Jerzy Skolimowski laureatem Orła 2022 za osiągnięcia życia. Kiedy poznamy zwycięzcę 24. edycji gali?

Podczas specjalnej konferencji prasowej prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński ogłosił nazwisko laureata 24. gali wręczenia Orłów za osiągnięcia życia. W tym roku prestiżowa statuetka powędruje do reżysera, scenarzysty i aktora Jerzego Skolimowskiego. Jako reżyser polski twórca wsławił się takimi projektami jak m.in. „Cztery noce z Anną”, „Na samym dnie” czy „Ręce do góry”.

Jerzy Skolimowski z Orłem 2022 za osiągnięcia życia. Z czego zasłynął polski filmowiec?

Skolimowski jest autorem scenariuszy do tak ważnych dla polskiej kinematografii filmów jak „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy czy „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Od lat 70. tworzy przede wszystkim za granicą realizując filmy m.in. we Włoszech, Anglii i USA. Jest zdobywcą wielu nagród filmowych. m.in. Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za film „Start”, Grand Prix Jury Festiwalu w Cannes za film „Wrzask” czy Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Wenecji za film „Latarniowiec”.

Skolimowski otrzymał również Honorowego Złotego Lwa Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Jego ostatnie filmy: „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” czy „11 minut” były nagradzane zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest również wielokrotnym laureatem Orłów. Najnowszy obraz reżysera „IO” znalazł się w tegorocznym Konkursie Głównym festiwalu w Cannes

Sprawdź też: Netflix mocno stawia na polskie produkcje. 18 nowych filmów i seriali trafi na platformę

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013),  Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016), Sylwester Chęciński (2017), Jerzy Stuhr (2018), Krzysztof Zanussi (2019), Maja Komorowska (2020) i Jerzy Matuszkiewicz (2021).

Orły 2022. Kto jest nominowany? Kiedy odbędzie się gala? Gdzie będzie można obejrzeć transmisję?

Wśród polskich reżyserów, którzy otrzymali nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2022 znajdują się tacy twórcy, jak Paweł Łoziński („Film balkonowy”), Wojtek Smarzowski („Wesele”) czy Jan P. Matuszyński, który w tym roku reprezentuje pokazywany w Wenecji film „Żeby nie było śladów”. Pełną listę artystów nominowanych we wszystkich kategoriach znajdziecie pod tym linkiem.

Warto wspomnieć, iż po raz kolejny nominowani do Polskich Nagród Filmowych wyrazili sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie włączając się w akcję „Stop Russian War”.

Rzuć okiem na: Jim Carrey i jego „Truman Show” na plakacie 75. Festiwalu Filmowego w Cannes

Nazwiska laureatów Orłów 2022 zostaną ogłoszone podczas uroczystej 24. gali Polskich Nagród Filmowych, która odbędzie się w Teatrze Polskim 6 czerwca o godzinie 20.00. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie CANAL+

Źródło: PISF / Zdj. Kino Świat