Co nowego na 4K UHD? – „American Psycho”, „Rodzina Addamsów”, „Skowyt” i inne

Ostatnie dni przyniosły sporo oficjalnych zapowiedzi zbliżających się premier wydań 4K UHD oraz jeszcze więcej preorderów. Pojawiły się też nowe informacje na temat edycji 4K UHD przygotowywanych na najbliższe miesiące przez polskich dystrybutorów. Wszystkie zapowiedzi ze świata Ultra HD Blu-ray zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Wyprawa do dżungli”, „Niezniszczalny” i „Kto wrobił królika Rogera?” na 4K UHD

W ostatnim tygodniu Disney ujawnił trzy nadchodzące premiery wydań 4K UHD. Jedna z nich dotyczy kinowej premiery ostatnich tygodni, a dwie – katalogowych klasyków. Zacznijmy od pierwszego tytułu, którym jest oczywiście „Wyprawa do dżungli”. Premiera fizycznych wydań z filmem została zaplanowana na 16 listopada. Na płytach Ultra HD Blu-ray obraz w rozdzielczości 4K wspomagany będzie systemem obrazu HDR10. Dźwiękowe wrażenia zapewni widzom oryginalna ścieżka dźwiękowa w formacie Dolby Atmos. Preorder na wydanie pojawił się w sklepie Hdmoviesource.

Jeśli chodzi o katalogowe produkcje studia, to na 21 września zapowiedziano premierę filmu „Niezniszczalny”, a 7 grudnia na płyty 4K UHD trafi wyczekiwany od lat film „Kto wrobił królika Rogera?”. Obydwie z produkcji dostępne będą w standardowym wydaniu i steelbooku. W przypadku specyfikacji płyt Disney ponownie postawił na system HDR10 oraz odpowiednio ścieżki dźwiękowe w formacie DTS-HD Master Audio 5.1 oraz Dolby Atmos. Zbieranie zamówień na wydania z filmem „Kto wrobił królika Rogera?” rozpoczął już sklep Hdmoviesource (wydanie standardowe, steelbook).

Kto wrobił królika Rogera? steelbook 4K UHD

Rodzina Addamsów” oraz „Dziesięcioro przykazań” na 4K UHD

Tymczasem studio Paramount Pictures potwierdziło, że przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Rodzina Addamsów” z 1991 roku, w którym główne role zagrali Raul Juliá, Anjelica Huston, Christopher Lloyd, Christina Ricci i Dan Hedaya. Premiera została zaplanowana na 9 listopada. Na płycie znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem obrazu HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio 5.1. Preorder w ostatnich dniach na wydanie uruchomił sklep Hdmoviesource.

Ujawniono też, że 9 listopada studio Paramount wypuści na rynek limitowanego steelbooka z filmem „Dziesięcioro przykazań”. Przypomnijmy, że film debiutował na płytach Ultra HD Blu-ray w marcu tego roku i doczekał się wówczas standardowej edycji. Wydanie pojawiło się w ofercie sklepów: Amazon i Hdmoviesource.

Rodzina Addamsów wydanie 4K UHD Dziesięcioro przykazań steelbook 4K UHD

„Kosmiczny mecz: Nowa era” w październiku na 4K UHD i kolekcja „Harry'ego Pottera”

Studio Warner Bros. dorzuciło do tego swoją zapowiedź wydania 4K UHD z filmem „Kosmiczny mecz: Nowa era”. Produkcja ma trafić na płyty 5 października. Wizualne doznania zapewni widzom system obrazu HDR10, a za oprawę dźwiękową będzie odpowiadała ścieżka Dolby Atmos. Zamówienia można składać w sklepach: Amazon, Best Buy i Hdmoviesource. Preorder na steelbooka dorzucił do tego sklep Hdmoviesource.

Na 2 listopada zapowiedziano z kolei premierę nowej edycji kolekcjonerskiej z całą serią „Harry Potter”. Z okazji 20. rocznicy kinowej premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” do sprzedaży trafi zbiorcze wydanie ze wszystkimi filmami i gadżetami dla fanów.

Harry Potter seria 4K UHD

Pierwsze wydania 4K UHD od Criteriona potwierdzone

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami pojawiła się też oficjalna lista listopadowych premier od dystrybutora Criterion. Wśród zapowiedzianych tytułów znalazły się pozycje, które otrzymają edycję na 4K UHD. Będą to wspominany „Obywatel Kane” (Amazon, Target i Hdmoviesource), „Mulholland Drive” (Amazon, Target i Hdmoviesource) oraz „Zagrożenie dla społeczeństwa” (Amazon, Target i Hdmoviesource). Każda z produkcji otrzyma odrestaurowany obraz z systemem Dolby Vision.

Na koniec dodajmy, że amerykański dystrybutor Synapse Film potwierdził z kolei, że na 19 października przygotowuje zbiorcze wydanie 4K UHD z horrorami „Demony” 1-2. Preorder pojawił się ostatnio w sklepie Target. Pojawiły się też pierwsze wzmianki o tym, że Kino Lorber przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Superbohaterowie” z 1999 roku. Na 23 listopada wyznaczona została natomiast premiera wydania 4K UHD z filmem „Inwazja porywaczy ciał”.

