Co oglądać po „Sukcesji”? Oto 8 serialowych propozycji dla fanów dramatu HBO

Na HBO dobiegła końca trwająca jeszcze od 2018 saga rodziny Royów. Wraz z ostatecznym domknięciem losów spadkobierców medialnego konglomeratu WayStar Royco, „Sukcesja” zamknęła podwoje, pozbawiając fanów jednego z głównych powodów wyczekiwania na kolejny poniedziałek. Jeśli zaliczacie się do grona miłośników dramatu HBO, to poniżej zbieramy dla Was osiem podobnych seriali, które warto poznać

„Billions”

Billions.JPG

Podobnie jak „Sukcesja” serial produkcji Showtime'u opowiada o wpływowych ludziach podejmujących wątpliwe etycznie decyzje. Choć w serii nie odnajdziemy podobnej głębi postaci, co w dramacie HBO, miłośnicy tamtej produkcji powinni odnaleźć wystarczająco dużo podobieństw, by wciągnąć się w nową sagę o amerykańskich milionerach – tym razem działających na obszarze funduszy zabezpieczających. „Serial z Paulem Giamattim w roli ambitnego prokuratora, który prowadzi wojnę z wpływowym finansistą (Damian Lewis)” – oficjalny opis serialu.

Obsada: Damian Lewis, Corey Stoll, Paul Giamatti, Maggie Siff, David Costabile, Condola Rashad

Liczba sezonów: 6

Gdzie obejrzeć: HBO Max, SkyShowtime

Wyniki na Rotten Tomatoes: 78% (pierwszy sezon) – 100% (szósty sezon)

Sprawdź też: Co dalej z bohaterami „Sukcesji”? Dlaczego to właśnie TA postać zwyciężyła?

„Yellowstone”

Yellowstone Kevin Costner.JPG

Jak „Sukcesja”... tylko że na ranczu w Montanie. Serial opowiada historię Johna Duttona (w tej roli Kevin Costner) oraz jego rodziny, do której należy największe ranczo w Stanach Zjednoczonych. Jego posiadłość oraz ziemie chcą jednak przejąć firmy deweloperskie, władze indiańskiego rezerwatu oraz przedstawiciele parku narodowego Yellowstone. Produkcja dobiegnie końca już jesienią tego roku, ale wkrótce po tym do realizacji trafi kontynuacja, z główną rolą Matthew McCounagheya. 

Obsada: Kevin Costner, Luke Grimes, Kelly Reilly, Wes Bentley, Cole Hauser, Kelsey Asbille, Brecken Merrill

Liczba sezonów: 4

Gdzie obejrzeć: SkyShowtime

Wyniki na Rotten Tomatoes: 56% (pierwszy sezon) – 100% (trzeci sezon)

„Biały Lotos”

Biały Lotos Aubrey Plaza.JPG

Antologiczny dramat HBO może i nie skupia się na walce o władzę, ale i tu znajdziemy ciętą satyrę wymierzoną w wyższe klasy społeczne. Pierwszy sezon serialu opowiada rozgrywającą się na przestrzeni tygodnia historię gości ekskluzywnego hotelu na Hawajach. Pomimo warunków zezwalających na idealny relaks, wraz z każdym mijającym dniem we wczasowiczach i pracownikach hotelu zaczyna dochodzić do kolejnych spięć. Drugi sezon przenosi akcję na Sycylię i wprowadza zupełnie nową grupę bohaterów. Serial napisał i wyreżyserował Mike White.

Obsada: Jennifer Collider, Aubrey Plaza, Alexandra Daddario, Theo James, Murray Bartlett, Lukas Gage

Liczba sezonów: 2

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Wyniki na Rotten Tomatoes: 90% (pierwszy sezon) – 93% (drugi sezon)

„Figurantka”

Figurantka .JPG 

Choć „Figurantka” operuje zupełnie innym tonem od „Sukcesji”, widzowie szybką odnajdą w produkcji bliskie twórcom sagi Royów zainteresowanie dysfunkcyjnymi relacjami. Grająca główną rolę Julia Louis-Dreyfus wciela się w równie ambitną, co niekompetentną wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, która marzy o objęciu roli głowy państwa. Zamiast tego często wikła się w dyplomatyczne skandale i fatalnie rozgrywane intrygi polityczne. 

