Filmowe i serialowe premiery tygodnia: „Mała syrenka”, „Shazam! Gniew bogów”, „FUBAR” i inne

Do kin zawitają filmy „Mała syrenka” i „Super Mario Bros.”. W ofercie serwisu Netflix pojawi się pierwszy serial z Arnoldem Schwarzeneggerem i polski akcyjniak „Dzień Matki” z Agnieszką Grochowską. Z kolei HBO Max pokaże film „Shazam! Gniew bogów”. Premier nie zabraknie też na Disney+, Apple TV+ i SkyShowtime. Sprawdźcie, co obejrzeć na platformach streamingowych i w kinach w nowej odsłonie serii „Filmowe premiery tygodnia”.

Co obejrzeć na Netflix? Agnieszka Grochowska niczym John Wick w akcyjniaku „Dzień Matki”

Netflix przygotował na najbliższe dni premierę kolejnej polskiej produkcji oryginalnej. Chodzi o film „Dzień Matki” przedstawiający historię byłej agentki do zadań specjalnych granej przez Agnieszkę Grochowską, która będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje śmiercionośne umiejętności, aby uratować syna.

Nina, żyjąca w ukryciu była agentka NATO do zadań specjalnych, musi wykorzystać wszystkie swoje śmiercionośne umiejętności, aby uratować syna porwanego przez bezwzględnych gangsterów. Odnalezienie Maksa to dla niej podwójna szansa. Szansa na ponowne poczucie adrenaliny oraz możliwość powrotu do życia syna, którego musiała przed laty porzucić.

Premierę filmu „Dzień Matki” zapowiedziano na platformie Netflix na 24 maja. Film wyreżyserował Mateusz Rakowicz („Najmro”). W obsadzie są także: Adrian Delikta, Dariusz Chojnacki, Paulina Chruściel, Paweł Koślik, Arkadiusz Brykalski, Sebastian Dela, Szymon Wróblewski, Konrad Eleryk, Jowita Budnik, Paweł Janyst, Dorota Kolak.

Arnold Schwarzenegger i Monica Barbaro w serialu akcji „FUBAR”

Ten tydzień będzie wypełniony na Netfliksie produkcjami akcji. Do oferty trafi też serialowy akcyjniak „FUBAR”, którego głównym gwiazdorem jest Arnold Schwarzenegger. Aktorowi towarzyszy Monica Barbaro, którą mogliśmy oglądać w zeszłym roku w filmie „Top Gun: Maverick”.

Bohaterem serialu jest agent CIA u progu emerytury, który zostaje zmuszony do powrotu w teren. Podczas swojej ostatniej misji odkrywa rodzinny sekret. Serial zapowiadany jest jako pełna akcji i humoru opowieść o rodzinie z grupą szpiegów w tle. Premierę serialu „FUBAR” zapowiedziano na platformie Netflix na 25 maja. Na produkcję złoży się osiem godzinnych epizodów. Twórcą serialu jest Nick Santora. Sam Schwarzenneger będzie natomiast  producentem wykonawczym.

W obsadzie serialu są także: Jay Baruchel, Fortune Feimster, Milan Carter, Travis Van Winkle, Gabriel Luna, Andy Buckley, Aparna Brielle, Barbara Eve Harris i Fabiana Udenio.

Niemiecki film wojenny „Krew i złoto”

Trzecią propozycją będzie wojenny film akcji „Krew i złoto” opowiadający historię dezertera, który zrobi wszystko, by wrócić do córki, ale w trakcie ucieczki wplątuje się w walkę z członkami SS będącymi na tropie ukrytego złota.

Wiosna 1945 roku — ostatnie dni II wojny światowej. Film opowiada historię niemieckiego dezertera Heinricha (Robert Maaser), odważnej młodej rolniczki Elsy (Marie Hacke) i grupy nazistów. Heinrich wraca z frontu do domu i marzy o spotkaniu z córką. Po drodze wpada jednak w ręce maruderów z SS i zostaje powieszony na drzewie z rozkazu ich dowódcy (Alexander Scheer). W ostatniej chwili żołnierza ratuje Elsa, która udziela mu schronienia w swoim gospodarstwie.

