Demony wojny i dzieła Goi, czyli lutowe nowości od Timof Comics

Temperatury na zewnątrz nam ostatnio spadły, ale na widok niektórych zapowiedzi od razu robi się gorąco. Sprawdźcie, co na ten miesiąc zaplanowało wydawnictwo Timof Comics.

Lutowe zapowiedzi Timof Comics

Wśród tytułów wydanych przez Timofa pod koniec ubiegłego roku znajdziemy Tarot ludowy, czyli pozycję utrzymaną w stylistyce nawiązującej do PRL-u. Natomiast ten rok wydawnictwo zaczyna m.in. od komiksu, którego akcja została osadzona w Polsce lat 90. Nie wiem, czy za taką kolejnością publikacji stoi przypadek czy konkretny zamiar, ale wyszło zabawnie i trochę liczę na to, że w marcu dostaniemy jakąś opowieść o perypetiach Polaków na przełomie wieków XX i XXI. 

Ale wracając do lutowych nowości. „Paradisio” zapowiada się całkiem interesująco i z pewnością zadowoleni będą czytelnicy, którym do gustu przypadły wcześniejsze komiksy Jana Kabacińskiego. W tym miesiącu do sprzedaży trafi również „Petar i Liza”, czyli opowieść o obywatelach byłej Jugosławii. Zainteresowałem się tym tytułem już podczas mojej rozmowy z Pawłem Timofiejukiem, a teraz... Teraz czekam jeszcze bardziej. Przykładowe plansze przykuwają spojrzenie, a treść zapowiedzi sprawia, że chciałoby się z tą historią zapoznać jak najszybciej. Ostatnia z nowości Timofa również zapowiada się bardzo dobrze. „Goya. Saturnalia” to komiks poświęcony tzw. Czarnym obrazom, czyli serii jednych z najbardziej intrygujących malowideł Goi. Poniżej możecie zapoznać się z opisami wydawcy. 

„Petar i Liza”

Kiedy Petar wraca do domu, do cywilnego życia, po dwuletniej służbie w byłej jugosłowiańskiej armii, czuje się zagubiony. Nawet pośród najbardziej hałaśliwych, nocnych imprez, czuje się oderwany od rzeczywistości, jak duch nawiedzający żywych. Ale nieoczekiwane spotkanie z Lizą, tancerką pełną radości życia, wnosi feerię barw do jego szarego życia. Ich liryczny romans tworzy bezpieczną oazę w ponurym świecie, dopóki jego wewnętrzne demony nie zaczną się ujawniać. 

Ta powieść graficzna, będąca poruszającym studium charakteru, maluje portret złożonego bohatera, będącego w konflikcie z samym sobą. Czasami Petar pisze pełną duszy, afirmującą życie poezję, podczas gdy innym razem popada w okresy depresji i samozniszczenia. Petar i Liza to dzieło skrupulatnego ekspresjonizmu, które odzwierciedla mocną wizję artystyczną Miroslava Sekulicia-Struji. Z olśniewającym gwaszem Sekulic-Struja wyczarowuje ziemski, uliczny obraz ludzkości, ożywiając bohemiczne otoczenie obskurnych barów, mrocznych zapleczy i zatłoczonych miejskich widoków. Maluje świat w ciemności i zamęcie, w którym od czasu do czasu przebijają się promienie słońca.

PETAR-LIZA-OK-ADKA 

„Goya. Saturnalia”

Na czas Saturnaliów niewolników zwalniano z ich obowiązków. 

W wieku siedemdziesięciu trzech lat Francisco Goya przenosi się do podmadryckiej posiadłości nazwanej Domem Głuchego, gdzie tworzy swoje najbardziej osobiste i enigmatyczne dzieła, składające się na cykl Czarnych obrazów. W tamtych ścianach Goya inaczej spojrzał na malarstwo i zasiał ziarno, z którego wyrosła przyszła sztuka.

GOYA-SATURNALIA-okladka 

„Paradisio”

Paradisio to elektryzująca podróż do Polski lat 90., gdzie neonowe światła i brutalne realia transformacji ustrojowej odwracają uwagę od mrocznych tajemnic technologicznego eksperymentu. W obliczu rosnącej przestępczości, polska policja sięga bowiem po radykalne rozwiązania. „Paradisio” to pełna akcji historia o buncie, moralnych dylematach i poszukiwaniu własnej tożsamości, gdzie granice nauki, duchowości i technologii zacierają się w przerażający sposób. Jaki jest sens szukania odkupienia, gdy raj nie jest już rajem, a wszystkie ścieżki prowadzą do otchłani?

Paradisio-cover kopia.jpg 

Zdj. Timof Comics