Co nowego na 4K UHD? – „Top Gun: Maverick” w Polsce, „Halo”, „Westworld”, kolejne klasyki od Sony i inne

Jakie nowości na rynku wydań 4K UHD przyniósł nam kończący się tydzień? Dystrybutorzy podzielili się kolejną dawką zapowiedzi zarówno z kinowymi nowościami takimi jak „Nie!” czy „Bodies Bodies Bodies” oraz klasykami takimi jak chociażby „Ucieczka z Alcatraz”. Nie zabrakło też wydań z polską wersją językową i serialowych nowości na 4K UHD. Wszystkie zapowiedzi ze świata Ultra HD Blu-ray zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Nie!” i „Gospoda świąteczna jesienią na 4K UHD

Studio Universal Pictures ustaliło datę premiery płyt Ultra HD Blu-ray z filmem „Nie!” w reżyserii Jordana Peele'a. Najnowsza produkcja od twórcy „Uciekaj!” trafi na płyty już 25 października. Nośnik 4K UHD zaoferuje widzom obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. W ofercie dostępne będzie zarówno standardowe wydanie (Amazon, BestBuy, Hdmoviesource), jak i limitowany steelbook (BestBuy, Hdmoviesource). Dodajmy też, że Universal zapowiedział również kolejną ze swoich klasycznych premier. Na 1 listopada wyznaczono debiut wydań 4K UHD z filmem „Gospoda świąteczna z 1942 roku (Amazon, BestBuy). Na płycie znajdzie się odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10.

6514615_sd-min.jpg

Serial „Halo” i  „Bodies Bodies Bodies” trafią na 4K UHD

Z kolei Paramount Pictures potwierdził, że mimo skupienia się na streamingu cały czas pamięta też o fanach fizycznych nośników i zapowiedział premierę wydań 4K UHD z pierwszym sezonem serialu „Halo” emitowanym na platformie Paramount+. Produkcja trafi do sprzedaży 15 listopada i doczeka się zarówno zwykłej edycji (Amazon, Hdmoviesource), jak i limitowanego steelbooka (Amazon, Hdmoviesource). Jeśli jesteśmy już przy wytwórni Paramount Pictures, to warto odnotować, że na 6 grudnia zapowiedziana została premiera kolekcjonerskiej edycji Superfan z filmami z serii „Top Gun”. Limitowane wydanie wypełnione będzie gadżetami związanymi z serią oraz dwoma steelbookami (Amazon, Hdmoviesource).

81BHfvR090L._SL1500_-min.jpg

Ucieczka z Alcatraz” zmierza na 4K UHD

Z ogłoszeniem swojej kolejnej premiery na 4K UHD nie zamierza czekać też studio Lionsgate. Domowy oddział wytwórni odpowiadający za dystrybucję filmów A24 zapowiedział, że debiutujący w kinach slasher „Bodies Bodies Bodies” trafi na płyty 18 października. Wydanie na Ultra HD Blu-ray ma być ograniczone w USA do sprzedaży w sklepie BestBuy (Hdmoviesource).

Kino Lorber potwierdziło natomiast, że na 28 listopada przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Ucieczka z Alcatraz” z Clintem Eastwoodem w roli głównej (Amazon, Hdmoviesource). Produkcja zaoferuje odrestaurowany obraz z systemem Dolby Vision.

Tymczasem domowy oddział studia Warner Bros. potwierdził, że na 1 listopada przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Elf” z 2003 roku, w którym zagrał Will Ferrell (Amazon, BestBuy). Produkcja doczeka się odrestaurowanego obrazu w rozdzielczości 4K z systemem HDR10.

Na pozostałe preordery z amerykańskiego podwórka złożyły się „Wspaniała przygoda Billa i Teda”, „Halloween Ends”, „R.I.P.D. Agenci z zaświatów”, „Mściciel”, „Superbohaterowie” oraz „Władca lalek 3: Zemsta Toulona”.

6517074_sd-min.jpg  81AqTt48EBL._SL1457_-min.jpg

Czwarty sezon „Westworld” trafi na 4K UHD. Nowy pakiet Columbia Classics Collection

Brytyjczycy również doczekali się zapowiedzi kolekcjonerskiego wydania z serią „Top Gun” (Amazon, Zavvi). Potwierdzono przy okazji, że na płycie 4K UHD z drugą odsłoną znajdziemy polską wersję językową. Zapowiedziano też premierę wydania 4K UHD z czwartym sezonem serialu „Westworld” (Amazon, Zavvi) oraz debiut trzeciej już odsłony pakietu Columbia Classics Collection (Amazon, Zavvi), w którym znajdą się filmy „Stąd do wieczności”, „Ich noce”, „Ostatni seans filmowy”, „Nauczyciel z przedmieścia”, „Lepiej być nie może” oraz „Annie”. Wystartowały też preordery na: „Sierota. Narodziny zła” (Amazon, Zavvi), „Mroźna planeta II” oraz „The Cursed”.

Na pozostałych rynkach europejskich Francuzi dorzucili swoje preordery na wspomniane już wydania 4K UHD z filmem „Sierota. Narodziny zła” oraz doczekali się też swojej zapowiedzi wydania Ultra HD Blu-ray z czwartym sezonem „Westworld”. Do tego dorzucili swoje preordery na film „Trzy tysiące lat tęsknoty”. Włosi uzupełnili swoją ofertę o rocznicowe wydanie 4K UHD z filmem „Akira”, a w Niemczech wystartowało zbieranie zamówień na edycje Ultra HD Blu-ray z filmami „Ekspres polarny” oraz „X” w steelbooku. Pojawiła się też zapowiedź pakietu Columbia Classics Collection.

816U-mXcrTL._AC_SL1500_-min.jpg

Top Gun: Maverick” w Polsce na 4K UHD. Katalog Paramount znalazł dystrybutora

W ostatnim tygodniu w końcu doczekaliśmy się też informacji na temat zbliżających się premier na płytach 4K UHD w Polsce. Oficjalnie potwierdziły się doniesienia o przejęciu katalogu wytwórni Paramount Pictures przez Galapagos, o czym wspominałem na łamach Filmożerców w sierpniu. Pierwszą premierą na płytach będzie hit „Top Gun: Maverick”, który trafi na nośniki 31 października. Kontynuacja kultowej produkcji z lat 80. ubiegłego wieku doczeka się w Polsce aż siedmiu edycji na każdym z trzech nośników DVD, Blu-ray i 4K UHD. Oprócz standardowego wydania na Ultra HD Blu-ray film dostępny będzie też w dwóch limitowanych steelbookach na Ultra HD Blu-ray. Pierwszy wariant nazwano Gold, a drugi Blue.

Nośnik Ultra HD Blu-ray zapewni widzom obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision i oryginalną ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Taką samą specyfikację będzie posiadała też wersja udostępniona w cyfrowej dystrybucji. Na płytach znajdziemy ponad 110 minut materiałów dodatkowych odsłaniających kulisy produkcji oraz materiały z treningu, w ramach którego ekipa przygotowywała się do kręcenia zdjęć w samolotach myśliwskich.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem „Co nowego na 4K UHD?”.

zdj. Paramount Pictures / HBO / A24