Czy „Avatar 3” powstanie? Co wiemy o kolejnym filmie Jamesa Camerona? Fabuła, bohaterowie, data premiery

W kinach zagościł film „Avatar: Istota wody”, którym James Cameron zaprasza widzów na kolejną podróż do świata Pandory wykreowanego w 2009 roku. Jak wyglądają perspektywy na trzecią odsłonę serii „Avatar”. Co aktualnie wiemy o filmie i kiedy należy spodziewać się jego premiery? Wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy dla Was w jednym miejscu.

Tym razem nie będziemy czekać 13 lat. „Avatar 3” został już nakręcony. Kiedy premiera na dużym ekranie?

s2309a_0600_hiRez4kTiff_comp4k_v02.1037_altered_v01-min.jpg

James Cameron kazał nam czekać aż trzynaście lat, aby wrócić do świata Pandory, a jeśli ciągle Wam mało przygód Jake'a Sully'ego i jego rodziny, to mamy dobrą wiadomość. Trzecia część zmierza już do kin. Film został już oficjalnie ogłoszony przez studio, a co więcej prace nad jego produkcją są już na zaawansowanym etapie.

Ze względu na wyjątkowo duże ambicje Camerona sięgające przynajmniej pięciu części serii oraz zastosowania niekonwencjonalnego modelu pracy nad serią, przez ostatnie lata docierały do nas sprzeczne informacje na temat tego, kiedy rozpoczęły się zdjęcia do poszczególnych odsłon. Cameron przez ostatnie lata pracował nie tylko nad drugą częścią, ale wykonywał też sporą część obowiązków należących do zadań dedykowanych trzeciej odsłonie. Mówiło się, że zdjęcia do drugiej i trzeciej części filmu rozpoczęły się jednocześnie we wrześniu 2017 roku w Kalifornii. Nieco ponad rok później pojawiła się informacja według której, główna obsada zakończyła proces zdjęć z przyrządami mającymi służyć do przechwycenia ich ruchów i zamienienia w filmowe avatary. Producent Jon Landau twierdził natomiast, że główna część zdjęć do drugiej i trzeciej części rozpoczęła się na początku 2019 roku. W marcu 2020 roku Ladau poinformował natomiast, że prace nad filmami wstrzymano ze względu na pandemię COVID-19. W międzyczasie cały czas kontynuowano jednak prace nad efektami specjalnymi do produkcji. Prace pod specjalnym nadzorem władz i w ramach restrykcyjnych protokołów covidowych wznowiono w Nowej Zelandii w maju 2020 roku. We wrześniu 2020 roku Cameron przyznał, że 95% prac nad trzecim „Avatarem” zostało ukończonych. Filmowanie zakończono ostatecznie w grudniu 2020 roku.

Sprawdź też: 5 ciekawostek o filmie „Avatar: Istota wody” – kino autobiograficzne, karkołomne wyzwanie finansowe i „Avatar 1,5”.

Disney wielokrotnie przekładał już premierę trzeciego „Avatara”, ale aktualnie produkcja utrzymuje już od dłuższego czasu datę debiutu wyznaczoną na 20 grudnia 2024 roku, czyli dwa lata po premierze filmu „Avatar: Istota wody”. Pierwotnie film miał debiutować w kinach jeszcze w grudniu 2015 roku! W kolejnych latach film przesuwany był na 2016, 2017 i 2018 rok. W końcu zdecydowano się na wyznaczenie premiery na grudzień 2020 roku, ale i tym razem nie udało się dotrzymać terminu. Po drodze film zyskał jeszcze datę premiery z 2021 roku, aby finalnie trafić do grudniowego harmonogramu z 2024 roku. Przez te wszystkie lata wpływ na kolejne opóźnienia premiery miały między innymi kwestie przepisywania historii, opóźnienia produkcyjne, a w końcu także pandemia COVID-19. Finalnie na przeszkodzie stanęły też filmy ze świata „Gwiezdnych wojen”, które podobnie jak produkcje Camerona szykowane są przez studio na grudzień. „Avatar” musiał więc uznać pierwszeństwo produkcji opowiadających o rodzie Skywalkerów.

O czym opowie „Avatar 3”? Potencjalny tytuł, fabuła i inne szczegóły

2039A_0080_v0882.1103-min.jpg

Jeśli widzieliście już film „Avatar: Istota wody”, to wiecie, że zakończenie drugiej części pozostawia wiele wątków do rozwijania. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć nowej produkcji Camerona, to bądźcie gotowi na SPOILERY.

To, co wiemy na pewno na temat trzeciego „Avatara” to to, że skupi się ponownie na rodzinie Sullych. Ponownie sporo uwagi otrzymają przede wszystkim dzieci Jake'a i Neytiri. Możemy zakładać, że w przypadku trzeciej części w samym centrum fabuły znajdą się przede wszystkim Kiri, której głosu użycza Sigourney Weaver oraz Lo'ak grany przez Britaina Daltona. W przypadku Kiri zobaczymy zapewne, jak rozwija się jej więź z Wielką Matką, możliwe, że poznamy też sekret jej narodzin pozostający owiany tajemnicą. Druga część pozostawia też spore pole na rozwijanie jej relacji ze Spiderem, który również będzie zapewne istotną częścią trzeciej historii. W przypadku Lo'aka, bohater będzie musiał zmierzyć się z traumą po stracie brata oraz ponownie zmierzyć się z dziedzictwem swojego ojca. Cameron zapewne rozwinie także jego relację z Tsireyą (Bailey Bass).

