Filmowe premiery tygodnia 10.01-16.01: „Diuna”, „Krzyk”, „Euforia”, „Hotel Transylwania 4” i inne

W piątek w kinach zadebiutują filmy „Krzyk”, „355”, „Titane”, a na płytach DVD, Blu-ray i 4K UHD pojawi się „Diuna”. Platforma Netflix zaproponuje seriale „Archiwum 81” oraz „After Life”, a HBO GO pokaże „Euforię” z Zendayą. Nowości nie zabraknie też na Prime Video i Apple TV+. Jak dokładnie wygląda kalendarz premier na tydzień od 10 do 16 stycznia? Sprawdźcie, co obejrzeć na platformach streamingowych i w kinach w nowej odsłonie serii „Filmowe premiery tygodnia”.

Premiery na fizycznych nośnikach w Polsce – „Diuna” na DVD, Blu-ray i 4K UHD

Po kilku tygodniach przerwy wydawniczej wracamy i to z jedną z największych premier ostatnich miesięcy. Już 12 stycznia 2022 roku na płytach DVD, Blu-ray i 4K UHD zadebiutuje w Polsce filmowa adaptacja „Diuny”. Doczekamy się na naszym rynku aż sześciu wydań, które dostępne będą na każdym z trzech nośników, począwszy od DVD, przez Blu-ray i Blu-ray 3D, a skończywszy na 4K UHD. Oprócz standardowych edycji w plastikowych opakowaniach otrzymamy również dwa steelbooki. Jeden z nich dostępny będzie z krążkiem Blu-ray, a w drugim znajdziemy płytę 4K UHD zawierającą film oraz płytę Blu-ray z materiałami dodatkowymi, wśród których znajdą się klipy poświęcone: historii największych rodów znanych ze świata Herberta, przygotowaniom do scen walki, projektowaniu Czerwia, a także kostiumom i skomponowanej przez Hansa Zimmera muzyce.

Płyta Ultra HD Blu-ray zaoferuje obraz w rozdzielczości 4K wspomagany systemem Dolby Vision. Możemy także liczyć na oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Wszystkie krążki zaoferują oczywiście polską wersję językową w postaci lektora i napisów.

Swoje wydawnicze nowości na najbliższe dni przygotował także dystrybutor Kino Świat, który zaoferuje wydania DVD i Blu-ray z najnowszym filmem Patryka Vegi pod tytułem „Small World” oraz produkcją „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

Diuna steelbook Blu-ray polskie wydanie Diuna steelbook 4K UHD polskie wydanie

Pełna rozpiska premier tygodnia na fizycznych nośnikach

Premiera

Tytuł

Opakowanie

Dystrybutor

10 stycznia

Potop Redivivus (2014) BD

plastikowe

FINA

10 stycznia

Small World (2021) BD

plastikowe

Kino Świat

10 stycznia

Small World (2021) DVD

plastikowe

Kino Świat

10 stycznia

Wyszyński - zemsta czy przebaczenie (2021) BD

plastikowe

Kino Świat

10 stycznia

Wyszyński - zemsta czy przebaczenie (2021) DVD

booklet

Kino Świat

12 stycznia

Diuna (2021) 4K UHD [DV, HDR10, Dolby Atmos (oryg.)] (+BD)

plastikowe

Galapagos

12 stycznia

Diuna (2021) 4K UHD [DV, HDR10, Dolby Atmos (oryg.)] (+BD)

steelbook

Galapagos

12 stycznia

Diuna (2021) BD (2D)

plastikowe

Galapagos

12 stycznia

Diuna (2021) BD (2D)

steelbook

Galapagos

12 stycznia

Diuna (2021) BD (3D+2D)

plastikowe

Galapagos

12 stycznia

Diuna (2021) DVD

plastikowe

Galapagos

12 stycznia

Nierealne. Sezon 1 Część 1 DVD

plastikowe

Galapagos

Co obejrzeć na Netflix? „Archiwum 81”, czyli serial od Jamesa Wana

Serial archiwum 81 netflix premiera styczen

Platforma Netflix zaoferuje w tym tygodniu swoim widzom kilka premierowych seriali. Jednym z nich będzie „Archiwum 81”. Produkcja, którą wspólnymi siłami stworzyli Rebecca Sonnenshine („The Boys”) oraz James Wan („Obecność”).

