotygodniowej premierze w Chinach w ten weekend film otworzył się na 42 nowych rynkach i na każdym z nich był numerem jeden. W ten weekend film zebrał z kas kin 126,4 miliona dolarów, co oznacza, że po dwóch tygodniach ma na swoim koncie 261,3 miliona dolarów! W ten weekend Aquaman zarobił w Chinach 54,2 miliona dolarów, co oznacza, że w sumie film zarobił już 189 milionów dolarów na tym rynku. Tym samym Aquaman stał się drugim najbardziej dochodowym filmem Warnera na chińskim rynku i czwartym najlepiej zarabiającym filmem superbohaterskim! W ten weekend film otworzył się m.in. w Brazylii (7,7 miliona dolarów), Rosji (7,4 miliona dolarów), Meksyku (7,9 miliona dolarów), Wielkiej Brytanii (6,5 miliona dolarów), Indonezji (5,3 miliona dolarów), Tajwanie (4,7 miliona dolarów), Filipinach (4,3 miliona dolarów), Indiach (4 miliona dolarów) i Tajlandii (3,5 miliona dolarów). W przyszłym tygodniu film wejdzie do kin w USA, Polsce, Francji, Korei Południowej, Niemczech i Hiszpanii.

Na amerykańskim podwórku w ten weekend rządził natomiast Spider-Man, który zarobił 35,4 miliona dolarów, co jest najlepszym otwarciem wszech czasów pośród wszystkich animacji debiutujących w grudniu! Poprzednio rekord należał do animacji Sing od Universala i wynosił 35,2 miliona dolarów. Nowa animacja od Sony spełniła więc przedpremierowe prognozy i mimo braku specjalnie efektownego otwarcia powinna radzić sobie świetnie w następnych tygodniach, zaliczając stosunkowo niskie spadki. Po świetnych recenzjach na Rotten Tomatoes, film otrzymał równie znakomite oceny od widzów, zbierając w serwisie CinemaScore najwyższą notę, A+. Na rynkach zagranicznych animacja Spider-Man Uniwersum zarobiła 21 milionów dolarów z 44 rynków, na czele których znalazła się Korea Południowa, gdzie do kas wpłynęło 3,3 miliona dolarów. Film dobrze radził sobie także w Wielkiej Brytanii (2,9 miliona dolarów), Rosji (2,3 miliona dolarów) i Australii (2,3 miliona dolarów). W najbliższy weekend film wejdzie na kolejne 11 rynków, w tym do Polski i Chin, gdzie powinien spotkać się z bardzo ciepłym przyjęciem. Po pierwszym weekendzie animacja Spider-Man Uniwersum ma na swoim koncie już 56,4 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 90 milionów dolarów.

Drugie miejsce podczas tego weekendu w amerykańskich kinach wypracował sobie Clint Eastwood ze swoim nowym filmem, Przemytnik, który wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę. Produkcja zebrała z kas kin 17,2 miliona dolarów i to tylko z 2588 kin! Biorąc to pod uwagę, możemy przypuszczać, że film powinien dobrze radzić sobie w następnych tygodniach i nie będzie miał problemu z szybkim odrobieniem swojego budżetu, który wyniósł 50 milionów dolarów.

Na trzeciej pozycji wylądował w ten weekend Grinch, który po sześciu tygodniach obecności w kinach ciągle nie przestaje nas zaskakiwać. W ten weekend animacja Universala zaliczyła spadek na poziomie 23%, co dało jej 11,5 miliona dolarów z kinowych kas. Jednak Grinch radzi sobie wyśmienicie nie tylko na rodzinnym podwórku, ale także na rynkach międzynarodowych, gdzie w ten weekend zebrał z kas kin kolejne 23,3 miliona dolarów, podkręcając swój zagraniczny wynik do 133 milionów dolarów. Najlepiej Grinch poradził sobie w Chinach (2,9 miliona dolarów) i Japonii (2,3 miliona dolarów). Po zsumowaniu wpływów ze wszystkich krajów na koncie animacji znajdziemy ponad 372 miliony dolarów, a przypomnijmy, że jej budżet wyniósł dokładnie 75 milionów.

