„JLA: Wieża Babel” – recenzja komiksu. Przezorny zawsze ubezpieczony

Liga sprawiedliwości. Dziś to komiks dużo mniej popularny niż np. solowe przygody Batmana, ale ponad 20 lat temu, głównie za sprawą Granta Morrisona i Marka Waida była to seria kultowa. Idealnym dowodem na to jest „Wieża Babel”, autorski pomysł Waida, który zachwycił czytelników na całym świecie. Dziś w powiększonym wydaniu ponownie dostępny jest dla polskich czytelników. Zapraszamy do lektury recenzji.

Ponownie, gdyż „Wieża Babel” już raz ukazała się w naszym kraju, w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC, nakładem wydawnictwa Eaglemoss. Tam jednak mieliśmy okazję przeczytać tylko główny event składający się z kilku zeszytów. Egmont z kolei wydał „Wieżę Babel” w wydaniu powiększonym, a poza tytułową historią (zeszyty 43-46) uzupełnił ją dodatkowo zeszytami 18-21 i 32-33. W efekcie otrzymaliśmy naprawdę solidny kawał świata DC sprzed 20 lat i uzupełnienie runu Granta Morrisona, który również wydano jakiś czas temu w naszym kraju. Waid świetnie wprowadza czytelnika w swoją historię za sprawą wstępu, gdzie tłumaczy, jak to się stało, że przejął serię od Morrisona.

„Wieża Babel” to dziś jeden z kultowych komiksów DC. Wszystko za sprawą prostej scenariuszowo historii, która urodziła się w głowie Marka Waida. Prostej, a jednocześnie szalenie intrygującej i chwytającej od pierwszych chwil. Pokazującej przebiegłość i chłodny, analityczny umysł Bruce’a Wayne’a. To też historia o rozłamie grupy, a o próbie robienia czegoś dla „większego dobra”, zapominając na moment o konsekwencjach.

Komiks Marka Waida uwielbiam za jego oryginalność. Autor wpadł na coś, co idealnie działa w realiach superbohaterów i jest dobrze wytłumaczone. Batman jako bohater bez ponadnaturalnych mocy pasuje tutaj idealnie, jako inicjator całego zamieszania. Człowiek, który potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji, nawet w takiej, gdy np. Superman zmieni strony i postanowi zniszczyć Ziemię. Wayne nie spodziewał się jednak, co wydarzy się, gdy jego badania, analizy i element zabezpieczenia przed potencjalną zdradą jego przyjaciół trafi w niepowołane ręce.

jla-wieza-babel-plansza-z-komiksu-min.jpg

To właśnie wspomniany plan awaryjny Batmana uruchamia lawinę wydarzeń, w której to kolejni członkowie Ligi Sprawiedliwości zaczynają być eliminowani w precyzyjny sposób. Winny jest więc ten, kto atakuje, czy ten, kto wpadł na to, w jaki sposób skutecznie zaatakować? Nawet jeśli robił to w dobrej wierze? „Wieża Babel” to komiks z mocno ograniczoną akcją, najbardziej skupiający się na relacji między bohaterami. Tych jest sporo i czasem można się pogubić, bo i Liga Sprawiedliwości ponad 20 lat temu miała nieco inny skład, niż dzisiaj.

Poza oryginalną grupą na czele z Batmanem, Supermanem, Wonder Woman, Flashem, czy Aquamanem, „Wieża Babel” skupia się też na mniej znanych postaciach, takich jak np. Plastic Man, czy Steel, czy Orion. I właśnie to o nich przeczytacie najwięcej w pierwszej połowie całego wydania. Wstęp ten jest niezbędny, by dobrze zrozumieć, w jaki sposób znaleźli się w JLA i jakie konsekwencje będą mieć wydarzenia z głównej historii. Nie ukrywam – chęć dotarcia do właściwego eventu nieco się przez to dłuży, ale w drugiej połowie tomu czytelnik zostaje sowicie wynagrodzony.

Wizualnie „Wieża Babel” to klasyka DC z początku lat 2000. Prace Howarda Portera są mocno agresywne, bardzo wyraźne, z masą konkretów i ogromu barw. Na pewno czyta się tę historię lepiej, niż ogląda, ale ze względu na wiek, można rysunkom Portera wiele wybaczyć.

Podsumowanie

„JLA: Wieża Babel” nie jest na polskim rynku nowością, ale każdy szanujący się fan DC Comics, powinien mieć ten komiks na swojej półce. Również w bogatszym, rozszerzonym wydaniu z serii DC Deluxe (twarda oprawa + obwoluta). To historia przełomowa dla świata superbohaterów, definiująca ich funkcjonowanie w świecie ludzi i potencjalne zagrożenia, jakie niosą oni dla bezpieczeństwa. Polecam.

Oceny komiksu „JLA: Wieża Babel

5
Scenariusz
4
Rysunki
5
Tłumaczenie
5+
Wydanie
4
Przystępność*
4+
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Przystępność – stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

JLA Wieża Babel-min.jpg

Specyfikacja

Scenariusz

Mark Waid, Devin Grayson, D. Curtis Johnson

Rysunki

Howard Porter, Pablo Raimondi, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Steve Scott

Oprawa

twarda z obwolutą

Druk

Kolor

Liczba stron

280

Tłumaczenie

Marek Starosta

Data premiery

28 czerwca 2023 roku

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

zdj. Egmont / DC Comics