Chińczycy zamykają kina w obawie przed Koronawirusem. Straty sięgną 1 mld dolarów

Z powodu szalejącego w Chinach nowego Koronawirusa zdecydowano o zamknięciu kin, które w ciągu najbliższego weekendu miały przeżywać jeden z najbardziej dochodowych okresów w roku.

Dzisiaj w kinach miał rozpocząć się weekend z okazji Chińskiego Nowego Roku – najważniejszego święta w chińskim kalendarzu, przypadającego między końcem stycznia a początkiem lutego. Kina w najbliższych tygodniach pozostaną jednak zamknięte ze względu na rozprzestrzenianie się śmiertelnego Koronawirusa z Wuhan.

Święto Nowego Roku w Chinach to zawsze rewelacyjny czas dla przemysłu filmowego, który wprowadza wówczas do kin sporo nowych premier. Zeszłoroczny okres świąteczny przyniósł około 836 mln dolarów (według dzisiejszych stawek), a w ciągu lutego wpływy do kin przekroczyły próg 1,6 mld dolarów. Dystrybutorzy i studia filmowe (najpewniej pod naciskiem chińskiego rządu) zdecydowały jednak, że w tym roku kina zostaną zamknięte, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się nowego wirusa, który od kilkunastu dni rozwija się na terenie Chin. Zakaz obejmie przede wszystkim duże miasta takie jak Wuhan i Huanggang. Oczekuje się, że straty przemysłu filmowego z powodu odwołania premier wyniosą nawet 1 mld dolarów. W ten weekend debiutować miał w kinach między innymi film „Detective Chinatown 3” (druga odsłona zarobiła 544 mln dolarów). Analitycy nie mają wątpliwości, że straty tej nie uda się odrobić w ciągu pozostałych miesięcy i przy końcowym bilansie rocznym będzie ona wyraźnie odczuwalna – przed pojawieniem się wirusa analizy sugerowały, że w 2020 roku Chiny mogą osiągnąć rekordowe wpływy do kinowych kas i to pomimo faktu, że filmowy kalendarz nie będzie wypełniony takimi hitami, jak w ostatnich dwunastu miesiącach.

Już teraz mówi się, że wytwórnie wydały około 144 mln dolarów na reklamę siedmiu filmowych hitów mających debiutować w ten weekend. Przedsprzedaż biletów na te tytuły osiągnęła imponujące 67,5 miliona dolarów. Co więcej, film „Detektyw Chinatown 3”, który zajął pierwsze miejsce w rankingu, ustanowił przy tym nowy rekord przedsprzedaży. Klienci wykupili bilety za 14 milionów dolarów w zaledwie 23 godziny.

Obecnie nie wiemy, jak długo kina w Chinach będą zablokowane. Dystrybutorzy zapewniają przy tym, że filmy mające debiutować w najbliższych tygodniach doczekają się premier w 2020 roku. Istnieją jednak obawy, że kina pozostaną zamknięte nawet przez miesiąc, a to sprawi, że ucierpią na tym takie amerykańskie hity jak: „Małe kobietki” (14 lutego), „Doktor Dolittle” (21 lutego) i „Historia małżeńska” (28 lutego). Na 27 marca zapowiedziano z kolei chińską premierę aktorskiej wersji animacji „Mulan”, która jest jedną z największych premier Disneya w tym roku.

źródło: Deadline.com / Variety.com / zdj. MM2 Entertainment / Warner Bros.