Gwiazda „Yellowjackets” i Andrzej Seweryn w filmie o Polce ukrywającej Żydów

Nadciąga premiera kolejne filmu osadzonego w Polsce z czasów II wojny światowej. W produkcji „Przysięga Ireny” powstającej w ramach kanadyjsko-polskiej koprodukcji poznamy historię Ireny Gut-Opdyke, która ratowała przed straceniem polskich Żydów.

Sophie Nelisse w polsko-kanadyjskiej produkcji „Przysięga Ireny

Przysięga Ireny” to prawdziwa historia nastoletniej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej ukrywała i uratowała od zagłady kilkanaście osób żydowskiego pochodzenia. Młodziutka dziewczyna ukrywała 12 osób w piwnicy willi niemieckiego majora, wykorzystując fakt, że jest zaufaną służącą SS-mana. Kiedy major poznał tajemnicę Ireny, postawił jej ultimatum: zostanie jego kochanką lub umrze, a wraz z nią kilkanaście niewinnych osób.

Zdjęcia do filmu kręcone były wiosną 2022 roku w Polsce. Ekipa zdjęciowa pracowała między innymi w Lublinie, Warszawie, Modlinie i Konstancinie. Za produkcję filmu po stronie polskiej odpowiada Beata Pisula z K&K Selekt („Amok”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), po stronie kanadyjskiej Nicholas Tabarrok reprezentujący Darius Films.

Sprawdź też: HBO Max znika z Polski! Max wprowadzi plan z reklamami, kanały TV i sport

Wojna odebrała Irenie młodość – w 1939 roku miała 17 lat, nigdy nawet nie całowała się z chłopakiem. Skromna dziewczyna wychowywana w tradycyjnym domu nie miała szansy na romantyczną pierwszą miłość. Zaraz po wybuchu wojny została pobita i zgwałcona przez grupę radzieckich żołnierzy. Cudem uratowana dostała możliwość pracy jako pielęgniarka, później trafiła do przymusowej pracy w fabryce amunicji. Znajomość niemieckiego, spryt i uroda pozwoliły jej na to, by zyskać bezpieczeństwo i lepszą pracę u niemieckiego okupanta. Jako służąca w kantynie, a później w willi majora Rugemera, Irena miała dostęp do jedzenia i możliwość udzielenia pomocy Żydom, których ukryła w piwnicy Niemca. Kiedy jej tajemnica wyszła na jaw, major zmusił Irenę do tego, by została jego kochanką.

Za swoje zasługi w 1982 roku kobieta została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Główną bohaterkę zagrała Sophie Nelisse znana z serialu „Yellowjackets”. W pozostałych rolach wystąpili Dougray Scott („Gotowe na wszystko”), Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk oraz Aleksandar Milićević.

Kinowa premiera filmu „Przysięga Ireny” odbędzie się 19 kwietnia bieżącego rok.

zdj. Marcin Makowski