Joel Schumacher nie żyje. Reżyser filmów o Batmanie miał 80 lat

Nie żyje Joel Schumacher, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Najbardziej znany jako twórca filmów o Batmanie oraz ekranizacji prozy Johna Grishama. Miał 80 lat.

Joel T. Schumacher urodził się 29 sierpnia 1939 roku w Nowym Jorku. W 1965 roku ukończył Parsons School of Design i otworzył własny butik. Początkowo wiązał swoją przyszłość z zawodem grafika i projektanta, ale wkrótce przeniósł się do Los Angeles, gdzie rozpoczął pracę w kinowej branży. Na początku przypadła mu rola kostiumologa przy takich produkcjach jak „Graj jak z nut”, „Ostatnie słowo Sheili”, „Zakochany Blume” czy komedia Woody’ego Allena pod tytułem „Śpioch”. W 1976 roku zadebiutował jako scenarzysta historycznym dramatem „Błysk” z Irene Carą i Philipem Michaelem Thomasem – w tym samym roku ukazał się także drugi z jego projektów, komedia „Myjnia samochodowa”. Pierwszy raz za kamerą stanął w 1974 roku przy okazji telewizyjnego dramatu „Virginia Hill” z Dyan Cannon w roli głównej, a siedem lat później wyreżyserował w końcu swój pierwszy film kinowy. Komedia „O kobiecie, co malała” z Lily Tomlin została dobrze przyjęta przez krytyków, a aktorka za swoją rolę była nominowana do Nagrody Saturna.

Do jego kolejnych filmowych projektów należały takie tytuły jak: „Ognie św. Elma”, „Straceni chłopcy”, „Linia życia”, „Upadek”, „Klient” oraz „Czas zabijania”. Do najbardziej znienawidzonych filmów Schumachera należą produkcje o przygodach Mrocznego Rycerza. Pierwszym z nich był „Batman Forever” z 1995 roku, w którym zagrali Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey i Nicole Kidman, a drugim „Batman i Robin” z George'em Clooneyem w roli obrońcy Gotham i Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównego złoczyńcy. Pierwszy z filmów zebrał z kin 336 mln dolarów przy budżecie wynoszącym 100 mln dolarów, a drugi już tylko 238 mln przy budżecie na poziomie 125 mln i został dosłownie zmiażdżony przez krytyków. Do dzisiaj filmy Schumachera uznawane są za najgorsze produkcje ze świata Mrocznego Rycerza.

Po porażce Batmanów Schumacher wyreżyserował świetnie przyjętą produkcję „Osiem milimetrów”, która przyniosła mu nominację do Złotego Niedźwiedzia, a w 2004 roku stworzył adaptację musicalu „Upiór w operze”, za który otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz nominację do Złotego Globu. Jego filmografię zamyka serial „House of Cards” oraz miniserial „Do Not Disturb: Hotel Horrors”.

źródło: variety.com / zdj. Warner Bros.