2153_0010_v0296.1121_altered-min.jpg

Jednym z najbardziej interesujących wątków pozostawionych do eksplorowania w trzecim filmie jest relacja Spidera i jego ojca, pułkownika Quaritcha (Stephen Lang). Po tym, jak Spider uratował go przed utonięciem, a następnie powrócił do rodziny Sullych, jego historia musi znaleźć się w centrum kolejnej rundy potyczki między Jakiem i żądnym zemsty Quaritchem. Zwłaszcza że Cameron jasno dał nam do zrozumienia w drugim filmie, że Spider nie jest ulubieńcem Neytiri. Biorąc pod uwagę to jak bohaterka grana przez Zoę Saldanę potraktowała Spidera w finale drugiego filmu i to jak rozdarty pomiędzy swoim biologicznym ojcem i przybraną rodziną, pozostaje Spider, jego wątek może okazać się wręcz kluczowy dla dalszych losów rodziny Sullych.

Istota Wody” okazała się w perspektywie pierwszego filmu wyjątkowo kameralną historią z perspektywy konfliktu ludzi z ludem Na'vi. Możemy się jednak spodziewać, że zmieni się to w trzeciej części i mieć nadzieję, że Cameron skupi się nieco bardziej na tym, jak wygląda działalność ludzi na Pandorze, rozwinie ich plany oraz wykroczy nieco bardziej poza osobisty konflikt na linii Quaritch-Sully i przynajmniej zarysuje kolejną oś wielkiego konfliktu pomiędzy mieszkańcami Ziemi i Pandory, tak aby doprowadzić do finałowej potyczki, która może rozstrzygnąć o losie obydwu ras. Zwłaszcza że dowiedzieliśmy się, że ludzie pragną już nie tylko cennych zasobów Pandory, ale wręcz całej planety, która ma stać się nowym domem dla mieszkańców Ziemi.

Na ilu częściach skończy się „Avatar”? Co z tytułem trzeciej części?

2127A_0060_v0451.1069-min.jpg

W 2018 roku BBC dotarło do potencjalnych tytułów wszystkich zaplanowanych przez Camerona kontynuacji „Avatara” i jak na razie informacje te znalazły odzwierciedlenie w pierwszym sequelu. Warto więc odnotować, że kolejne części mogą otrzymać następujące podtytuły:

 • „Avatar: The Seed Bearer”
 • „Avatar: The Tulkun Rider”
 • „Avatar: The Quest for Eywa”

Od lat mówi się, że Cameron chce zrealizować w sumie pięć części serii, ale ostatnio reżyser zaskoczył wszystkich i stwierdził, że ma plany także na szóstą i nawet siódmą odsłonę cyklu. Twórca „Terminatora” przyznał jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, że wiek może mu nie pozwolić na zrealizowanie aż tylu odsłon i rozważa przekazanie pałeczki innemu reżyserowi, którego osobiście przeszkoli do kontynuowania jego dzieła życia.

Sprawdź też: James Cameron ostrzega: Czwarta i piąta część może nie ujrzeć światła dziennego, jeśli „Avatar 2” nie wypali.

Kto zagra w filmie „Avatar: The Seed Bearer”? Nowi i powracający bohaterowie

avatar istota wody.jpg

W głównej obsadzie trzeciego Avatara” oczywiście pojawią się Sam Worthington i Zoe Saldaña wracający jako Jake i Neytiri. Swój udział w produkcji będą mieli także Sigourney Weaver, Britain Dalton, Trinity Jo-Li Bliss wracający odpowiednio jako Kiri, Lo'ak i Tuk, czyli dzieci Jake'a i Neytiri, a także Jack Champion jako Spider. Oczywiście na ekranie pojawi się także Stephen Lang jako Quaritch, a także Kate Winslet jako Ronal, Cliff Curtis jako Tonowari i Bailey Bass jako Reya wracający do ról członków klanu Metkayina.

Oprócz aktorów wracających do swoich ról z poprzednich części „Avatar 3wprowadzi sporo nowych postaci. W filmie obsadzeni zostali: Oona Chaplin w roli Varang mającej pojawić się również w kolejnych częściach, David Thewlis w roli nieujawnionego jeszcze przedstawiciela ludu Na'vi, który odegra istotną rolę w trzeciej i kolejnych częściach. Pojawi się też Michelle Yeoh jako dr Karina Mogue.

Tak prezentuje się główna obsada produkcji Avatar: The Seed Bearer”:

 • Zoe Saldana („Strażnicy Galaktyki”) jako Neytiri
 • Sam Worthington („Przełęcz ocalonych”) jako Jake Sully
 • Kate Winslet („Titanic”) jako Ronal
 • Giovanni Ribisi („Pete kombinator”) jako Parker Selfridge
 • Sigourney Weaver („Obcy 2: Decydujące starcie”) jako Dr. Grace Augustine
 • Oona Chaplin („Gra o Tron”) jako Varang
 • Jemaine Clement („Co robimy w ukryciu”) jako Dr. Ian Garvin
 • Stephen Lang („Nie oddychaj”) jako Miles Quaritch
 • Chloe Coleman („Mój przyjaciel szpieg”) jako Young Lo’ak
 • Edie Falco („Rodzina Soprano”) jako General Frances Ardmore
 • Cliff Curtis („Dzień próby”) jako Tonowari
 • Jack Champion („Krzyk 6”) jako Miles Spider Socorro
 • Jamie Flatters („Akademia Dobra i Zła”) jako Neteyam
 • Britain Dalton („Dark Harvest”) jako Lo’ak
 • Trinity Jo-Li Bliss („The Garcias”) jako Tuktirey
 • Bailey Bass („Wywiad z wampirem”) jako Tsireya
 • Michelle Yeoh („Wszystko wszędzie naraz”) jako Dr. Karina Mogue

zdj. Disney