Disney wydał na seriale Marvela ponad 1,5 mld dolarów! Który był najdroższy?

Marvel pokazał nam już dziewięć aktorskich seriali wchodzących w skład wielkiego Marvel Cinematic Universe. Pojawiły się właśnie informacje na temat budżetu wszystkich dotychczasowych produkcji i okazuje się, że Disney wydał na ich stworzenie ponad 1,5 mld dolarów! Które kosztowały najwięcej?

Marvel wydał fortunę na seriale. Opłacało się?

Serialowe uniwersum Marvela rozpoczęło się w połowie stycznia 2021 roku, kiedy to na platformę Disney+ zawitała produkcja „WandaVision”. Okazuje się, że już serial z Elizabeth Olsen w roli głównej był jedną z najdroższych produkcji przygotowanych na mały ekran. Disney przeznaczył na projekt rozpoczynający nową erę w świecie Marvel Cinematic Universe225 mln dolarów. Żaden z kolejnych seriali nie kosztował więcej, a wynik ten powtórzyła jeszcze tylko „Mecenas She-Hulk” Nie były to jednak jedyne produkcje, które przekroczyły budżet 200 mln dolarów. Na wyprodukowanie pierwszego serialowego wydarzenia, czyli „Tajnej inwazji” studio musiało wydać 212 mln dolarów.

Reszta produkcji to koszt około 150 mln dolarów. Wyjątkiem jest tylko najnowszy serial MCU będący też pierwszą produkcją z segmentu Marvel Spotlight. Na nakręcenie pięciu odcinków serialu „Echo” studio przeznaczyło zaledwie 40 mln dolarów. To 100 mln dolarów mniej niż na drugi najtańszy serial  w swoim dorobku –  141 mln dolarów kosztowało bowiem stworzenie drugiego sezonu „Lokiego”.

Sprawdź też: 10 najpopularniejszych filmów i seriali 2023 roku! Pierwsze miejsca Was zaskoczą.

Tatiana Maslany Mecenas she-hulk

W przeciwieństwie do filmów trudno oceniać opłacalność seriali, bowiem ich premiery nie przynoszą bezpośrednich wpływów Disneyowi. Mogą natomiast wpływać na utrzymywanie obecnych klientów platformy streamingowej Disney+ i przyciągać nowych użytkowników.

Nie jest jednak tajemnicą, że seriale Marvela nie cieszą się ostatnio zbyt dużą popularnością wśród widzów, a jedne z najdroższych produkcji, czyli „Mecenas She-Hulk” i „Tajna inwazja” to jednocześnie najgorzej oceniane seriale MCU. Studio dostrzega tę tendencję i wprowadza nieco oszczędności zarówno na małym jak i dużym ekranie. To zdecydowanie tańszych przedsięwzięć mają należeć zarówno serial

Seriale Marvela – budżety produkcyjne

  • „Echo” – 40 mln dolarów
  • „Hawkeye” – 150 mln dolarów
  • „Mecenas She-Hulk” – 225 mln dolarów
  • „Ms. Marvel” – 150 mln dolarów
  • „WandaVision” – 225 mln dolarów
  • „Moon Knight” – 147,9 mln dolarów
  • „Tajna inwazja” – 212 mln dolarów
  • „Loki” sezony 1-2 – 150-141 mln dolarów
  • „Falcon i Zimowy żołnierz” – 150 mln dolarów

zdj. Marvel