Tymczasem esesmani przetrząsają pobliską wieś w poszukiwaniu ukrytych przez Żydów kosztowności. Napotykają jednak wrogość ze strony jej mieszkańców, którzy chcieliby zagarnąć skarb dla siebie. Wkrótce Heinrich i Elsa wbrew swej woli zostają wciągnięci w szaleńcze poszukiwania złota, które prowadzą do krwawej rozprawy w wiejskim kościele.

Reżyserią zajął się Peter Thorwarth, twórca serialu „Fala” i scenarzysta produkcji „Krwawe niebo”.

Co obejrzeć na HBO Max? „Shazam! Gniew bogów” w streamingu

Na platformie HBO Max premierą tygodnia będzie film „Shazam! Gniew bogów”. Film zadebiutuje w Polsce w streamingu 23 maja.

Drugi film z przygodami Shazama okazał się gigantyczną porażką i zebrał z kin na całym świecie zaledwie 132 mln dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych widzowie wpłacili do kas niespełna 58 mln dolarów. O tym, jak wielka jest to wpadka Warnera, niech świadczy fakt, że pierwsza odsłona z 2019 roku była w stanie nazbierać ponad 140 mln dolarów tylko od amerykańskich widzów. Na całym świecie zgromadziła natomiast 367 mln dolarów, co i tak nie było odbierane wówczas za wielki sukces, ale nie oznaczało też porażki. Budżet pierwszego filmu wynosił bowiem 100 mln dolarów. Na kontynuację studio wydało około 120 mln dolarów.

Shazam! Gniew bogów jest sequelem filmu z 2019 roku na podstawie komiksów DC. W nim Billy/Shazam będzie kontynuować swoje superbohaterskie życie z resztą swojej rodziny z mocami. Razem będą bronić miasta przed przestępczością. Pewnego dnia na ich drodze staną Hespera i Kalypso, córki mitycznego Atlasa, jednej z postaci, od której Shazam posiada swoje umiejętności. 

Co obejrzeć na SkyShowtime? Serialowe Fatalne zauroczenie”

Premierę przygotowała też platforma SkyShowtime, która pokaże swoim widzom serialową wersję filmu „Fatalne zauroczenie”. Tym razem w rolach głównych pojawią się na ekranie Joshua Jackson („Dr. Death”) i Lizzy Caplan („Masters of Sex”).

Serial opisywany jest jako pogłębiona przeróbka filmu, która ma na celu ukazanie ponadczasowych tematów małżeństwa i niewierności przez pryzmat współczesnych postaw wobec silnych kobiet, zaburzeń osobowości i przymusu kontroli. Caplan wcieli się w postać Alex, która po krótkim romansie popada w obsesję na punkcie swojego kochanka (Jackson). Amanda Peet przedstawi z kolei bohaterkę o imieniu Beth Gallagher, „oddaną małżonkę, kochającą matkę i odnoszącą sukcesy bizneswoman”, której życie wywracają do góry nogami skutki niewierności męża. Motywami serialowej wersji są fatalne zauroczenia oraz ponadczasowy wątek niewierności małżeńskiej przedstawione z bardzo współczesnej perspektywy silnych kobiet, zaburzeń osobowości i obsesyjnej kontroli.

Scenarzystką i showrunnerką jest Alexandra Cunningham („Rzym”), która – wspólnie z Kevinem J. Hynesem (Perry Mason) – stoi za pomysłem powstania serialu. Ta dwójka znalazła się też na liście producentów, którą uzupełniają Darryl Frank i Justin Falvey reprezentujący studio Amblin Television. Producentką serialu jest również Silver Tree, która wyreżyserowała 5 odcinków. Premierę serialu „Fatalne zauroczenie” zapowiedziano w Polsce na platformie SkyShowtime na 22 maja. W dniu debiutu udostępnione zostaną trzy z ośmiu odcinków.