Głównym bohaterem produkcji jest archiwista Dan Turner (Mamoudou Athie), który przyjmuje zlecenie odnowienia kolekcji zniszczonych nagrań wideo z 1994 roku. Rekonstruując prace dokumentalistki Melody Pendras (Dina Shihabi), angażuje się w jej śledztwo w sprawie groźnej sekty rezydującej w apartamentowcu Visser. Historia toczy się w dwóch osiach czasowych, a w miarę rozwoju wydarzeń Dan coraz bardziej obsesyjnie próbuje odkryć, co stało się z Melody. Gdy dwójka bohaterów nawiązuje tajemniczą więź, Dan nabiera przekonania, że może ocalić ją przed przerażającym losem, jaki spotkał ją 25 lat temu.

Japoński serial „Dziennikarka” od Netfliksa

dziennikarka serial netflix styczen.jpg

Ciekawie zapowiadającą się nowością jest także „Dziennikarka” będąca adaptacją kinowego hitu z 2019 roku pod tym samym tytułem. Serial zapowiadany jest jako odważne spojrzenie na tematykę zbrodni i skandali politycznych we współczesnej Japonii. Główną rolę w serialu „Dziennikarka” zagrała Ryoko Yonekura („Doctor X”, „Legal V”). Grana przez nią Anna Matsuda to nieszablonowa reporterka gazety Toto Newspaper, której misją jest prowokowanie dyskusji o społecznych problemach Japonii.

Serial „After Life” wraca na Netflix z finałowym sezonem

„After Life” serial sezon 3 Ricky Gervais

Warto też pamiętać o ostatnim już powrocie serialu „After Life”, którego twórcą i gwiazdą jest Ricky Gervais. Produkcja zadebiutuje na Netflix w piątek z trzecim i jednocześnie finałowym sezonem.

Bohaterem serialu jest Tony, w którego życiu wszystko układało się do czasu nagłej śmierci żony. Po śmierci ukochanej Tony postanawia żyć tak długo, aby ukarać cały świat za to, co go spotkało. Jego broń? Mówić i robić wszystko, co tylko przyjdzie mu do głowy. Oprócz Gervaisa, w obsadzie serialu znajdują się także: Tom Basden jako Matt, Tony Way jako Lenny, Diane Morgan jako Kath, Mandeep Dhillon jako Sandy, David BradleyAshley Jensen oraz Paul Kaye.

Co obejrzeć na HBO GO? „Euforia” z Zendayą powraca na drugi sezon

Serial „Euforia” z Zendayą na HBO GO sezon 2

Tymczasem na platformie HBO GO zadebiutują nowe odcinki seriali „Skandal w brytyjskim stylu”, „I tak po prostu…” oraz „Pazury”, a z nowymi epizodami po przerwie powrócą z kolei produkcje „Batwoman”, „Młody Sheldon” oraz „Roswell, w Nowym Meksyku”.

Wielu widzów wyczekuje także na premierę drugiego sezonu popularnego serialu „Euforia” z Zendayą w roli głównej. W nowych odcinkach zobaczymy, jak Rue próbuje odnaleźć nadzieję w swoim życiu, balansując jednocześnie między presją wywoływaną przez miłość, stratę i uzależnienie.

Nowych bohaterów w drugiej serii zagrali: Dominic Fike, Minka Kelly oraz raper Demetrius „Lil Meech” Flenory Jr. Kelly wciela się w znudzoną, uzależnioną od narkotyków gospodynię domową z przedmieścia, Flenory zagrał bohatera będącego miłosnym obiektem zainteresowania znanej z pierwszego sezonu Maddy (Alexa Demie).

 

Judasz i Czarny Mesjasz” z premierą na HBO GO

„Judasz i Czarny Mesjasz” na HBO GO

Filmową premierą od HBO GO będzie natomiast produkcja „Judasz i Czarny Mesjasz” nagrodzona dwoma Oscarami. Film skupia się na przedstawieniu prawdziwej historii Freda Hamptona, jednego z głównych działaczy Czarnych Panter w Illinois, który w 1969 roku został zastrzelony przez policjantów. Po tym, jak John Edgar Hoover określił działalność Czarnych Panter jako „największe zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju”, Hampton stał się przedmiotem śledztwa, które prowadziło FBI. Agentem pracującym dla rządowej agencji, który przyczynił się do rozpracowania Panter, był William O’Neal (Lakeith Stanfield), ochroniarz Hamptona.

