Filmowe premiery tygodnia 20.09-26.09: „Żeby nie było śladów”, „Fundacja”, „Doom Patrol” i inne

W piątek na ekranach kin zadebiutują: polski kandydat do Oscara, film „Żeby nie było śladów”, oraz „Jeźdźcy sprawiedliwości”, nowa produkcja z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. W serwisie Netflix pojawi się miniserial „Nocna msza”, a HBO GO zaproponuje trzeci sezon „Doom Patrol” i film „Tenet”. Tymczasem w serwisie Apple TV+ swój debiut zaliczy serialowa „Fundacja”. Jak dokładnie wygląda kalendarz premier na tydzień od 20 do 26 września? Przekonajcie się w nowej odsłonie serii „Filmowe premiery tygodnia”.

Premiery na fizycznych nośnikach w Polsce – „Blisko, coraz bliżej” na DVD

W przyszłym tygodniu na polskim rynku płyt zadebiutuje wydanie DVD z polskim serialem historyczno-obyczajowym „Blisko, coraz bliżej” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego z 1983 roku. Za dystrybucję serialu odpowiada TVP w ramach swojej serii, na którą składają się polskie produkcje poddane rekonstrukcji cyfrowej.

Warto odnotować, że na 23 września przesunięta została premiera wydań Blu-ray ze wznowieniami od Filmostrady, o których informowaliśmy tydzień temu.

 Blisko, coraz bliżej DVD

Pełna rozpiska premier tygodnia na fizycznych nośnikach

Premiera

Tytuł

Opakowanie

Dystrybutor

24 września

Blisko, coraz bliżej DVD

plastikowe

TVP

Premiery na polskim Netflix – Mike Flanagan wraca z serialem „Nocna msza”

„Nocna msza”

Najgłośniejszą premierą od streamingowego serwisu Netflix będzie w najbliższych dniach nowy serial grozy „Nocna msza” stworzony przez Mike'a Flanagana, twórcę odpowiadającego za film „Doktor Sen” oraz serial „Nawiedzony dwór w Bly”.

Produkcja koncentruje się na społeczności zamieszkującej niewielką wyspę, która po przybyciu tajemniczego księdza zaczyna doświadczać cudownych zjawisk i dostrzegać przerażające znaki.

Pierwszy sezon „Nocnej mszy” zadebiutuje w piątek i złoży się z siedmiu odcinków, w których zagrali Kate SiegelHenry Thomas, Samantha Sloyan, Michael TruccoZach Gilford, Hamish Linklater, Annabeth Gish Rahul Kohli. Produkcja dostępna będzie w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision. Nie zabraknie też oryginalnej ścieżki dźwiękowej w formacie Dolby Atmos.

Wtargnięcie”, „Szpak” z Melissą McCarthy i inne

szpak MELISSA MCCARTHY, CHRIS O'DOWD

Nieco wcześniej, bo już w środę, Netflix zaproponuje swoim widzom dwie filmowe nowości. Pierwsza z nich to produkcja „Z pamiętnika niewidzialnej dziewczyny” skierowana do nieco młodszego pokolenia opowiadająca historię Tetê, która czuje się nieakceptowana w szkole i w domu. Gdy jej bezrobotni rodzice przeprowadzają się do domu dziadków w Copacabanie (Rio de Janeiro), 16-latka musi zacząć od początku w nowej szkole. Postanawia zrobić wszystko, aby nie być znowu ofiarą, nawiązać przyjaźnie i prowadzić bujne życie towarzyskie.

Druga z nich to thriller „Wtargnięcie” skupiający się wokół historii pewnego małżeństwa, które przeprowadza się do małego miasteczka. Włamanie do domu wpędza żonę w traumę i skłania ją do podejrzeń, że otaczające ją osoby skrywają pewne sekrety.

Na koniec wróćmy jeszcze do piątkowego harmonogramu platformy Netflix. Obok wspomnianego wcześniej serialu znajduje się w nim bowiem filmowy dramat „Szpak” z Melissą McCarthy w roli głównej. Aktorka znana przede wszystkim z komediowych ról wciela się tym razem w pogrążoną w żałobie Lilly, która walcząc z broniącym swojego terytorium szpakiem o kontrolę nad własnym ogrodem, nieoczekiwanie odnajduje wewnętrzny spokój i zdobywa się na odwagę, aby uzdrowić swoje związki. Odkrywa też, że wciąż jest zdolna do miłości.

