Co nowego na 4K UHD? - Dredd, Pan życia i śmierci, steelbooki i polska wersja językowa

Po spokojnym wkroczeniu w nowy rok w ubiegłym tygodniu, dystrybutorzy w końcu rozkręcili się na dobre i zasypali nas masą nowych zapowiedzi oraz pre-orderów, w tym tych na steelbooki i limitowane edycje. Pojawiła się także ciekawa informacja na temat pierwszego fizycznego wydania z obrazem HDR10+. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Pan życia i śmierci” w marcu na 4K UHD, a Ralph Demolka dostanie kolekcjonerkę

Amerykańscy dystrybutorzy potwierdzili między innymi oficjalnie daty premiery wydań 4K UHD z filmami Mała syrenka, Green Book, Robin Hood, Pan życia i śmierci oraz Dziadek do orzechów i cztery królestwa. I tak klasyczna animacja Disneya z 1989 roku trafi do sprzedaży 26 lutego, a na płycie znajdziemy oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz najprawdopodobniej obraz w systemie HDR10. Oprócz standardowej edycji, na którą pre-order nie wystartował jeszcze na amerykańskim Amazonie, Mała syrenka doczeka się jeszcze kolekcjonerskiego wydania od sklepu Target.com, na które pre-order wystartował już kilka tygodni temu, oraz steelbooka od sklepu BestBuy.com, który pojawił się w ciągu ostatnich dni.

Jeszcze w styczniu doczekamy się natomiast premiery fizycznych wydań z filmem Dziadek do orzechów i cztery królestwa, który pomimo finansowej klapy trafi ostatecznie na nośnik 4K UHD. Premierę zaplanowano na 29 stycznia bieżącego roku, a na krążku znajdziemy oryginalny dźwięk w formacie DTS-HD Master Audio oraz najprawdopodobniej obraz w systemie HDR10.

Na 19 lutego zaplanowano z kolei premierę fizycznych wydań z filmem Robin Hood, który pod względem technicznym będzie najciekawszą premierą na rynku od bardzo dawna. Na płycie z nową produkcją Lionsgate znajdą się bowiem dwa konkurencyjne systemy obrazu, czyli Dolby Vision i HDR10+. Robin Hood będzie tym samym pierwszą płytą wspierającą zarówno nowy format obrazu opracowany przez firmy Samsung i Panasonic, jak i ten, który od dawna stał się domeną firmy LG. Jak na razie nie wiemy jeszcze, który z formatów będzie wyświetlany domyślnie w przypadku telewizorów obsługujących obydwa formaty (Panasonic GZ2000) i w jaki sposób użytkownik będzie mógł ewentualnie decydować o wyborze pomiędzy HDR10+ a Dolby Vision. Wiemy jednak, że na płycie obecna będzie oryginalna ścieżka dźwiekowa Dolby Atmos. Pre-order na wydanie nie wystartował jeszcze na amerykańskim Amazonie, ale pojawiła się już jego zapowiedź, co oznacza, że zamówienia na nowego Robin Hooda powinny wystartować lada dzień.

10227_tn.jpg

Na marzec studio Lionsgate zapowiedziało z kolei wydanie 4K UHD z filmem Pan życia i śmierci z Nicolasem Cage'em w roli głównej. Film trafi do sprzedaży w USA już 19 marca, a na płycie obecny będzie dźwięk Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision.

W marcu doczekamy się jeszcze wydań 4K UHD z filmem Green Book, którego dystrybutorem będzie Universal. Film trafi do sprzedaży 5 marca, a na płytach obecny będzie oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos i obraz w systemie HDR10.

Na Amazon.com nie pojawiły się w ostatnich dniach żadne zapowiedzi, ale warto odnotować, że w związku ze zbliżającą się premierą (19 lutego) sklep ujawnił finalną wersję okładki filmu Overlord, która znacząco różni się od tej poglądowej. Możecie ją zobaczyć tutaj. Niewiele działo się też na sklepach BestBuy.com i Target.com, ale warto odnotować, że pierwszy z nich pokazał finalną wersję steelbooka 4K UHD z filmem Bohemian Rhapsody, a drugi ujawnił, jak będzie prezentowała się kolekcjonerka z animacją Ralph Demolka w internecie.

ralph-2-bb-min.jpg

Urodzaj steelbooków 4K UHD w Wielkiej Brytanii i zapowiedź „Obcego”

Sporo ciekawego w ostatnim tygodniu działo się również na brytyjskim rynku, gdzie ruszyło kilka interesujących pre-orderów, w tym także na steelbooki 4K UHD. We wtorek za sprawą sklepu Zavvi.com ruszyły zamówienia na steelbooki z filmami Bumblebee i Pierwszy człowiek (18 lutego), a w środę Zavvi uruchomiło jeszcze zamówienia na metalowe wydania z filmami Halloween z obecną polską wersją językową (25 lutego), Overlord (brak daty premiery) i Zabójcze maszyny (brak daty premiery).

W piątek na Zavvi wystartował jeszcze pre-order na pierwsze wydanie 4K UHD z filmem Obcy, który 1 kwietnia doczeka się jubileuszowego wydania z okazji 40. rocznicy, a w sobotę ruszyły zamówienia na steelbooka 4K UHD z filmem Anihilacja z Natalie Portman w roli głównej. Film, który od ubiegłego roku możecie oglądać na platformie Netflix, zaliczy debiut w Wielkiej Brytanii również 1 kwietnia.

