Jim Carrey i jego „Truman Show” na plakacie 75. Festiwalu Filmowego w Cannes

W sieci zadebiutował oficjalny plakat promujący zbliżającą się 75. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Grafika, za którą odpowiada francuskie studio graficzne Hartland Villa, odnosi się do kultowego obrazu w reżyserii Petera Weira z 1998 roku pt. „Truman Show”. W głównej roli produkcji wystąpił widoczny na plakacie Jim Carrey.

W specjalnym oświadczeniu wydanym przez organizatorów filmowej imprezy czytamy:

„Truman Show” Petera Weira i Andrew Niccola jest współczesnym odzwierciedleniem jaskini platońskiej. Decydująca scena filmu prowokuje widzów nie tylko do poznania granicy między rzeczywistością a jej reprezentacją, ale także do zastanowienia się nad siłą fikcji, między manipulacją a katharsis. Tak jak Truman wznosi się ponad fałsz, tak festiwal, ze swoim słynnym czerwonym dywanem, oferuje widzom prawdę o artystach w momencie wejścia do teatru.

W tegorocznym konkursie głównym canneńskiego festiwalu odbędą się premiery 18 filmów, wśród których znalazły się wyczekiwane dzieła takich twórców i twórczyń, jak James Gray, David Cronenberg, Park Chan-wook, Kelly Reichardt, Claire Denis i Jerzy Skolimowski.

Sprawdź też: David Lynch zaprzecza doniesieniom o nowym filmie w Cannes. „To tylko plotki”

Poza konkursem uczestnicy filmowej imprezy będą mogli zobaczyć tak głośne obrazy, jak „Elvis” Baza Luhrmanna, „Three Thousand Years Of Longing” George'a Millera oraz „Top Gun: Maverick” z Tomem Cruisem w roli głównej. Festiwal otworzy komedia o zombie zatytułowana „Final Cut”, za którą odpowiada Michel Hazanavicius, francuski reżyser nagrodzony Oscarem za „Artystę”.

Pełną listę produkcji wyświetlanych w trakcie tegorocznej edycji festiwalu w Cannes znajdziecie pod tym linkiem.

75. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes potrwa od 17 do 28 maja.

Rzuć okiem na: „Crimes of the Future” – nowy film Davida Cronenberga z pierwszą zapowiedzią i plakatem.

Jim Carrey in Truman Show Cannes 2022 poster by Hartland Villa.jpg

Źródło: Festival de Cannes / Zdj. Festival de Cannes / Hartland Villa