Cannes 2022 – „Top Gun: Maverick” nagrodzone owacjami na stojąco. Tom Cruise laureatem Złotej Palmy

„Top Gun: Maverick” zaliczyło kolejny bardzo udany pokaz. W następstwie seansu widowiska podczas trwającego obecnie Festiwalu Filmowego w Cannes, twórców nagrodzo ponad pięciominutowymi owacjami na stojąco. Z kolei Toma Cruise'a zdecydowano się, bez wcześniejszych zapowiedzi, nagrodzić honorową Złotą Palmą.

Nieoczekiwane wręczenie gwiazdorowi prestiżowej statuetki poprzedził specjalny montaż podsumowujący filmowy dorobek Cruise'a oraz seans samego filmu. Wprowadzeniem do pokazu był też krótki pokaz lotniczy: niebo nad Cannes przecięło wówczas osiem francuskich myśliwców ciągnących za sobą czerwone, białe i niebieskie smugi dymu (zdjęcia na samym dole tego wpisu). 

Po zakończeniu seansu, Cruise pojawił się na scenie pałacu kongresowego i podziękował widowni zgromadzonej w ramach specjalnego pokazu. „To niezwykły wieczór i naprawdę niezwykły czas. Sam fakt, że możemy się tu wszyscy spotkać. Minęło trzydzieści sześć lat od czasu premiery Top Gun, a ten [film] wstrzymywaliśmy przez dwa lata z powodu pandemii. Dziękuję też ludziom z Paramount. To było marzenie, by móc się tu z wami znaleźć. Zapamiętam każdy moment i nigdy tego wieczoru nie zapomnę. Dziękuję że jesteście. Na was nam zależy. Robię te filmy dla was wszystkich”.

Krótki materiał, przedstawiający reakcję widowni na „Top Gun: Maverick” znajdziecie na początku poniższej relacji, która pojawiła się w oficjalnych mediach społecznościowych festiwalu.

Dodajmy, że „Top Gun: Maverick” niezmiernie spodobało się nie tylko widowni w Cannes, a wielu zagranicznym krytykom. W serwisie Rotten Tomatoes, zbierającym opinie ze zweryfikowanych źródeł, film cieszy się obecnie znakomitym wynikiem 97% pozytywnych opinii. Nie brakuje głósów, które określają nowym film z Tomem Cruisem jednym z najlepszych sequeli w historii kina.

Top Gun: Maverick” wyląduje w polskich kinach dokładnie 27 maja.

źródło: Deadline / zdj. Cannes Film Festival / Paramount