Jeśli chodzi o filmowe premiery na licencji, to warto wspomnieć o debiucie filmu „Bad Boys for Life”, w której do swoich ról z dwóch poprzednich serii powrócili Will Smith i Martin Lawrence.

Premiery na polskim HBO GO – „Doom Patrol” wraca z 3. sezonem i „Tenet”

„Tenet” John David Washington

W ofercie platformy HBO GO pojawią się w najbliższych dniach kolejne odcinki seriali „Billions”, „Stargirl”, „Roswell, w Nowym Meksyku”, „Co robimy w ukryciu” oraz produkcji „Sceny z życia małżeńskiego”, której gwiazdami są Jessica Chastain i Oscar Isaac.

Wielu widzów czeka także na debiut serialu „Doom Patrol”, który powróci z trzecim sezonem. Na początek wyświetlone zostaną aż trzy odcinki, a kolejne będą debiutowały z tygodniowym odstępem.

Po starciu z Dorothy (Abi Monterey) w finale drugiego sezonu drużyna musi pogodzić się z druzgocącą stratą. Każdy z bohaterów znajduje się w trudnym dla siebie momencie i próbuje zmierzyć się z własnymi demonami oraz znaleźć odpowiedź na pytanie: kim tak naprawdę jest? Sprawy komplikują się jeszcze bardziej za sprawą nagłego pojawienia się Madame Rouge (Michelle Gomez), która przybywa z przyszłości tajemniczym wehikułem czasu i z niebezpieczną misją do wykonania.

Filmowych widzów przyciągnie natomiast premiera najnowszego filmu Christophera Nolana pod tytułem „Tenet”, w którym główne role zagrali John David Washington, Elizabeth Debicki oraz Robert Pattinson.

Uzbrojony tylko w jedno słowo – Tenet – bohater grany przez Johna Davida Washingtona podróżuje przez mroczny świat międzynarodowego szpiegostwa, aby walczyć o ocalenie ludzkości. Jego misja okazuje się wykraczać poza czas rzeczywisty. Nie chodzi tu o podróż w czasie, a inwersję.

Pełna rozpiska premier tygodnia produkcji oryginalnych Netfliksa

Premiera

Tytuł

Jakość

21 września

MIŁOŚĆ W SPEKTRUM: SEZON 2

4K, DD 5.1

21 września

TUT TUT AUTKA: TOSIA ZA KÓŁKIEM

HD, DD 5.1

22 września

DRODZY BIALI!: CZĘŚĆ 4

4K, DD 5.1

22 września

HISTORIE KRYMINALNE: INDYJSCY DETEKTYWI: Sezon 1

4K (DV, HDR10), DD 5.1

22 września

JAGUAR: Sezon 1

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

22 września

MONSTERS INSIDE: THE 24 FACES OF BILLY MILLIGAN: Sezon 1

4K, DD 5.1

22 września

WTARGNIĘCIE

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

22 września

Z PAMIĘTNIKA NIEWIDZIALNEJ DZIEWCZYNY

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

23 września

BANGKOK BREAKING: Sezon 1

4K (DV, HDR10), DD 5.1

23 września

HOSPITAL PLAYLIST: SEZON 2

HD

23 września

JE SUIS KARL

HD, DD 5.1

23 września

POSE: SEZON 3

HD, DD 5.1

24 września

BLOOD & WATER: SEZON 2

4K, DD 5.1

24 września

MY LITTLE PONY: NOWE POKOLENIE

HD, DD 5.1

24 września

NOCNA MSZA: Miniserial

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

24 września

SZAJKA: SERIAL

4K (DV, HDR10), DD 5.1

24 września

SZPAK

4K (DV, HDR10), Dolby Atmos, DD 5.1

24 września

WENDETA: PRAWDA, KŁAMSTWA I MAFIA: Sezon 1

HD, DD 5.1

24 września

ŻYCIE ZA KRATAMI: NOWY ORLEAN: Sezon 1

4K (DV, HDR10), DD 5.1

Pełna rozpiska premier tygodnia pozostałych filmów i seriali na Netfliksie

Premiera

Tytuł

20 września

SUPERMARKET: SEZONY 1 - 5

23 września

BAD BOYS FOR LIFE

24 września

WALL

26 września

DOMEK W GÓRACH

Pełna rozpiska premier tygodnia na HBO GO

Wszystkie materiały na HBO GO są maksymalnie w jakości HD (do 1080p).

