Co nowego na 4K UHD? – „Tenet” z polską wersją, „Mulan” i inne

W tym tygodniu doczekaliśmy się w końcu oficjalnej zapowiedzi wydań 4K UHD z filmem „Tenet”, który będzie można nabyć z polską wersją językową. Zapowiedziano też premierę animowanej oraz aktorskiej „Mulan” oraz uruchomiono preordery na polskie edycje 4K UHD z trylogiami „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi i preordery, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Tenet” z premierą na 4K UHD w grudniu

Studio Warner Bros. oficjalnie potwierdziło, że 15 grudnia 2020 roku w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Tenet” wyreżyserowanym przez Christophera Nolana. Specyfikacja płyty potwierdziła, że znajdziemy na niej obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10, a w przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na format DTS-HD Master Audio 5.1. Jak na razie wydanie do swojej oferty dorzucił jedynie sklep Hdmoviesource.

Obydwie wersje „Mulan” na 4K UHD jeszcze w listopadzie

Domowy oddział studia Disney potwierdził z kolei, że już 20 listopada 2020 roku w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z aktorską wersją animacji „Mulan”. Tego samego dnia premierę będzie miało także wydanie 4K UHD z animacją „Mulan” z 1998 roku. W obydwu przypadkach na płycie znajdzie się obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 i oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Preordery na wydania wystartowały już w sklepie Best Buy (animacja: wydanie standardowe, steelbook, film aktorski: wydanie standardowe, steelbook).

Trzecią oficjalną zapowiedzią tego tygodnia podzielił się amerykański dystrybutor Well Go USA, który potwierdził, że 15 grudnia w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi kolekcjonerskie wydanie 4K UHD z filmową serią pod tytułem „Ip Man”. Każda z produkcji otrzyma obraz 4K najprawdopodobniej z systemem Dolby Vision, a w przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na format Dolby Atmos. Preorder na wydanie wystartował w sklepie Hdmoviesource.

Dodajmy do tego, że Discotek Media na 26 stycznia 2021 roku zapowiedział premierę wydania 4K UHD z animacją „Zamek Cagliostro” z 1979 roku.

mulan-bluray-bestbuysteelbook.jpg

Steelbooki Mondo z filmami Marvela we Francji i „Blade” w steelbooku z polską wersją

Na Zavvi.com w tym tygodniu wystartowały preordery na kolekcjonerskie steelbooki 4K UHD z filmami „Mulan” (premiera 10 listopada) i „Książę w Nowym Jorku” (premiera 30 listopada). Angielski Amazon dorzucił do tego swoje preordery na standardowe wydania 4K UHD z filmem „Gliniarz z Beverly Hills” oraz wspomnianą produkcją Disneya.

Na pozostałych rynkach europejskich Francuzi doczekali się zapowiedzi limitowanych steelbooków 4K UHD od Mondo z filmami „Doktor Strange”, „Thor”, „Strażnicy Galaktyki” i „Czarna Pantera” (premiera 16 grudnia). We Włoszech zapowiedziano z kolei tamtejsze wydanie 4K UHD z aktorską wersją animacji „Mulan” (premiera 11 listopada) i rozpoczęto zbieranie zamówień na steelbooka z filmem „Blade: Wieczny łowca” – warto podkreślić, że na płycie z filmem obecna będzie polska wersja językowa w postaci lektora i napisów.

81yG1ykB89L._SL1500_.jpg

„Tenet” na 4K UHD z polską wersją w Niemczech

W Niemczech natomiast wystartowały preordery na wydania 4K UHD z filmem „Tenet”. Na niemieckim Amazonie uruchomiono zbieranie zamówień na standardową edycję 4K UHD, a tamtejsze oddziały sklepów Media Markt i Saturn dorzuciły do tego zapowiedzi limitowanego steelbooka. Ujawniona specyfikacja niemieckiej edycji potwierdziła przy okazji, że znajdziemy w niej polską wersję językową w postaci napisów oraz lektora. Premierę fizycznych wydań z najnowszym filmem Christophera Nolana zapowiedziano w Niemczech na 17 grudnia.

Sklepy Media Markt i Saturn dorzuciły jeszcze swoje preordery na niemieckie wydanie 4K UHD z filmem „Mulan”, a tamtejszy Amazon uzupełnił w tym czasie swoją ofertę o steelbooki 4K UHD z filmami „Grinch: Świąt nie będzie” (premiera 12 listopada), „Pamięć absolutna” (premiera 19 listopada), „Spartakus” i „Top Gun” (premiera 10 grudnia).

81pB5lef3cL._SL1500_.jpg

„Władca Pierścieni” i „Hobbit” na 4K UHD – ruszyło zbieranie preorderów

Na polskim rynku po zeszłotygodniowych zapowiedziach grudniowych premier 4K UHD od dystrybutora Galapagos w sklepach pojawiły się już preordery na wydanie z filmem „Blade: Wieczny łowca (BlueDvd, DVDmax.pl, Empik) oraz trylogie „Władcy Pierścieni” (GandalfBlueDvdDVDmax.plEmpik) i „Hobbita” (Gandalf, BlueDvd, DVDmax.pl i Empik). Premierę wydań zapowiedziano na 2 grudnia. Na płytach 4K UHD z filmami Petera Jacksona pojawi się obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision, a produkcja o przygodach Blade'a otrzyma system HDR10. W przypadku oryginalnej ścieżki dźwiękowej każda z produkcji zabrzmi w formacie Dolby Atmos.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Warner Bros. / Disney / Paramount Pictures