Pełna rozpiska premier tygodnia produkcji oryginalnych Netfliksa

Premiera

Tytuł

Jakość

10 stycznia

UNDERCOVER: SEZON 3

HD, DD 5.1

11 stycznia

POCZĄTEK ŚWIATA

4K, DD 5.1

13 stycznia

DZIENNIKARKA: Sezon 1

4K (DV, HDR10), DD 5.1

13 stycznia

KSERO

4K, DD 5.1

14 stycznia

AFTER LIFE: SEZON 3

4K (DV, HDR10), DD 5.1

14 stycznia

ARCHIWUM 81: Sezon 1

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

14 stycznia

DARK BLACK EYES: Sezon 1

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

14 stycznia

DOM

-

14 stycznia

LOS KOMIKA

HD, DD 5.1

14 stycznia

RIVERDANCE: RZECZNA OPOWIEŚĆ

HD, Dolby Atmos, DD 5.1

Pełna rozpiska premier tygodnia pozostałych filmów i seriali na Netfliksie

Brak.

Pełna rozpiska premier tygodnia na HBO GO

Wszystkie materiały na HBO GO są maksymalnie w jakości HD (do 1080p).

Premiera

Tytuł

10 stycznia

Euforia II, odc. 1

10 stycznia

Kosmos

10 stycznia

Pazury IV, odc. 6

10 stycznia

Prawi Gemstonowie II, odc. 1-2

13 stycznia

I tak po prostu..., odc. 7

13 stycznia

Piękny umysł

13 stycznia

Roswell, w Nowym Meksyku IV, odc. 1

14 stycznia

Na planie XIX, odc. 2

14 stycznia

Skandal w brytyjskim stylu, odc. 2

14 stycznia

Superman i Lois II, odc. 1

15 stycznia

Batwoman III, odc. 8

15 stycznia

Craig znad Potoku II, odc. 1-37

15 stycznia

Igła w stogu czasu

15 stycznia

Josep

15 stycznia

Królowie Dogtown

16 stycznia

Judasz i Czarny Mesjasz

16 stycznia

Młody Sheldon V, odc. 11

16 stycznia

Wielorybnik

Co obejrzeć na iTunes, Apple TV+ i Amazon Prime Video? „Tragedia Makbeta” i inne

Denzel Washington w filmie „Tragedia Makbeta”

Do oferty serwisu iTunes w najbliższych dniach trafi wspomniany już przy okazji premier na fizycznych nośnikach film „Small World” wyreżyserowany przez Patryka Vegę. Produkcja, w której Piotr Adamczyk zagrał policjanta ruszającego na własną krucjatę w poszukiwaniu zaginionej dziewczynki, doczeka się wersji w rozdzielczości Full HD. Drugą premierą od serwisu iTunes będzie amerykański thriller romantyczny „Die in a Gunfight”, w którym zagrali Alexandra Daddario i Diego Boneta.

Do najgłośniejszych premier najbliższych dni należy produkcja „Tragedia Makbeta” będąca nową wersją legendarnego dzieła Williama Szekspira, której wyreżyserowaniem zajął się Joel Coen. Główne role w filmie debiutującym na platformie Apple TV+ zagrali Denzel Washington oraz Frances McDormand.

Historia opowiada o losach tytułowego Makbeta, krewnego króla Dunkana, który od lat z powodzeniem włada Szkocją. Po jednej z bitew Makbet otrzymuje od trzech wiedźm przepowiednie, że niedługo zostanie nowym władcą Szkocji. Od tego momentu chora ambicja Makbeta napędzana dodatkowo przez jego żonę Lady Makbet sprawia, że mężczyzna za wszelką cenę zaczyna dążyć do przejęcia władzy. Z czasem zbrodnie dokonane przez Makbeta odbijają się na jego psychicznym zdrowiu i bohater zaczyna tracić zmysły.

W obsadzie są także Brendan Gleeson grający króla Szkocji, Dunkana, oraz Harry Elling, Ralph Ineson, Kathryn Hunter, Corey Hawkins oraz Moses Ingram.

 

Premiera animacji „Hotel Transylwania: Transformania” na Prime Video

„Hotel Transylwania: Transformania” na Prime Video premiera

Jedną z głośniejszych premier przyszłego tygodnia w streamingu będzie także animacja „Hotel Transylwania: Transformania”, która została przesunięta z kin do cyfrowej dystrybucji i pojawi się w piątek na platformie Prime Video. Film ma być jednocześnie ostatnią odsłoną filmowego cyklu, którego początek sięga 2012 roku.

