Christopher Nolan zmuszony do usunięcia części przemocy z „Tenet”

Christopher Nolan zmierzył się z ograniczeniami brytyjskiej cenzury. Najnowsze doniesienia wskazują, że by „Tenet” doczekał się w Wielkiej Brytanii tamtejszego odpowiednika kategorii wiekowej PG-13, cenzorzy wymusili na Warner Bros. usunięcie z filmu ujęć prezentujących „przemoc mężczyzn wobec kobiet”. 

Jak donosi portal Film Stories, organizacja British Board of Film Classification określiła widowisko Nolana, jako przeznaczone dla przynajmniej piętnastoletnich widzów. Zadaniem cenzorów w jednej ze scen znalazła się wymiana ciosów, która szkodliwe wpłynęłaby na moralność młodszej widowni – mowa tu o kilku ujęciach, na których było widać mężczyznę kopiącego kobietę.

Wytwórnia Warner Bros., której zależy na odrobieniu masywnego budżetu produkcji, podjęła decyzję, że z filmu zdecyduje się wyciąć ujęcia niesprzyjające niższej kategorii wiekowej i tym samym podreperować box-offisowe szanse. Warto przypomnieć, że z lipcowego raportu serwisu IndieWire dowiedzieliśmy się, że by widowisko Nolana zaczęło zarabiać, wpływy z kasy muszą przekroczyć 800 milionów dolarów. Portal wskazywał też, że studio Warner Bros. wydało około 400 milionów dolarów na „Tenet”, z których na budżet produkcyjny filmu przeznaczono około 200-225 mln, a resztę na wydatki związane z przedłużającą się kampanią marketingową – nietypową o tyle, że co rusz aktualizowaną o nowe daty premiery.

Tenet” zadebiutuje na rynku światowym 26 sierpnia. Film pojawi się wówczas w 70 krajach, w tym w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Korei, Rosji, Wielkiej Brytanii, a także Polsce. Tydzień później, czyli 3 wrześniafilm wejdzie do wybranych amerykańskich kin. Dzień później, 4 września produkcja zaliczy debiut w Chinach.  

Główne role w „Tenet” zagrali Robert Pattinson, Elizabeth Debicki i John David Washington. W obsadzie filmu są również: Michael Caine, Kenneth Branagh, Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson i Clémence Poésy. Autorem zdjęć do filmu jest Hoyte van Hoytema, stały współpracownik Nolana, który pracował między innymi przy „Dunkierce” i „Interstellar”, a montażem zajmie się Jennifer Lame. Muzykę do filmu skomponuje Ludwig Göransson, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do „Czarnej Pantery”. Stworzeniem scenografii zajmie się z kolei Nathan Crowley, a kostiumami Jeffrey Kurland.

Źródło: Comicbookmovie / zdj. Warner Bros.