Pełna rozpiska premier tygodnia produkcji oryginalnych Netfliksa

Zwierzęce zagadki 22.05.2023
Wanda Sykes: I'm An Entertainer 23.05.2023
Ofiara/Podejrzana 23.05.2023
Syreni biznes 23.05.2023
Ultimatum: Queer Love 24/05/2023
Hard Feelings 24.05.2023
Dzień Matki 24.05.2023
FUBAR 25.05.2023
Przypływ 26.05.2023
Grillmasterzy w akcji 26.05.2023
Krew i złoto 26.05.2023
Tin & Tina 26.05.2023

Pełna rozpiska premier tygodnia na Disney+

Premiera

Tytuł

23 maja

Światełko sezon 1, odcinki 7-8

24 maja

9-1-1: Teksas sezon 4, odcinek 11

24 maja

Urodzony w Ameryce sezon 1

24 maja

Daleka Północ sezon 6, odcinek 17

24 maja

Chip i Dale: parkowe psoty sezon 2

24 maja

Jednostka 19 sezon 6, odcinek 17

24 maja

Zaplątani w czasie sezon 2

24 maja

Pandora: Poza granicą raju sezon 1, odcinki 13-14

24 maja

Sekta sezon 1, odcinki 1-2

24 maja

Will Trent sezon 1, odcinek 9

24 maja

Jedz, kochaj, zabijaj

24 maja

Wyścig sezon 1, odcinki 5-6

25 maja

The Kardashians sezon 3, odcinek 1

25 maja

Kocktails with Khloe sezon 1

Pełna rozpiska premier tygodnia na HBO Max

Większość materiałów na HBO Max dostępna jest maksymalnie w jakości HD (do 1080p).

22 maja

  • 30-metrowa fala II, odc. VI
  • Sukcesja IV, odc. 9
  • Barry IV, odc. 7
  • Ktoś, gdzieś II, odc. 5
  • Royal Crackers, odc. 10
  • Po obu stronach otchłani, odc. 5-6
  • Śródziemnomorska gorączka
  • Na zawsze Laurence

23 maja

  • Pani Davis, odc. 8
  • Młody Sheldon VI, odc. 21-22
  • Hydraulicy z Białego Domu, odc. 4
  • Niemiecki geniusz, odc. 1-2
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic
  • Harry Potter i więzień Azkabanu
  • Harry Potter i Czara Ognia
  • Harry Potter i Zakon Feniksa
  • Harry Potter i Książę Półkrwi
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
  • Shazam! Gniew bogów
  • Bama Rush

24 maja

  • Dave III, odc. 6

25 maja

  • Garcia i Garcia
  • 100 lat Warner Bros., odc. 1-2
  • Miłość i śmierć, odc. 7

26 maja

  • Stamtąd II, odc. 5
  • Na planie XX, odc. 21
  • Wojownicy Jednorożca, odc. 5
  • Spy/Master, odc. 3
  • Joyland
  • Dystrykt końcowy
  • Nie ma powrotu
  • Barcelona 77
  • Bez litości 2
  • Big Short

27 maja

  • The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe II, odc. 1-8
  • Być Mary Tyler Moore

28 maja

  • Sarah Silverman: Ktoś, kogo kochasz

Co obejrzeć na iTunes, Apple TV+ i Amazon Prime Video? „Prehistoryczna planeta” wraca z drugim sezonem

Już na samym początku tygodnia platforma Apple TV+ pokaże drugi sezon serialu dokumentalnegoPrehistoryczna planeta”.

Serial tworzony pod okiem producentów „Planety Ziemi” oferuje widzom możliwość poznania odległego nam świata dinozaurów. Cofamy się w czasie o 66 milionów lat, aby poznać ówczesny świat przyrody i żyjące wówczas gatunki zwierząt. Drugi sezon przedstawi widzom kilka nowych dinozaurów takich jak Tarchia, jeden z największych Ankylozaurów, ale nie zabraknie przy tym wracających na ekran ulubieńców fanów, takich jak chociażby Tyranozaur.

Narratorem serii jest Sir David Attenborough, popularyzator wiedzy przyrodniczej znany ze swej pracy nad takimi produkcjami jak „Planeta Ziemia” czy „Błękitna planeta”. Muzykę do serialu ponownie stworzył Hans Zimmer („Mroczny Rycerz”, „Diuna”).

Platoniczna miłość w nowej komedii Apple'a

Druga z nowości to serial komediowyPlatonic”, w którym w rolach głównych zobaczymy Rose Byrne i Setha Rogena

Byrne i Rogen wcielają się w parę najlepszych przyjaciół z czasów młodości, którzy spotykają się po latach i próbują powrócić do swojej wcześniejszej znajomości. Odradzająca się przyjaźń staje się jednak coraz bardziej intensywna i doprowadza do destabilizacji obecnego życia, co z kolei skłania ich przewartościowania swoich wyborów.

