Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny polski aktor miał 94 lata

Nie żyje Franciszek Pieczka, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych i telewizyjnych mający w swoich dorobku chociażby filmy „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy czy „Quo vadis”. Widzom telewizyjnym znany był między innymi z serialu „Czterej pancerni i pies”, a w ostatnich latach także z produkcji „Ranczo”. Odszedł w wieku 94 lat.

O śmierci aktora poinformowało Polskie Radio RDC. Franciszek Pieczka urodził się w 1928 roku w Godowie, wsi położonej na Górnym Śląsku. Przed II wojną światową, jako nastolatek pracował jako organista i pomagał na roli. Już wtedy interesował się jednak kinem. Często można było zobaczyć go w kinie w większych miejscowościach oddalonych o kilka kilometrów od jego rodzinnej wsi. Studiowanie aktorstwa rozpoczął po zakończeniu II wojny światowej. Był absolwentem PWST w Warszawie. Swój debiut na deskach teatru zaliczył w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. W kolejnych latach związał się na niecałą dekadę (1955-1964) z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. Najwięcej czasu spędził jednak przed publiką w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Występował na jego deskach od 1974 do 2015 roku. Znany był też z dużego i małego ekranu. W jego aktorskim portfolio znajduje blisko 120 produkcji filmowych i serialowych. Największą rozpoznawalność i sympatię wśród widzów przyniosła mu rola Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies” emitowanym w latach 1966-1970. Nieco młodsza widownia zapamięta go jednak jako Stacha Japycza z serialu „Ranczo”, w którym występował niemal od samego początku aż do ostatniego odcinka.

Sprawdź też: Woody Allen na emeryturze? Nie tak prędko. Reżyser dementuje doniesienia i ujawnia obsadę nowego filmu.

Jeśli chodzi o filmowe produkcje, to można było oglądać go w wielu historycznych tytułach takich jak chociażby „Potop” oraz „Quo vadis”. Zagrał też w „Weselu” czy „Ziemi obiecanej” wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. To właśnie u Wajdy zaliczył też swój ekranowy debiut. Wystąpił w niewielkiej roli w filmie „Pokolenie” z 1954 roku. Za swoje aktorskie dokonania na ekranie i deskach teatru był wielokrotnie nagradzany. Odebrał też wiele odznaczeń państwowych. W 2017 doznał zaszczytu otrzymania najwyższego polskiego odznaczenia, którym jest Order Orła Białego. W kwietniu bieżącego roku Pieczka stwierdził, że przechodzi na aktorską emeryturę.

zdj. TVP