Jak krytycy oceniają „Tenet” Christophera Nolana? Pierwsze recenzje

Już 26 sierpnia w wielu krajach na świecie zadebiutuje długo wyczekiwana produkcja „Tenet”, która będzie pierwszą głośną premierą w kinach od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Po ponad półrocznej przerwie widzowie będą mogli w końcu zobaczyć na dużym ekranie blockbustera, który miał być jednym z największych hitów letniego sezonu 2020 roku. Czy nowa produkcja Nolana zdoła udźwignąć presję, jaką wywiera na niej obecna sytuacja w świecie kina? Poznaliśmy właśnie pierwsze recenzje krytyków.

Krytycy chwalą Nolana przede wszystkim za stworzenie kolejnego wielkiego kinowego spektaklu, który wciąga widza i prezentuje mu widowisko godne największego letniego blockbustera. Reżyser ponownie odnosi się w nim do pojęcia czasu, które poruszał w swojej kosmicznej produkcji „Interstellar” i podobnie jak w 2014 roku znalazł zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z większości recenzji wyłania się obraz sprawnie skrojonego widowiska wpisującego się w znany wszystkim styl reżysera, z zachwycającą stroną techniczną na czele, jednak nie brakuje też kilku opinii zwracających uwagę na to, że założenie stojące u podstawy pomysłu Nolana nie do końca się broni. Niektórzy recenzenci twierdzą też, że sekwencje akcji bywają powtarzalne i niekiedy nawet nudne, a całość wypada jak nieziemski bałagan.

W serwisie Rotten Tomatoes film zdążył zebrać jak na razie 32 recenzje, z których 28 oznaczono jako „świeże”, czyli pozytywne. Na ten moment 4 krytyków wystawiło filmowi negatywną notę. Oznacza to, że odsetek pozytywnych recenzji wynosi 87%. Na nieco niższym poziomie ukształtowała się natomiast punktowa nota filmu wynosząca obecnie 7,22 w dziesięciostopniowej skali.

Nowa produkcja Nolana otrzymała jak na razie 8 recenzji od tak zwanych „topowych krytyków” serwisu Rotten Tomatoes i dwie z nich oznaczone zostały jako negatywne. Pozostałych 6 krytyków wystawiło filmowi pozytywną ocenę, a to oznacza, że obecnie odsetek „świeżych” recenzji wynosi 75%. Średnia ocena filmu na podstawie not od „topowych krytyków” jest wyraźnie niższa niż w przypadku tej od wszystkich recenzentów i wynosi 6,35 w dziesięciostopniowej skali.

W serwisie Metacritic produkcję oceniło póki co tylko 17 krytyków, z których 12 uznało film za pozytywny, a 5 z oceniających stwierdziło, że ich odczucia po seansie były mieszane. Póki co żaden z recenzentów nie wystawił filmowi Nolana negatywnej noty. Średnia nota „Tenet” wynosi w tym momencie 71 punktów w stu punktowej skali.

Tenet” zadebiutuje na rynku światowym 26 sierpnia. Film pojawi się wówczas w 70 krajach, w tym w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Korei, Rosji, Wielkiej Brytanii, a także Polsce. Tydzień później, czyli 3 września, film wejdzie do wybranych amerykańskich kin. Dzień później, 4 września, produkcja zaliczy debiut w Chinach.

Główne role w „Tenet” zagrali Robert Pattinson, Elizabeth Debicki i John David Washington. W obsadzie filmu są również: Michael Caine, Kenneth Branagh, Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson i Clémence Poésy. Autorem zdjęć do filmu jest Hoyte van Hoytema, stały współpracownik Nolana, który pracował między innymi przy „Dunkierce” i „Interstellar”, a montażem zajmie się Jennifer Lame. Muzykę do filmu skomponuje Ludwig Göransson, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do „Czarnej Pantery”. Stworzeniem scenografii zajmie się z kolei Nathan Crowley, a kostiumami Jeffrey Kurland.

zdj. Warner Bros.