Twórcą serialu jest Nicholas Stoller opowiadający zarówno za scenariusz, jak i reżyserię. Nowy serial połączy ponownie nie tylko Setha Rogena i Rose Byrne, ale także wspomnianego Stollera, który współpracował z aktorskim duetem na planie dwóch odsłon komedii „Sąsiedzi”.

Pełna rozpiska premier tygodnia na polskim iTunes

Premiera

Tytuł

Jakość

Polska wersja

23 maja

Henry VIII: The Tyrant King (2023)

HD

brak

23 maja

The Six Queens of Henry VIII (2023)

HD

brak

23 maja

The Swan Princess: A Fairytale Is Born (2023) (Księżniczka łabędzi: Bajkowy początek)

HD, DD 5.1

dźwięk (DD 5.1) i napisy

25 maja

Kokainowy miś (2023)

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

dźwięk (DD 5.1) i napisy

27 maja

Mężczyzna imieniem Otto (2022)

HD, Dolby Atmos, DD 5.1

dźwięk (DD 5.1) i napisy

Co obejrzeć w kinie? „Mała syrenka” i „Super Mario Bros.”

W kinach zadebiutuje natomiast aktorska wersja „Małej syrenki” z Halle Bailey w roli Ariel. Film nie doczekał się jeszcze pełnych recenzji, ale pojawiły się już pierwsze opinie poświęcone najnowszemu widowisku z serii disnejowskich remake'ów.

Pierwsze minirecenzje „Małej syrenki” trafiły do sieci wkrótce po premierowym pokazie w Los Angeles i zarazem na ponad dwa tygodnie przed globalnymi pokazami filmu. Opinie o filmie zwracają uwagę na tytułową kreację Halle Bailey oraz szereg udanych drugoplanowych występów (w tym zwłaszcza Daveeda Diggsa oraz Melissy McCarthy). Filmowa księżniczka Ariel otrzymała uznanie pierwszych widzów za swój niezwykły talent wokalny oraz emocjonalną i angażującą grę aktorską, przenoszącą urok oryginalnej postaci. Gorszego przyjęcia doczekała się obecność głównego antagonisty historii, mierne stawki oraz warstwa realizacyjna, zwłaszcza część wizualna. Choć nie zabrakło głosów twierdzących, że „Syrenkato najlepsze widowisko live-action w katalogu dotychczasowych remake'ów, sporo przedstawicieli branży wskazuje raczej na film mierzący się z wieloma bolączkami, wykonany szablonowo i bez szczególnego polotu. Zerknijcie na najciekawsze wypowiedzi.

Druga z nowości to „Super Mario Bros.” Produkcja zawita do polskich kin z dużym opóźnieniem względem premiery w USA, więc wiemy już, jak została przyjęta przez widzów i krytyków. W serwisie RottenTomatoes produkcja zebrała 259 recenzji, z których 59% oceniają ją pozytywne. Średnia nota ukształtowała się natomiast na poziomie 5,70 w dziesięciostopniowej skali. Zdecydowanie lepiej film oceniają widzowie. Wśród ich not 96% jest pozytywna, a średnia ocena to 4,70 w pięciostopniowej skali.

„Super Mario Bros. Film” – premiera 26 maja

 Minionki pokochali widzowie w każdym wieku na całym świecie. Są jednymi z najpopularniejszych animowanych postaci. Teraz studio Illumination stworzyło animację o bohaterze gry komputerowej i z pewnością dostarczą widzom wielu wspaniałych emocji. Produkcja jest oparta na kultowej grze komputerowej z lat osiemdziesiątych. Gra ma wielu fanów do dziś i jest jedną najpopularniejszych gier komputerowych w historii.

„Mała syrenka” – premiera 26 maja

 Ariel jest piękną i żywiołową syrenką, która pragnie przygód. Ta najmłodsza i najbardziej buntownicza spośród córek króla Trytona chce dowiedzieć się więcej o świecie poza morskimi głębinami. W czasie wizyty na lądzie zakochuje się w przystojnym księciu Eryku. Ariel, podążając za głosem serca, wbrew zakazom chce doświadczyć życia wśród ludzi. Zawiera pakt ze złą morską wiedźmą Ursulą, która ma jej w tym pomóc. Nie zdaje sobie sprawy, że naraża na niebezpieczeństwo nie tylko swoje życie, ale i losy całego królestwa.