Mulholland Drive 4K UHD Obywatel Kane 4K UHD

„American Psycho” w limitowanym steelbooku i inne

Pojawiły się też zapowiedzi wydań 4K UHD z kinowymi nowościami: „Reminiscencja” oraz „Candyman”, a na 5 października zapowiedziano premierę limitowanego steelbooka z filmem „American Psycho” (Best Buy, Hdmoviesource). Na pozostałe preordery z amerykańskiego podwórka złożyły się: „Terminal Island” (Target, Hdmoviesource), „Cruella” w steelbooku (Best Buy), „Krampus” (Hdmoviesource), „Batman: Rok pierwszy” (Hdmoviesource), „Mad Max Antologia” (Hdmoviesource), „Mad Max 2” (Hdmoviesource) i „Mad Max 3” (Hdmoviesource). Amazon dorzucił do tego swoje preordery na wydanie 4K UHD z filmem „Bękarty wojny”.

American Psycho steelbook 4K UHD

„Reminiscencja” i „Skowyt” na 4K UHD w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wystartowały preordery na wydania 4K UHD z filmem „Snake Eyes: Geneza G.I. Joe”. Obok standardowej edycji w plastikowym opakowaniu pojawiła się też zapowiedź steelbooka. Na 11 października zapowiedziano premierę brytyjskiego wydania z produkcją „Polowanie na Czerwony Październik”, tydzień później swoją premierę będzie miało natomiast wydanie 4K UHD z filmem „Krzyk”. Tymczasem Disney dorzucił kolejne preordery na swoje animacje: tym razem padło na „Auta 3” (premiera 20 września) i „Coco” (premiera 27 września). Z okazji kinowej premiery pojawił się natomiast preorder na wydanie 4K UHD z filmem „Reminiscencja”.

Brytyjski dystrybutor StudioCanal oficjalnie zapowiedział w tym czasie, że 25 października swoją premierę będą miały wydania 4K UHD z horrorem „Skowyt”. Produkcja z 1981 roku doczeka się edycji kolekcjonerskiej z plakatem i fotosami oraz limitowanego steelbooka.

Skowyt 4K UHD

Kolejne steelbooki we Francji i Niemczech

Na pozostałych europejskich rynkach sporo działo się we Francji, gdzie wystartowały preordery na wydania 4K UHD z filmami: „Krudowie 2: Nowa Era” (7 listopada), „Kino Paradiso” (10 listopada), „Działa Navarony” (15 listopada), „Mauretańczyk” (22 listopada) oraz „Mulholland Drive” (24 listopada). Swoje preordery na steelbooki otrzymały z kolei produkcje: „Skazani na Shawshank” (15 września), „Krzyk” (20 października), „Szybcy i wściekli 9” (17 listopada), „Spirala: Nowy rozdział serii Piła” (22 listopada) oraz seria „Bodyguard. Zawodowiec” (2 listopada).

Niemiecki Amazon uruchomił w tym czasie preordery na nowe pakiety z produkcjami Sony: „Bez litości”, „Zombieland”, „Jumanji” i „Kod da Vinci” (polska wersja). Pojawiły się też zapowiedzi wydań 4K UHD z filmem „Szybcy i wściekli 9” (wersja w steelbooku) oraz na steelbooka z horrorem „Skowyt” (premiera 28 października).

Niemiecki Media Markt oraz sklep JPC dorzuciły do tego zapowiedź standardowego wydania oraz steelbooka z filmem „Snake Eyes: Geneza G.I. Joe” i preordery na wydania z filmami „Old”, „Niezniszczalni” (Media Markt, JPC) i „Skowyt” (JPC).

Szybcy i wściekli 9 steelbook 4K UHD Skowyt steelbook 4K UHD

Skazani na Shawshank” i „Mechaniczna pomarańcza” w Polsce na 4K UHD

Sporo działo się też na polskim rynku wydawniczym. W tym tygodniu ujawniliśmy październikowe zapowiedzi dystrybutora Galapagos, wśród których znalazły się też wydania 4K UHD. Polskiej edycji na nośniku Ultra HD Blu-ray doczeka się między innymi film „Skazani na Shawshank” z 1995 roku, w którym wystąpili w rolach głównych Morgan Freeman oraz Tim Robbins. W październiku pojawi się też wydanie 4K UHD z kolejnym dziełem Stanleya Kubricka. W tym roku będzie to „Mechaniczna pomarańcza”, w której główną rolę zagrał Malcolm McDowell. Obydwa wydania trafią do sprzedaży 13 października.

W październiku pojawi się również zbiorcze wydanie 4K UHD z trylogiami „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Wydanie będzie wyposażone w 31 płyt Blu-ray i Ultra HD Blu-ray i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami znajdą się na nich nie tylko filmy, ale także materiały dodatkowe, w  tym takie, które nie były publikowane nigdy wcześniej. Premierę wydania zapowiedziano na 27 października.

Wśród zapowiedzianych premier października znalazło się jeszcze wydanie 4K UHD z oscarowym filmem „Grawitacja” z 2013 roku. Ze Stanów Zjednoczonych dobiegają jednak głosy sugerujące, że wydanie 4K UHD może ostatecznie doczekać się ponownego przełożenia ze względu na brak akceptacji stworzonego remastera przez reżysera.

Będzie polskie wydanie 4K UHD z filmem „Szybcy i wściekli 9”

To jednak nie koniec informacji z polskiego podwórka, bowiem w tym tygodniu informowaliśmy także o październikowej premierze wydań z filmem „Szybcy i wściekli 9”. Debiut fizycznych wydań, w tym edycji na 4K UHD, został zaplanowany na 28 października przez dystrybutora Filmostrada. Na płycie znajdzie się obraz w rozdzielczości 4K z systemami obrazu Dolby Vision oraz HDR10+. O dźwiękowe wrażenia zadba natomiast ścieżka dźwiękowa Dolby Atmos.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj.  Universal Pictures / Lionsgate / Paramount Pictures / Warner Bros.