Filmy DC będą rozwijane jak uniwersum Marvela. Plan na 10 kolejnych lat. Batman, Superman i Wonder Woman filarami

David Zaslav stojący na czele spółki Warner Bros. Discovery ma ambitny plan uporządkowania filmowego uniwersum DC Comics. Nowy prezes firmy wierzy, że superbohaterskie produkcje są jednym z najistotniejszych filarów firmy i chce postawić na ich rozwijanie. Studio ma plan na rozwój uniwersum DC Comics na kolejne 10 lat, a wzorem do naśladowania będzie Marvel, który od ponad dekady sumiennie podąża wyznaczonymi wcześniej ścieżkami.

W ostatnich dniach środowisko fanów DC Comics znowu zostało mocno zaskoczone decyzją studia, które ogłosiło całkowitą rezygnację z filmu o Batgirl. Produkcja, która została już nakręcona i znajdowała się na końcowym etapie produkcji, nie trafi ani do serwisu HBO Max, ani do kin. Wynika to z faktu zmiany polityki wydawniczej, która zakłada teraz, że filmy superbohaterskie na podstawie komiksów DC Comics mają być wyłącznie wielkimi, kinowymi widowiskami. Tak decyzję komentował na rozmowie z inwestorami dyrektor generalny David Zaslav:

Uważamy, że możemy stworzyć z DC długoterminowy, znacznie silniejszy, zrównoważony biznes. Dlatego zamierzamy skupić się na jakości. Nie wypuścimy żadnego filmu, zanim nie będzie gotowy. Nie będziemy wypuszczać filmu, by poprawić wynik kwartału, nie będziemy wypuszczać filmu [jeśli nie zadziałał]. Skupimy się na tym, jak sprawić, by każdy z tych filmów był jak najlepszy.

Po tym, jak studio potraktowało film Batgirl”, fani zaczęli obawiać się o inne produkcje superbohaterskie. Wygląda jednak na to, że przynajmniej trzy najbliższe kinowe produkcje DC Comics są bezpieczne, aczkolwiek David Zaslav nie ukrywa, że wymagają one jeszcze dopracowania, co może sugerować ewentualne opóźnienia w datach premier.

Widzieliśmy już „The Flash”, „Czarny Adam” i „Shazam 2”. Jesteśmy nimi bardzo podekscytowani. Widzieliśmy je. Uważamy, że są wspaniałe i wydaje nam się, że możemy uczynić je jeszcze lepszymi.

Włodarze Warnera od lat unikali porównywania ich filmowego świata superbohaterskiego z Marvelem, ale nowy zarząd jasno przyznał, że zamierza w najbliższych latach skupić się na budowaniu swojego uniwersum na podstawie schematu, który z powodzeniem od lat wykorzystuje Disney.

Patrzysz na Batmana, Supermana, Wonder Woman, Aquamana i widzisz marki, które są znane na całym świecie. Dokonaliśmy resetu. Zrestrukturyzowaliśmy biznes, na którym zamierzamy się skupić, który będzie prowadzony przez zespół z 10-letnim planem skupiający się wyłącznie na DC. Wierzymy, że uda nam się stworzyć znacznie bardziej zrównoważony biznes.

Na grafice z największymi markami znajdującymi się w portfolio Warnera firma umieściła trzy komiksowe loga: Batmana, Supermana i Wonder Woman.

Odwołując się do inspiracji na nowy plan dotyczący uniwersum DC Comics dyrektor generalny spółki Warner Bros. Discovery przywołał Alana Horna, Boba Igera i Kevia Feigego odpowiadających za rozwijanie MCU:

To bardzo podobne do struktury, którą Alan Horn, Bob Iger i Kevin Feige z powodzeniem wprowadzili w Disneyu. Jesteśmy przekonani, że możemy stworzyć z DC znacznie silniejszy, zrównoważony biznes. 

warner bros.jpg

zdj. Warner Bros.