Premiera

Tytuł

20 września

Billions V, odc. 10

20 września

Rialto

20 września

Sceny z życia małżeńskiego, odc. 2

20 września

Work in progress II, odc. 7

21 września

Roswell, w Nowym Meksyku III, odc. 9

21 września

Słowo na L: Generacja Q II, odc. 7

22 września

Sport równych szans, odc. 2

22 września

Stargirl II, odc. 7

23 września

Doom Patrol III, odc. 1-3

23 września

Gwiezdny pył

24 września

Co robimy w ukryciu III, odc. 5

24 września

Jaś Fasola: Serial animowany II, odc. 1-52

24 września

Lot (powrót)

24 września

Na planie, odc. 923

24 września

Pora na przygodę: Odległe krainy, odc. 3

24 września

Steven Universe IV, odc. 1-24

25 września

Odlotowy duet

25 września

Ostrza chwały

25 września

Wataha (*czeski film fabularny)

25 września

Wszystko dla dzieci

26 września

Buzz

26 września

Tenet

26 września

Za horyzontem

26 września

Założyciel

Premiery na iTunes, Apple TV+ i Amazon Prime Video – serialowa „Fundacja” i kolejne odcinki innych produkcji

Fundacja serial Apple TV+

Najgłośniejszą premierą od Apple'a będzie w przyszłym tygodniu serialowa adaptacja cyklu „Fundacja” autorstwa Isaaca Asimova.

Serial zabiera nas w odległe zakamarki galaktyki przyszłości, w których wszechświat rządzony jest przez wielkie imperium. Czas jego panowania dobiega jednak końca, a grupa wygnańców odkrywa, że jedynym sposobem na uratowanie Imperium Galaktycznego przed zniszczeniem jest bunt. Pierwszy sezon serialu złoży się z 10 odcinków, a główne role zagrali w nich Lee Pace i Jared Harris. Pierwszy z aktorów wcielił się w obecnego Imperatora Galaktyki, a drugi zagrał matematycznego geniusza, który przewiduje upadek Imperium.

Pierwszy sezon serialu „Fundacja” zadebiutuje na platformie Apple TV+ dokładnie 24 września. Premierowo pokazane zostaną trzy pierwsze odcinki. Kolejne będą debiutowały co tydzień w piątki. Twórcami produkcji są David S. Goyer i Josh Friedman pełniący rolę showrunnerów i producentów wykonawczych.

Platforma Apple TV+ dorzuci do tego animację „Wolfboy and the Everything Factory” oraz drugi odcinek nowej serii „The Morning Show”, dziesiąty odcinek nowego sezonu serialu „Ted Lasso”, dziewiąty epizod produkcji „Mr. Corman”, szósty rozdział nowej serii „Truth Be Told” oraz piąty odcinek nowego sezonu serialu „See”.

W ofercie sklepu iTunes zadebiutuje w tym czasie kilka produkcji z polską wersją językową. Od poniedziałku w ofercie sklepu dostępny będzie dramat „Na zawsze w moim sercu” opowiadający o aspirującym szefie kuchni, który musi porzucić swoją bratnią duszę i przenieść się z Meksyku do Nowego Jorku. Na wtorek zaplanowano debiut dokumentu o polskich studentach, którzy w czasach komunistycznych rządów wyruszyli na dwuletnią podróż, której kulminacją był pierwszy spływ największym kanionem na świecie. Na czwartek iTunes przygotował natomiast premiery dokumentów poświęconych wspólnym wysiłkom państw zaangażowanych w budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz popularnej wytwórni AIR Studios Montserrat, które było miejscem narodzin wielu megahitów, takich jak „Money for Nothing” i „Every Breath You Take”.

Pełna rozpiska premier tygodnia na polskim iTunes

Premiera

Tytuł

Jakość

Polska wersja

20 września

Na zawsze w moim sercu (2020)

HD, DD 5.1

napisy

21 września

A Stray Dog's RUFF LIFE (2020)

HD

brak

21 września

Angelfish (2019)

HD, DD 5.1

brak

21 września

Blake Shelton: Oklahoma Star (2021)

HD

brak

21 września

Buddy Guy: The Blues Chase the Blues Away (2021)

HD, DD 5.1

brak

21 września

Devil's Five (2021)

HD

brak

21 września

Godspeed, Los Polacos! (2020)

4K

napisy

21 września

Harley Davidson: Making of a Legend (2021)

