Francuskie kina świecą pustkami po wprowadzeniu nowych obostrzeń

Francuska branża kinowa mocno ucierpiała na wprowadzonych w środę nowych obostrzeniach, według których do kin mogą wybrać się jedynie osoby z paszportem covidowym.

W pierwszej połowie lipca prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że 21 lipca wprowadzone zostaną obostrzenia mające powstrzymać rozprzestrzeniający się wariant Delta wirusa SARS-CoV-2. Nowe przepisy zakładają, że wszystkie osoby powyżej 12 roku życia chcące wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych z udziałem powyżej 50 osób są zmuszone do okazania certyfikatu sanitarnego potwierdzającego przyjęcie szczepionki, uzyskanie odporności na Covid-19 lub przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa.

Najnowsze raporty z francuskiego rynku ujawniają, że już pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń frekwencja w kinach spadła o około 60%. W środę sprzedano w całej Francji tylko 280 tys. biletów, podczas gdy dzień wcześniej tylko na film „Kaamelott – Premier volet” wybrało się 320 tys. widzów. Amerykański blockbuster „Szybcy i Wściekli 9” odnotowała z kolei spadek sprzedaży biletów aż o 90%.

Na wprowadzonych obostrzeniach ucierpiały także filmy, które niedawno debiutowały podczas festiwalu w Cannes. Jedna z głośniejszych produkcji, film „Annette” z Adamem Driverem i Marion Cotillard stracił 80% widzów. Produkcja „Benedetta” od Paula Verhoevena zaliczyła spadek na poziomie 70%.

Francuski rząd pozostawił kinom furtkę do uniknięcia konieczności sprawdzania paszportu covidowego u widzów w przypadku ograniczenia pojemności sali do 50 widzów. Nie jest to jednak dobre rozwiązane dla multipleksów, które zaczynają się już obawiać, że w obliczu tak dużego spadku zainteresowania wizytami w kinach lokalni dystrybutorzy zaczną przesuwać swoje letnie premiery.

We Francji tylko 43,8% społeczeństwa zostało w pełni zaszczepionym. Po tym jak Macron ogłosił 12 lipca wprowadzenie nowych obostrzeń, na szczepienie zarejestrowało się 4,3 mln osób. Jak na razie Francja jest jedynym państwem w Europie, które wymaga covidowej przepustki przy wizytach w kinach, ale Włosi zapowiedzieli już, że od 6 sierpnia w miejscach publicznych takich jak chociażby kina będą mogły przebywać tylko osoby z paszportem covidowym. Możemy więc zakładać, że obostrzenia będą obowiązywały więc takie na Festiwalu Filmowym w Wenecji, który startuje na początku września.

źródło: variety.com / zdj. Amazon