Świetny początek „Napoleona” i kolejne kinowe rozczarownie Disneya

Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia, a to oznacza, że czeka ich długi weekend. Część czasu przeznaczonego na odpoczynek spora część z nich spędzi w kinach. Jak wypadła nowa animacja Disneya i „Napoleon”? Oto raport z kinowej branży.

Nie takiego otwarcia życzył sobie Disney. Świetny start „Napoleona

Najnowsza animacja Disneya, czyli „Życzenie” nie spełni najprawdopodobniej prognoz branży zakładających wynik w granicach 40-50 mln dolarów i zaliczy rozczarowujące otwarcie. Przed czwartkiem film miał na koncie 8,3 mln dolarów, z których 2,3 mln dolarów pochodzi z przedpremierowych seansów. Jest to co prawda wynik lepszy od produkcji „Nasze magiczne Encanto” (7,6 mln dolarów) i zdecydowanie lepszy od „Dziwnego świata” (4,2 mln dolarów), ale słabszy już od animacji „Między nami żywiołami” (11,7 mln dolarów). Szacuje się, że po pięciu dniach na koncie filmu znajdzie się od 38 do 43 mln dolarów.

Dobrze w kinach poradził sobie natomiast prequel „Igrzysk śmierci”. „Ballada ptaków i węży” z Rachel Zegler w roli głównej zebrała od widzów 7,3 mln dolarów, co oznacza wzrost o 12,3% w porównaniu z wtorkiem. W ciągu pięciu dni długiego weekend film powinien zebrać około 40 mln dolarów. Więcej niż przyzwoicie radzi sobie inna z kinowych nowości, film „Napoleon” w reżyserii Ridleya Scotta. W jego przypadku możemy oczekiwać przebicia prognoz branżowych, które zakładały otwarcie w granicach 22 mln dolarów. Tymczasem film z Joaquin Phoenixem w środę zebrał 7,7 mln dolarów. To więcej niż „Dom Gucci” (4,2 mln dolarów). Otwarcie może zakręcić się nawet wokół 35 mln dolarów.

W tym roku z okazji Święta Dziękczynienia do kas kin w USA wpłynie około 190 mln dolarów, co będzie najlepszym wynikiem w branży w czasach po pandemicznych. W zeszłym roku było to 134 mln dolarów, a dwa lata temu 142 mln dolarów. Nadal kinowy przemysł jest jednak jeszcze sporo za wynikiem z 2019 roku, kiedy to przy okazji premiery „Krainy lodu 2” do kin wpłacono 263,4 mln dolarów. Rok wcześniej padł natomiast rekordowy wynik przy okazji premiery animacji „Ralph Demolka w Internecie”, który wyniósł 315,6 mln dolarów.

zdj. Apple TV+ / Disney