Czwartą lokatę w zestawieniu wywalczyła kolejna animacja. Ralph Demolka w internecie, który pierwszy raz od premiery musiał uznać wyższość animacji Grinch, która gości w kinach dwa tygodnie dłużej, zarobił 9,5 miliona dolarów i powiększył swój krajowy dorobek do poziomu 154,4 miliona dolarów. Za granicami USA film dorzucił w ten weekend 7,9 miliona dolarów, co daje mu w sumie 130,7 miliona dolarów z zagranicznych rynków i globalne wpływy wynoszące 285,1 miliona dolarów. Trzeba jednak pamiętać, że film nie zadebiutował jeszcze na kilku ważnych rynkach zagranicznych, a w przyszłym tygodniu wejdzie do kin między innymi w Japonii i Hongkongu.

Pierwszą piątkę zestawienia zamyka w ten weekend film Zabójcze maszyny, który okazał się jeszcze większą klapą, niż zakładano, i w swój pierwszy weekend zdołał zebrać z kas amerykańskich kin jedynie 7,5 miliona dolarów. Możemy jedynie przypomnieć, że przedpremierowe prognozy mówiły o kwocie od 10 do 15 milionów dolarów, a niektórzy z analityków sugerowali nawet otwarcie na poziomie 17 milionów dolarów. Na arenie międzynarodowej film zadebiutował już w poprzednim tygodni, a teraz otworzył się na kolejnych 11 rynkach, co przyniosło mu w sumie 11,5 miliona dolarów ze wszystkich 54 krajów. Tym samym po dwóch tygodniach obecności w kinach na zagranicznych rynkach film zebrał z kas 34,8 miliona dolarów, a po dodaniu do tego wyniku z kin w USA na koncie nowego filmu wyprodukowanego przez Petera Jacksona znajduje się 42,3 miliona dolarów. Poza granicami USA film poradził sobie najlepiej w ten weekend we Francji (1,6 miliona dolarów), a następnie w Wielkiej Brytanii (1,59 miliona dolarów), Niemczech (1,3 miliona dolarów), Włoszech (869 tysięcy dolarów) i Hiszpanii (790 tysięcy dolarów). Zabójcze maszyny mają przed sobą jeszcze premierę na trzech istotnych rynkach: 4 stycznia zadebiutują w Meksyku, 10 stycznia w Brazylii, a 1 marca w Japonii. Mając jednak w pamięci wysokość budżetu, który wyniósł 100 milionów dolarów, nic już nie jest w stanie uratować fatalnego bilansu Zabójczych maszyn i sprawić, że film będzie w stanie zarobić kwotę, która usatysfakcjonuje włodarzy Universala.

Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze premierze filmu Był sobie Deadpool, czyli świątecznej wersji filmu Deadpool 2, która zarobiła w amerykańskich kinach 2,6 miliona dolarów z 1566 lokalizacji. Zyski ze sprzedaży biletów dodawane są do wyniku, który osiągnęła wersja debiutująca w kinach w czerwcu, co oznacza, że na koncie Deadpoola 2 jest aktualnie 232,3 miliona dolarów. Wersja PG-13 będzie wyświetlana w kinach do 24 grudnia. Film wszedł również do kin w krajach na całym świecie, w tym do Polski, i w sumie zarobił z nich około 1 miliona dolarów.

PT*

PPT*

Tytuł

Studio

Przychód z weekendu

Spadek %

Budżet w mln

Liczba tygodni w kinach

1

-

Spider-Man Uniwersum

Sony $35,400,000 - $90 1

2

-
Przemytnik
WB $17,210,000 - $50 1

3

2
Grinch
Uni. $11,580,000 -23.0% $75 6

4

1

Ralph Demolka w internecie

BV $9,589,000 -41.0% $175 4

5

-

Zabójcze maszyny

Uni. $7,501,000 - $100 1

6

3 Creed II MGM. $5,398,830 -45.9% $50 4

7

5 Bohemian Rhapsody Fox

$4,125,000

-32.8% $52 7

8

6 Instant Family Par.

$3,720,000

-35.4% $48 5

9

4 Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda WB $3,650,000 -47.5% $200 5

10

7

Green Book

Uni.

$2,780,000

-28.8% $23 5

*PT - pozycja w tym tygodniu.
*PPT - pozycja w poprzednim tygodniu.

źródło: Boxofficemojo.com / zdj. Sony Pictures / Marvel