Obsada: Julia Louis Dreyfus, Anna Chlumsky, Reid Scott, Sarah Sutherland, Tony Hale, Timothy Simons

Liczba sezonów: 7

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Wyniki na Rotten Tomatoes: 78% (pierwszy sezon) – 100% (czwarty sezon)

„Mad Men”

Mad Men Jon Hamm.JPG

Jeden z najlepszych i najbardziej złożonych odcinkowych dramatów w historii, wielokrotnie nagradzane „Mad Men” przedstawia losy Dona Drapera (Jon Hamm), dyrektora kreatywnego we wpływowej agencji reklamowej w Nowym Jorku lat 60. ubiegłego wieku. W serialu obserwujemy jak sukcesy zawodowe bohatera przecinają się ze skomplikowanym życiem osobistym, toczącym się z kolei na tle przemian obyczajowych i społecznych jednej z najbardziej burzliwych dekad w amerykańskiej historii. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ceni sobie precyzyjnie rysowane, pogłębione i wewnętrznie skonfliktowane postacie. 

Obsada: Jon Hamm, January Jones, Elisabeth Moss, John Slattery, Christina Hendricks, Kiernan Shipka, Vincent Kartheiser

Liczba sezonów: 7

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Wyniki na Rotten Tomatoes: 85% (pierwszy sezon) – 100% (drugi sezon)

„House of Cards”

House of Cards.JPG

Tak jak „Sukcesja”, „House of Cards” opowiada o walce o władzę oraz rywalizacji i manipulacjach toczących się za kulisami wielkich organizacji. Polityczny thriller opowiada historię Francisa Underwooda, bezwzględnego i przebiegłego kongresmana, który służy społeczeństwu, jeśli ono służy jemu. On i jego żona Claire nie cofną się przed niczym, aby zdobyć wszystko. „Znakomity dramat ukazuje mroczny świat chciwości, seksu i korupcji we współczesnym Waszyngtonie” – czytamy w oficjalnym opisie serialu.

Obsada: Kevin Spacey, Robin Wright, Kate Mara, Rachel Brosnahan, Molly Parker, Michael Kelly

Liczba sezonów: 6

Gdzie obejrzeć: Netflix

Wyniki na Rotten Tomatoes: 72% (piąty sezon) – 87% (pierwszy sezon)

„Rodzina Soprano”

Rodzina Soprano.JPG

„To wielka opowieść o rodzinie. Zupełnie jak Rodzina Soprano” – opisywał „Sukcesję” w niedawnym wywiadzie aktor Matthew Macfadyen, wcielający się w rolę Toma Wambsgansa. „Oni tak naprawdę wszyscy są gangsterami, ale patrząc na bohaterów jak na rodzinę, zaczyna interesować nas ch dynamika. Ich relacje, wzloty i upadki, miłość i jej brak. Ich słabości i cała reszta”. Słynna „Rodzina Soprano” opowiada historię włosko-amerykańskiej rodzinny mafijnej – przede wszystkim jej lidera, Tony'ego Soprano, w którego wcielił się James Gandolfini. Na przestrzeni sześciu sezonów antybohater usiłuje, najczęściej bezskutecznie, pogodzić życie rodzinne z kierowaniem organizacją przestępczą.

Obsada: James Gandolfini, Michael Imperioli, Jamie-Lynn Sigler, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Edie Falco

Liczba sezonów: 6

Gdzie obejrzeć: HBO Max

Wyniki na Rotten Tomatoes: 84% (szósty sezon) – 100% (trzeci sezon)

„Narodziny imperium Murdochów”

Rupert Murdoch.JPG

Twórca „Sukcesji” Jesse Armstrong wielokrotnie podkreślał, że jego serial nie jest oparty na losach rodziny Murdochów, ale trudno nie dostrzec podobieństw między fikcyjnymi Royami i rzeczywistą rodziną medialnego potentata. Oto oficjalny opis pierwszego odcinka limitowanej produkcji: „Program dokumentalny przedstawiający kulisy kariery medialnego oligarchy Ruperta Murdocha. Rok 1995 był dla niego przełomowy. Stał przed dwoma dylematami: którego kandydata na premiera Wielkiej Brytanii poprzeć oraz któremu z dzieci przekazać swoje imperium”. Na miniserię produkowaną przez BBC składają się trzy odcinki.

Gdzie obejrzeć: Canal+

Wynik na Rotten Tomatoes: 80%

zdj. HBO / Amazon Studios / Canal+ / Netflix / Paramount Network / BBC