W czwartej odsłonie serii Hrabia Drakula i jego przyjaciele powrócą i staną przed najtrudniejszym wyzwaniem w swoim nienaturalnie długim życiu. Po tym, jak tajemniczy wynalazek Van Helsinga nazywany „Promieniem potworazmieni Drakulę i jego towarzyszy w ludzi, bohaterowie będą musieli połączyć siły i ruszyć na wyprawę, aby odnaleźć lekarstwo na swoją przemianę.

Film wyreżyserowali Derek Drymon i Jennifer Kluska do scenariusza, którego autorami są Amos Vernon, Nunzio Randazzo i Genndy Tartakovsky. Głosu głównym bohaterom użyczyli Brian Hull i Brad Abrell, którzy zastąpili oryginalne gwiazdy, czyli Adama Sandlera i Kevina Jamesa. W obsadzie powrócą z kolei Selena Gomez, Andy Samberg, David Spade i Steve Buscemi.

Wśród premier od Prime Video znajdzie się także ostatni odcinek serialu „The Expanse”.

Pełna rozpiska premier tygodnia na polskim iTunes

Premiera

Tytuł

Jakość

Polska wersja

10 stycznia

Small World (2021)

HD, DD 5.1

napisy

11 stycznia

Imad's Childhood (2021)

HD

brak

11 stycznia

Odyseja (1987)

HD

brak

11 stycznia

Prince of Muck (2021)

HD

brak

11 stycznia

Shella Record: A Reggae Mystery (2019)

HD, DD 5.1

brak

11 stycznia

The Kybalion (2022)

4K

brak

16 stycznia

Die in a Gunfight (2021)

HD, DD 5.1

dźwięk (DD 5.1) i napisy

16 stycznia

The Sparks Brothers (2021)

4K (HDR10), DD 5.1

brak

16 stycznia

W drodze. Film o Anthonym Bourdainie (2021)

4K (HDR10), DD 5.1

brak

Co obejrzeć w kinie? „Krzyk 5”, „355”, „Titane” i inne

Wśród premier dedykowanych kinowym ekranom największe zainteresowanie wzbudzi zapewne nowa odsłona kultowej franczyzy horroru pod tytułem „Krzyk”. W piątej już części serii do swoich ról z poprzednich odsłon wrócili Courtney Cox grająca Gale Weathers, Neve Campbell, która piąty raz zagrała Sidney Prescott, oraz David Arquette wcielający się ponownie w Deweya Rileya, który debiutował w pierwszej części cyklu w reżyserii Wesa Cravena. Nowych bohaterów zagrali Jack QuaidJenna Ortega i Melissa Barrera.

Dwadzieścia pięć lat po tym, jak seria brutalnych morderstw wstrząsnęła spokojnym miasteczkiem Woodsboro, nowy zabójca zakłada maskę i zaczyna polować na nastolatków, aby ożywić legendę Ghostface'a. Do walki z zamaskowanym napastnikiem stają między innymi bohaterowie poprzednich części.

Drugą z głośnych premier będzie film akcji „355”, w którym główne role zagrały Jessica Chastain, Penélope Cruz, Lupita Nyong'o, Diane Kruger i Fan Bingbing. Produkcja wyreżyserowana przez Simona Kinberga nie spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem przez krytyków i w serwisie Rotten Tomatoes zebrała zaledwie 26% pozytywnych recenzji. Co jednak warte podkreślenia, diametralnie inaczej film oceniają sami widzowie, którzy wystawili mu 84% pozytywnych not. Średnia ocena od widzów wynosi 4,30 w pięciostopniowej skali.

Widzowie szukający nieco mniej rozrywkowych produkcji będą mogli wybrać się w najbliższy piątek do kin na film „Titane” wyreżyserowany przez Julię Ducournau. Produkcja nagrodzona Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes opowiada historię tancerki, która po dokonaniu kilku morderstw musi uciekać przed policją. Szybko nadarza się okazja, by zmienić tożsamość i podać się za zaginioną osobę. Alexia rozpoczyna życie w nowej skórze, ale uwolnić się od przeszłości będzie niezwykle trudno…

„Krzyk” – premiera 14 stycznia 2022 rok

Dwadzieścia pięć lat po serii brutalnych zdarzeń, które wstrząsnęły mieszkańcami Woodsboro, kolejny zabójca nakłada otoczoną złą legendą maskę Ghostface. Mnożą się okrutne ataki na grupę nastolatków. Tajemnice z mrocznej przeszłości miasta zostają wskrzeszone. Neve Campbell (Sidney Prescott), Courteney Cox (Gale Weathers) i David Arquette (Dewey Riley) jeszcze raz obejmują swe ikoniczne role w „Krzyku”, obok Melissy Barrery, Masona Goodinga, Jenny Ortegi, Jacka Quaida i Marley Shelton. Fani mogą liczyć na solidną dawkę strachu, ale również na niezłą zabawę!