„Mafia Mamma” – premiera 26 maja

 Zwyczajna amerykańska pani domu dziedziczy mafijne imperium swojego dziadka. Takie rzeczy nie śniły się najstarszym gangsterom. Kristin ma wrażenie, że nic ekscytującego jej już w życiu nie czeka. Dzieci wyfrunęły z gniazda, a mąż od dawna woli dziobać poza domem. Gdy z Włoch nadchodzi wiadomość o śmierci dziadka, Kristin wyrusza na pogrzeb, który wywróci jej życie do góry nogami. Uro- czy staruszek przed śmiercią uczynił Kristin jedyną spadkobierczynią swojego biznesu. A że parał się dość nielegalnym zajęciem, wnuczka staje przed poważnym wyzwaniem. Dziadzio był szefem groźnej mafijnej rodziny, a jego śmierć zaostrzyła apetyt konkurencyjnych rodów. Kristin będzie musiała zamienić wałek do ciasta na kij baseballowy, a miotłę na karabin, jeśli sama nie chce skończyć w betonowych trzewikach. Strzeżcie się matki chrzestnej.

„Miłość na nowo” – premiera 26 maja

 W nowej komedii romantycznej "Miłość na nowo", radząc sobie z utratą narzeczonego, Mira Ray (Priyanka Chopra) wysyła serię romantycznych SMS-ów na jego stary numer telefonu ... nie zdając sobie sprawy, że numer został przypisany nowemu właścicielowi- Robowi Burnsowi (Sam Heughan). Rob, dziennikarz, jest urzeczony szczerością pięknych smsów. Kiedy otrzymuje nowe zlecenie, napisania profilu mega-gwiazdy Céline Dion (grającej samą siebie w swojej pierwszej roli filmowej), prosi ją o pomoc w wymyśleniu sposobu na spotkanie z Mirą... i zdobycie jej serca.

„Plan 75” – premiera 26 maja

 Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa.

„Kawałek nieba” – premiera 26 maja

 Osadzony w spektakularnej alpejskiej scenerii Kawałek nieba to poruszający melodramat, okrzyknięty najbardziej oryginalnym filmem zeszłorocznego Berlinale. Anna postanawia związać się z nieco starszym od niej Markiem, który budzi nieufność lokalnej społeczności. Im więcej faktów świadczy na niekorzyść mężczyzny, tym bardziej gorliwie Anna wstawia się za partnerem, wiedząc, że przy okazji walczy również o prawo do życia po swojemu. Kawałek nieba to nie tylko hołd dla kobiecej siły i wzruszająca opowieść o miłości. Prawdziwy talent reżysera Michaela Kocha polega na tym, że potrafi sprawnie balansować na granicy tonu serio i ożywczej kpiny. Tym sposobem szwajcarski film zamienia się chwilami w kronikę absurdów, w której znalazło się miejsce dla kiczowatego folkloru, najntisowego popu, a nawet Bollywoodu.

„Zaczarowana góra” – premiera 26 maja

Paryski inżynier zostawia za sobą miejski zgiełk, by zamieszkać w wysokich partiach francuskich Alp. Przypadkowo spotyka Léę, szefową kuchni alpejskiej restauracji. Oprócz niej Pierre’a kuszą tajemnicze światła migoczące wśród wysokich grani. "Zaczarowana Góra" to film z tajemnicą, którą widz pozna dopiero w nieoczywistym finale. To film o poszukiwaniu prawdziwego siebie i odkrywaniu ukrytych tajemnic natury.

„Wróżka Różka” – premiera 26 maja

Różka to mała kwiatowa wróżka, która mieszka w pięknym różanym pąku. Marzy o posiadaniu przyjaciela, ale jest zbyt przerażona i lękliwa, aby opuścić swoją bezpieczną przystań. Pewnego dnia żądny przygód motyl Jedwabek odwiedza Różkę w jej domu. Mimo dzielących ich różnić od razu zostali przyjaciółmi. Jedwabek niczego się nie boi. Opowiada nowej przyjaciółce wspaniałe historie pełne przygód i zwrotów akcji. Niestety, Jedwabek zostaje porwany przez trolla. Różka musi zapomnieć o swoich lękach i wyruszyć w niebezpieczną podróż, by ocalić przyjaciela.

zdj. Netflix / Warner Bros. / Disney