HD

brak

21 września

Katy Perry: Sweet Dreams (2021)

HD

brak

21 września

Murder at the Symphony (2019)

HD, DD 5.1

brak

21 września

Origins Unknown: The Alien Presence on Earth (2021)

HD

brak

21 września

Selling Isobel (2016) (Apartment 407)

HD

brak

21 września

The 2016 Polaris RZR Mint 400 (2016)

4K

brak

23 września

The Wonderful: Stories from the Space Station (2021)

HD, DD 5.1

napisy

23 września

Under the Volcano (2021)

HD, DD 5.1

dźwięk (DD 5.1) i napisy

Kinowe premiery – polski kandydat do Oscara i „Jeźdźcy sprawiedliwości” z Mikkelsenem

Najgłośniejszą premierą piątku w kinach będzie polski film „Żeby nie było śladów” oparty na prawdziwej historii Grzegorza Przemyka, który został śmiertelnie pobity przez milicję w 1983 roku. Film debiutował na początku września na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie walczył w Konkursie Głównym o statuetkę Złotego Lwa. Nasz tegoroczny kandydat do walki o oscarową nominację został dobrze przyjęty przez krytyków, któzy chwalą „Żeby nie było śladów” przede wszystkim za świetną grę aktorską, a najwięcej pochwał zbierają kreacje Tomasza Ziętka i Jacka Braciaka. Recenzenci podkreślają też realizm i uniwersalność filmu, czy jego warstwę wizualną.

Drugą premierą przyciągającą uwagę widzów będzie film „Jeźdźcy sprawiedliwości” z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Twórcą produkcji jest Anders Thomas Jensen, z którym Mikkelsen współpracował już przy trzech produkcjach: „Mężczyźni i kurczaki”, „Zieloni rzeźnicy” czy „Błyskające światła”. W serwisie Rotten Tomatoes film zebrał już 116 recenzji i aż 96% z nich ocenia go pozytywnie. Punktowa nota również uplasowała się na wysokim poziomie i wynosi 8,00 w dziesięciostopniowej skali.

W obsadzie „Jeźdźców sprawiedliwości” znaleźli się także: Nikolaj Lie Kaas, Andrea Heick Gadeberg, Lars Brygmann oraz Nicolas Bro.

„Żeby nie było śladów” (od 24 września w kinach)

Film zabiera nas do Polski z 1983 roku, w której nadal obowiązuje stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. W maju Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii, a jedynym świadkiem jego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę, ale kiedy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. W taki sposób rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja o kryptonimie „Junior”, która ma powstrzymać Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie

 

„Jeźdźcy sprawiedliwości” (od 24 września w kinach)

 Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem.

 

„Jak rozmawiać z psem” (od 24 września w kinach)

Olivier ma 12 lat i jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies o imieniu Henry. Niestety chłopiec nigdy nie wie co kołacze się po głowie zwierzaka, gdy ten do niego szczeka. To się jednak zmieni! Pewnego dnia Olivier przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź. Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą normalnie rozmawiać. Szybko się okazuje, że ta dwójka ma ze sobą mnóstwo wspólnego, a na pierwszym miejscu jest miłość do naleśników! Za rogiem czyha jednak niebezpieczeństwo – na trop chłopca i jego psa wpadają podejrzani ludzie, którym bardzo zależy na poznaniu tajników telepatycznego eksperymentu. Olivier i Henry ruszają do akcji! Zaczyna się przygoda pełna humoru, zwrotów akcji i wielkiej przyjaźni.

„Jinpa” (od 24 września w kinach)

 Niewielkie są szanse spotkania kogokolwiek na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie. Jest to więc nietypowy dzień dla Jinpy, kierowcy, który samotnie pokonuje surowy krajobraz ciężarówką wypełnioną dźwiękami "O sole Mio" dobywającymi się z zajechanej kasety magnetofonowej. Mężczyzna o aparycji wiecznego hipisa, z nasuniętymi na oczy ciemnymi okularami najpierw śmiertelnie potrąci owcę, a następnie zaproponuje podwiezienie samotnie maszerującemu mężczyźnie. Małomówny pasażer również ma na imię Jinpa i zanim wysiądzie na rozstaju dróg wyjawi, że udał się w podróż, aby zabić człowieka. Kierowca nie potrafi zapomnieć o tej deklaracji i postanawia udać się śladami swojego tajemniczego imiennika.

 

zdj. Kino Świat / Apple / HBO Max / Best Film