„355” – premiera 14 stycznia 2022 rok

 Największe agencje wywiadowcze z różnych stron świata wpadają na trop międzynarodowej organizacji przestępczej, która planuje globalny atak zagrażający bezpieczeństwu ludzkości. Jest oczywiste, że żaden nawet amerykański wywiad w pojedynkę nie ma szans w konfrontacji z nowym zagrożeniem. Do życia powołana zostaje więc międzynarodowa ściśle tajna super grupa pod kryptonimem 355, w skład której wchodzą najlepsze agentki z nierzadko wrogich sobie wywiadów. Grupa indywidualności o niezwykłych zdolnościach i umiejętnościach musi pokonać dzielące je różnice i stanąć do walki o bezpieczeństwo świata.

„Titane” – premiera 14 stycznia 2022 rok 

Alexia, posiadaczka tytanowych płytek, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar: rozpaczliwie walczysz o przetrwanie i nigdy nie wiesz, co będzie za zakrętem. Może baśń? Może horror? Melodramat? Feministyczna przypowieść o wewnętrznej przemianie? Choć wydaje się to niemożliwe, w Titane spotyka się wyobraźnia Davida Cronenberga, Luca Bessona i Claire Denis. Ducournau bezbłędnie łączy pozornie odległe światy i stylistyki. 

„Martin i magiczny las” – premiera 14 stycznia 2022 rok

Martin, młody chłopak z miasta, musi spędzić dwa tygodnie na letnim obozie w górach. Jest jednak jeden haczyk: nie będzie miał dostępu do telefonu, w tym do Internetu. Spędzi czas w otoczeniu przyrody, żyjąc jak dzikus – śpiąc w tipi, myjąc się w potoku, gotując posiłki na ognisku i bawiąc się w okolicznych lasach. To co miało być karą, przyjmie nieoczekiwany obrót. Martin świetnie odnalazł się w nowej rzeczywistości i zaprzyjaźnił się z żyjącymi w lesie zwierzętami. Okazało się, że potrzebują  one jego pomocy w walce z chciwymi deweloperami, którzy zamierzają zniszczyć ich naturalne środowisko.

„Koniec” – premiera 14 stycznia 2022 rok

Szwedzki film katastroficzny. Pewnego dnia kraj zostaje zaatakowany przez nieznanego wroga. Niczego niespodziewający się obywatele muszą zacząć walczyć o przetrwanie. Alex mimo grożących mu niebezpieczeństw wyrusza na pomoc swojej ukochanej Annie.

„(Nie)długo i szczęśliwie” – premiera 14 stycznia 2022 rok

Film „(Nie)długo i szczęśliwie” zainspirowany został prawdziwą historią pewnej pary, która odkryła, że udzielający im ślubu ksiądz nie był tak naprawdę tym, za kogo się podawał. Para poznała go przypadkiem na wakacjach. Bardzo go polubili, więc uznali, że to świetny pomysł, by w przyszłości wypowiedzieć w jego obecności sakramentalne „tak”. Kiedy podjęli decyzję, że chcą zostać małżeństwem, zadzwonili do niego i poprosili, by udzielił im ślubu. Nie zorientowali się, że tylko udawał księdza, bo chciał mieć darmowe wakacje.

„O czym dzisiaj marzą zwierzęta” – premiera 14 stycznia 2022 rok

Maggie jest pomysłowym wombatem, a Bradley to miłość jej życia i najlepszy przyjaciel, który zaginął jakiś czas temu w tajemniczych okolicznościach. Zaniepokojona, ale i pełna nadziei Maggie nie ustaje w poszukiwaniach ukochanego. Pewnego dnia natyka się na nietypową sytuację i przypadkiem ratuje z opresji innego futrzaka – niepozornego Ptysia.

zdj. Apple / Warerner Bros. / HBO / Paramount Pictures