W międzyczasie swoje pre-ordery na limitowane steelbooki z filmami Bumblebee i Pierwszy człowiek uruchomił także sklep Zoom.co.uk, który w przypadku tego pierwszego zdradza, że jego premiera została zaplanowana na 13 maja 2019 roku.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że w angielskich sklepach pojawił się pre-order na kolekcjonerskie wydanie 4K UHD z filmem Lista Schindlera, w którym obecna będzie polska wersja językowa. Zamówienia wystartowały zarówno na Amazon.co.uk, Zavvi.com, jak i Zoom.co.uk. Na angielskim Amazonie pojawił się już natomiast pre-order na wydanie 4K UHD z filmem Glass, który dopiero w najbliższy piątek zagości w kinach. Z tego powodu nie znamy jeszcze żadnych szczegółów na temat edycji na fizycznych nośnikach ani jej daty premiery.

Polska wersja w filmach „Overlord”, „Gęsia skórka 2”, „Bohemian Rhapsody” i „Spider-Man Uniwersum”

W kończącym się tygodniu nie zabrakło również wiadomości o polskich wersjach językowych w zagranicznych edycjach 4K UHD. I tak dowiedzieliśmy się, że na polskiego lektora i napisy możemy liczyć we francuskim wydaniu 4K UHD z filmem Overlord, a przynajmniej same napisy będą obecne w hiszpańskich wydaniach z filmami: Gęsia skórka 2 (premiera 20 lutego), Bohemian Rhapsody (premiera 25 lutego) oraz w angielskim i włoskim wydaniu 4K UHD z animacją Spider-Man Uniwersum. W międzyczasie swojego pre-ordera na wydanie 4K UHD z nową animacją Sony doczekali się Hiszpanie, ale jak na razie nie mamy potwierdzenia, że w nim również obecna będzie polska wersja.

Francuzi w tym czasie mogli liczyć na swoje pre-ordery z filmami Gęsia skórka 2 (premiera 6 marca), Dziewczyna w sieci pająka (14 marca) i Creed II (31 maja), ale jak na razie nie znamy ich pełnych specyfikacji, dlatego trudno stwierdzić, czy znajdzie się w nich polska wersja.

„Dredd” i „Dom w głębi lasu” na 4K UHD w Niemczech

Na koniec zagranicznego przeglądu zaglądamy jak zwykle na rynek niemiecki, a w tym tygodniu warto to zrobić przynajmniej z kilku powodów. Pierwszy z nich to niespodziewana, aczkolwiek wyczekiwana od dawna zapowiedź pierwszego europejskiego wydania 4K UHD z filmem Dredd. Według niemieckiego Amazonu film doczeka się niemieckiej edycji na tym nośniku już 12 kwietnia. Tego samego dnia ma ukazać się także wydanie 4K UHD z horrorem Dom w głębi lasu, a wydawcą obydwu filmów będzie Sony. Pojawiły się też zapowiedzi wydań 4K UHD z filmami: Halloween (premiera 28 lutego), Balloon (14 marca), Lista Schindlera (28 marca) i Robin Hood (23 maja). Nowy film o księciu złodziei doczeka się w Niemczech zarówno wydania standardowego, jak i steelbooka. Jeśli chodzi natomiast o niepotwierdzone informacje, to Amazon zasugerował, że 26 kwietnia możemy spodziewać się tamtejszego wydania 4K UHD z filmem Blok 99 w limitowanym wydaniu w mediabooku.

Na niemieckim oddziale sklepu MediaMarkt jedyną nowością w ostatnich dniach okazała się natomiast zapowiedź limitowanego steelbooka z animacją Spider-Man Uniwersum, który będzie dostępny w sklepach od 2 maja.

„Pierwszy człowiek” zawita do Polski w jakości 4K

Na polskim podwórku w kończącym się tygodniu dotarły do nas informacje o premierach lutego od dystrybutora Filmostrada. Wśród nich znalazło się jedno wydanie 4K UHD, którym będzie film Pierwszy człowiek. Standardowe wydanie w plastikowym opakowaniu trafi na sklepowe półki 21 lutego, a na płycie znajdziemy obraz w systemie Dolby Vision, oryginalną ścieżkę Dolby Atmos i polskiego lektora w systemie dźwięku Dolby Digital 5.1.

Anime „Mary and the Witch's Flower” było pierwszym filmem z HDR10+?

W ramach ciekawostki warto jeszcze wspomnieć o plotce sugerującej, że zeszłoroczne wydania 4K UHD z anime Mary and the Witch's Flower (Mary to Majo no Hana) oraz Ghost in the Shell 2: Innocence posiadają obraz z systemem HDR10+, co oznaczałoby, że to właśnie te tytuły, a dokładniej pierwszy z nich, który debiutował na rynku 30 marca, był pierwszym filmem wyposażonym w konkurencyjną dla Dolby Vision technologię HDR. Do tej pory byliśmy przekonani, że pierwszym takim materiałem były dokumenty Journey to the South Pacific i A Beautiful Planet z certyfikatem IMAX Enhanced, które miały premierę w grudniu ubiegłego roku.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Lionsgate / 20th Century Fox