„Kaczogród. Carl Barks” tom 9: „Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948” – recenzja komiksu

A oto kolejny komiks prosto z „Kaczogrodu”! Tym razem przyjrzymy się opowieściom Carla Barksa z lat 40. ubiegłego wieku.

Gdy spojrzymy na opis serii „Kaczogród”, ujrzymy tam informację, że komiksy będą prezentowane w kolejności chronologicznej. No cóż, ktoś mógł się nieźle zdziwić, że po ośmiu tomach poświęconych latom 1952-1959, nagle dostajemy komiksy Barksa z lat 1947-1948. Po lekturze komiksu łatwo się domyślić, czemu Egmont zdecydował się na taki ruch. Wypadają one bowiem słabiej od dokonań autora z lat 50. i mogłyby teoretycznie zniechęcić do kupna kolejnych tomów.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Tajemnica starego zamczyska i inne historie” to wciąż kawał dobrych komiksów z Kaczogrodu. Co bardziej znamienite, są one także piekielnie ważne dla każdego fana Donalda i spółki z historycznego punktu widzenia. W 1947 roku narodziła się postać Sknerusa McKwacza, wizytówki świata Kaczogrodu obok jej niekwestionowanej gwiazdy, Kaczora Donalda.

16022359638061952-jpg-gallery.big-iext63506781.jpg

Sknerus zadebiutował w historyjce „Wielka niedźwiedzica”, której jedną z plansz możecie obejrzeć powyżej. Największy dusigrosz Kaczogrodu w swej pierwotnej wersji różni się nieco od swojego późniejszego „ja”, zarówno pod względem osobowości, jak i wyglądu. Znacznie ciężej znaleźć u niego cechy, które wzbudziłyby w czytelniku sympatię. Już rok później będzie on jednak jedną z głównych postaci w bardzo, bardzo ważnej historii, która będzie miała niebagatelny wpływ na przyszły obraz przygód Donalda i spółki.

Mowa o pierwszej wyprawie Sknerusa, Donalda i siostrzeńców w poszukiwaniu skarbu. To tytułowa „Tajemnica starego zamczyska”, gdzie dowiadujemy się także o przodkach Sknerusa i Donalda. Motyw przygody i wyprawy po złoto, klejnoty i inne artefakty stanie się niezwykle ważnym, o ile nie kluczowym, w późniejszych komiksach Barksa i jego następców.

16022359637661950-jpg-gallery.big-iext63506779.jpg

Poza historyjkami ze Sknerusem mamy tu mnóstwo typowego, można rzec, kontentu z Donaldem i siostrzeńcami. W historyjkach „Waleczny patrol”, „Jak Donald został strażakiem” czy „Straż nocna” oglądamy starania Donalda w nowych miejscach pracy. „Bezstresowe wychowanie” i „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą” to już opowieści skupiające się na relacjach Donalda i siostrzeńców. Najlepiej chyba wypadają jednak komiksy poświęcone starciom Donalda z Gogusiem. Przoduje tu ten o nazwie „Na zakłady nie ma rady”, gdzie Goguś, w środku zimy, przypomina Donaldowi o zakładzie zawartym na wakacjach. Sam scenariusz jest bardzo zabawny, a jeśli dodać do tego świetnie podkręcające humor rysunki Barksa, ciężko się nie uśmiać.

W recenzji poprzedniego tomu zapomniałem wspomnieć o pewnym aspekcie dotyczącym wydania. Bowiem jest jeden mały szczegół, który uniemożliwia mi wystawienie maksymalnej noty w tej kategorii. O ile sama zawartość komiksu, jak i ogólna jakość wydania (papier, oprawa) są z najwyższej półki, tak muszę przyczepić się do okładek „Kaczogrodu". Są po prostu okropne i gdy porównamy je z drugą kaczą serią wydawaną przez Egmont – „Wujek Sknerus i Kaczor Donald” – różnica jest kolosalna. Szkoda, że nie postanowiono na froncie zamieścić okładek Barksa.

Podsumowanie

Tom 9. wypada odrobinę słabiej pod względem scenariusza względem poprzednich komiksów „Kaczogrodu”. Wciąż dzieło Barksa trzyma się znakomicie mimo ponad 70 (!) lat na karku. To zbiór bardzo uniwersalnych i ponadczasowych historyjek, które bawią każde pokolenie. Miło również zobaczyć początki tak ważnego bohatera, jakim jest Sknerus McKwacz. Czekam na następny tom!

Oceny końcowe

4+
Scenariusz
4+
Rysunki
6
Tłumaczenie
5+
Wydanie
6
Przystępność*
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność – stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

tajemnica-starego-zamczyska-i-inne-historie-z-lat-1947-1948-kaczogrod-b-iext60410915.jpg

Specyfikacja

Scenariusz

Carl Barks

Rysunki

Carl Barks

Oprawa

Twarda

Druk

Kolor

Liczba stron

227

Tłumaczenie

Jacek Drewnowski,
 Marcin Mortka

Data premiery

Październik 2020

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

zdj. Egmont / Disney