Co nowego na 4K UHD? – „Watchmen”, „Spartakus”, „Top Gun” i inne

Jakie zapowiedzi i pre-ordery pojawiły się w świecie 4K UHD w kończącym się tygodniu? Mimo szalejącej epidemii ponownie nie zabrakło kilku ciekawych pre-orderów i zapowiedzi oraz komunikatów od dystrybutorów. Sprawdźcie wszystkie nowości, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Bloodshot” w maju i „Spartakus” w czerwcu na 4K UHD

Studio Sony Pictures oficjalnie potwierdziło, że 5 maja w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Bloodshot”, w którym główną rolę zagrał Vin Diesel. Specyfikacja płyty ujawniła, że znajdziemy na niej obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos.

Niewiele działo się także w amerykańskich sklepach, gdzie pojawiły się jedynie pre-ordery na tamtejsze wydanie 4K UHD z animacją „Scoob!”, która pierwotnie miała trafić do kin 25 maja 2020 roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa film został usunięty z kinowego harmonogramu Warnera i trafi prosto do cyfrowej dystrybucji. W serwisach VOD animacja „Scoob!” zadebiutuje już 15 maja, a za dwudniowy dostęp do filmu trzeba będzie zapłacić $19,99. Warner umożliwi od razu także standardowy zakup filmu, którego koszt został wyceniony na $24,99. Premiera wydania 4K UHD jak na razie nie została ujawniona, ale możemy spodziewać się jej w okolicach czerwca. Pre-ordery ruszyły już na Amazonie i Target.com.

Wspomnijmy jeszcze, że potwierdzają się wcześniejsze plotki na temat tego, że studio Universal chce w czerwcu wypuścić na rynek edycję 4K UHD z filmem „Spartakus” z okazji 60. rocznicy kinowej premiery. Jak na razie jednak nie ruszyły jeszcze żadne pre-ordery.

91upsLnSgCL._SL1500_.jpg

„American Psycho” w steelbooku, „Player One” z serii „Titans of Cult” i „Top Gun” od HMV

Na brytyjskim rynku Zavvi zapowiedziało na lipiec steelbooka z filmem „American Psycho. Pre-order na wydanie wystartował dzisiaj o godzinie 18:45, a jego premiera będzie miała miejsce 13 lipca bieżącego roku. Na 27 lipca zapowiedziano w Wielkiej Brytanii natomiast kolejne ekskluzywne wydanie z serii „Titans of Cult” – tym razem padło na ostatni film Spielberga, czyli „Player One”. Pre-order na steelbooka można składać już na Amazon.co.uk, HMV.com i sklepie Warnera. Wydanie zostało zapowiedziane także przez sklep Zavvi, ale składanie pre-orderów nie jest obecnie możliwe.

71Bnv-Hc4PL._AC_SL1500_.jpg

Na angielskim podwórku pojawiły się w końcu zapowiedzi wydań 4K UHD z hitami z Tomem Cruise'em. Na Amazon.co.uk swoje pre-ordery dostały filmy: „Top Gun”, w którym główne role zagrali Tom Cruise, Kelly McGillis, Val Kilmer, Anthony Edwards i Tom Skerritt, „Wojna światów” z 2005 roku w reżyserii Stevena Spielberga oraz „Szybki jak błyskawica” z 1990 roku stworzony przez Tony'ego Scotta. Wszystkie z filmów mają trafić do sprzedaży 8 czerwca. Co więcej, pierwszy z filmów doczeka się dodatkowo limitowanej edycji od HMV, w której znajdzie się kinowy plakat, booklet, scenariusz i 4 pocztówki z kadrami z filmu.

h04trgsp.jpg

Steelbook „Bad Boys for Life” we Włoszech

Na pozostałych rynkach Włosi zapowiedzieli swojego steelbooka z filmem „Bad Boys for Life”. We Francji natomiast pojawiła się zapowiedź zbiorczego wydania 4K UHD z filmami „Legion samobójców” i „Ptaki Nocy” – premierę zapowiedziano na 10 czerwca. Na niemieckim Amazonie pojawił się natomiast pre-order na steelbooka z filmem Szczęki w reżyserii Stevena Spielberga oraz film „Apollo 13” (premiera 18 czerwca). Istotniejszą zapowiedzią od naszych zachodnich sąsiadów jest jednak wzmianka o nachodzącym wydaniu 4K UHD z pierwszym sezonem serialu „Watchmen”, który jak na razie na innych rynkach doczekał się wyłącznie zapowiedzi edycji Blu-ray. W Niemczech wydanie 4K UHD ma trafić do sklepów 16 lipca, ale jak na razie składanie zamówień nie zostało jeszcze umożliwione.

i6zpa396.jpg

„1917” w Polsce na 4K UHD

Na polskim rynku wydawnictwo Monolith zapowiedziało wydania fizyczne z najnowszym filmem Sama Mendesa pod tytułem 1917. Wśród dostępnych edycji znajdzie się także wydanie na 4K UHD, które będzie jednocześnie pierwszym wydaniem dystrybutora Monolith na tym nośniku.

Premierę polskiej edycji zapowiedziano na 18 maja. Na 4K UHD produkcja dostępna będzie w standardowym wydaniu w plastikowym opakowaniu, na płycie znajdziemy oryginalną ścieżkę dźwiękową DTS-HD Master Audio 7.1 oraz najprawdopodobniej polskiego lektora w formacie DTS-HD Master Audio 5.1. Z uwagi na to, że jest to pierwsze wydanie Monolithu na 4K UHD trudno jak na razie spekulować, jakiego systemu obrazu doczekamy się na polskiej płycie. Możemy jedynie przypomnieć, że w USA „1917” zostało wydane na krążku 4K UHD z systemami HDR10+ i Dolby Vision oraz oryginalną ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Atmos, ale w Wielkiej Brytanii film otrzymał już tylko system HDR10.

Dodajmy, że polskie wydanie 4K UHD będzie wyposażone tylko w jedną płytę. W pudełku zabraknie płyty Blu-ray z filmem i dodatkami.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. HBO / Universal Pictures