Daniel Craig gwiazdą filmu „Pedał”. O czym opowie kolejny projekt reżysera „Do ostatniej kości”?

Daniela Craiga jeszcze w tym miesiącu zobaczymy w nowym widowisku kryminalnym Riana Johnsona, ale aktor już zaplanował połączenie sił z innym cenionym reżyserem. Zagra główną rolę w adaptacji „Pedała”, jednej z wczesnych powieści Williama S. Borrougha, pisarza mającego w dorobku między innymi „Nagi lunch”. Za kamerą stanie Luca Guadagnino („Do ostatniej kości”).

Pedał” jest niebezpośrednią kontynuacją wydanej w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku powieści „Ćpun”. Powieść, oparta na wątkach autobiograficznych, miała oddać stan autora wkrótce po odstawieniu heroiny. Borroughs przekazuje własne przeżycia za pośrednictwem postaci Williama Lee, samotnego mężczyzny, który ucieka przed przytłaczającą i narkotyczną atmosferą Nowego Jorku do stolicy Meksyku, miejsca, w którym krzyżują się losy wielu podobnych mu wyrzutków. Poznawszy niejakiego Gene'a Allertona, bohater nawiązuje z młodym mężczyzną wyjątkową relację, wolną od obrzydzenia i niechęci, choć zarazem obojętną i pasywną. Razem ruszają w szaloną podróż przez Amerykę Południową. Za cel obierają sobie odnalezienie pewnej tajemniczej halucynogennej rośliny. 

Sprawdź też: Mike Flanagan zabiera się za serialową wersję „Mrocznej Wieży”. Amazon będzie miał kolejny hit?

Projekt Luki Guadagnina nie jest pierwszym podejściem do adaptacji „Pedała”. Ponad dziesięć lat temu za kamerą pełnometrażowej ekranizacji miał stanąć Steve Buscemi. Scenariusz do zamierzonego wówczas filmu napisał Oren Moverman („W imieniu armii”, „Brudny glina”). Choć adaptacja nigdy nie doszła do skutku, scenariusz doczekał się publicznego odczytu podczas festiwalu filmowego w Sarasocie. W główne role wcielili się wtedy Stanley Tucci i Ben Foster.

Na chwilę obecną nie wiemy, kto miałby pojawić się na ekranie obok Daniela Craiga. Nie ujawniono też, czy Guadagnino zamierza wykorzystać do realizacji elementy scenariusza Movermana. Dodajmy jednak, że nim dojdzie do produkcji, reżyser „Do ostatniej kości” ma w kolejce kilka innych niedoprecyzowanych w czasie projektów, między innymi zapowiadany od kilku lat sequel „Tamtych dni, tamtych nocy”. Z kolei na przyszły rok zaplanowano premierę reżyserowanego przez Guadagnino filmu „Challengers”, w którym zobaczymy Zendayę i Josha O'Connora.

źródło: Above the Line / zdj. Netflix