Kim są nowi bohaterowie Marvela z serialu „Hawkeye”? Kate Bishop, Echo, Adamczyk i inni

Na platformie Disney+ zadebiutowały już dwa debiutanckie odcinki kolejnego serialu Marvela. Jacy bohaterowie dołączyli do MCU w ramach produkcji „Hawkeye”, w której Jeremy Renner powrócił do roli popularnego bohatera należącego do Avengers? Kim są Kate Bishop, Jacques Duquesne, Echo i co wiemy o grupie Tracksuit Mafia, do której należy bohater grany przez Piotra Adamczyka?

Wpis zawiera spoilery dotyczące dwóch pierwszych odcinków serialu „Hawkeye”.

Dlaczego Clint Burton ma problemy ze słuchem?

W serialu „Hawkeye” wracamy do bohatera granego przez Jeremy'ego Rennera, który próbuje odnaleźć się w świecie po wydarzeniach z filmu „Avengers: Koniec gry”. Jeszcze przed premierą serialu Marvel potwierdził, że akcja debiutanckiego sezonu została osadzona na dwa lata po tym, jak Hawkeye wspólnie z drużyną Avengers przywrócili wszystkie istnienia wymazane przez Thanosa. W pierwszym odcinku widzimy, jak Clint Burton wspólnie z trójką swoich dzieci spędza przedświąteczny urlop w Nowym Jorku. Bohater próbuje odbudować relacje z rodziną, jednak cały czas nie może pogodzić się ze stratą najlepszej przyjaciółki, Czarnej Wdowy. Rodzinny urlop bohatera zostaje na dodatek zakłócony ponownym pojawieniem się Ronina, który zostaje wplątany w sprawę terrorystycznego ataku i zabójstwa – okazuje się, że tożsamość zamaskowanego mściciela, który wymierzał sprawiedliwość grupom przestępczym po tym, jak Thanos wymazał połowę ludzkości, pozostaje tajemnicą i nikt oprócz żony Clinta nie wie, że to właśnie Hawkeye krył się pod maską.

Pierwsze dwa odcinki przynoszą nam też kilka nowych informacji na temat aktualnego statusu Hawkeye'a – dowiadujemy się, że zgodnie z przeciekami, bohater ma problemy ze słuchem i nosi aparat. Co prawda, Clint nie ujawnia wprost, co wywołało jego problemy zdrowotne, ale widzimy przebitki z jego wcześniejszych potyczek z filmów „Avengers”, „Avengers: Czas Ultrona” oraz „Avengers: Koniec gry”, które sugerują, że bohater zbyt często narażał swoje zdrowie i znajdował się w centrum akcji, w tym przy ogromnym wybuchu podczas ataku Thanosa na siedzibę Avengersów. Jeśli chodzi o nawiązania do pozostałych członków Avengers, to Clint potwierdza w rozmowie z Kate Bishop, że wieża będąca niegdyś siedzibą drużyny została kilka lat temu sprzedana przez Tony'ego Starka – pierwszy raz ujawniono to w filmie „Spider-Man: Homecoming”. Cały czas nie wiemy jednak, kto nabył wieżę Starka.

Jeremy Renner w filmie Avengers Koniec gry

Kate Bishop, czyli nowa uczennica i fanka Hawyke'a

Równie istotną postacią w serialu „Hawkeye”, co jego tytułowy bohater, jest wspomniana Kate Bishop, w którą wciela się Hailee Steinfeld. Bohaterkę poznajemy jako młodą dziewczynkę w retrospekcji przenoszącej nas do 2012 roku i ataku armii Chitauri kierowanej przez Lokiego na Nowy Jork. Bohaterka traci podczas ataku ojca, a sama zostaje uratowana przez Clinta Burtona. Obserwowanie Hawkeye'a w akcji sprawia, że młoda dziewczyna jeszcze mocniej zaczyna przykładać się do sportowych zajęć i oprócz strzelania z łuku szkoli się także w walce wręcz i szermierce – wszystko po to, aby móc stawić czoło kosmitom, którzy mogą powrócić na Ziemię w każdej chwili. Bohaterka jest więc nie tylko świetną łuczniczką, ale potrafi także radzić sobie z przeciwnikami w bezpośrednim starciu. Podczas głównej akcji serialu Kate Bishop ma 22 lata i wraca właśnie do Nowego Jorku na święta, które ma spędzić z matką oraz jej nowym narzeczonym. Jej matka, w którą wciela się Vera Farmiga, prowadzi znaną agencję ochroniarską, w której pracuje też jej narzeczony, Jacques Duquesne. Dziewczyna szybko nabiera podejrzeń względem nowego wybranka matki i potwierdza je podczas charytatywnej gali, na której widzi, jak Duquesne bierze udział w tajnej licytacji broni i innych przedmiotów powiązanych z superbohaterami. Okazuje się wówczas, że Duquesne zainteresowany jest przede wszystkim mieczem należącym do Ronina. To pierwsze poważne nawiązanie do komiksowego uniwersum Marvela, w którym Jacques Duquesne był mentorem Clinta Burtona i nauczył go walki mieczem oraz posługiwania się łukiem.

Kim jest Jacques Duquesne w serialu „Hawkeye”?

W komiksach Jacques, znany także jako Swordsman, pracował w cyrku i występował przed publicznością jako mistrz białej broni. Podczas jednego z przedstawień bohater spotkał młodego Clinta, w którym dostrzegł niesamowity potencjał. Przygarnął więc chłopaka pod swoje skrzydła i zaczął szkolić. Jacques wpadł jednak w hazardowe długi i aby spłacić swoje zobowiązania, próbował obrabować jednego z organizatorów cyrkowego przedstawienia. Kiedy Clint dowiedział się o wyczynach swojego mentora, chciał odejść, ale Jacques w obawie przed tym, że chłopak wyjawi jego sekrety, przeciął linę, po której wspinał się Clint. Okazało się jednak, że chłopak przeżył upadek i po latach już jako Hawkeye ponownie trafił na swojego dawnego nauczyciela. Jacques kontynuował tymczasem swoją przestępczą karierę i związał się nawet z Mandarynem, a także próbował od środka inwigilować drużynę Avengersów. W serialu bohater również został przedstawiony jako świetny szermierz, co udało się udowodnić Kate Bishop podczas wymuszonego na Jacques'u sparingu. Dziewczyna jest bowiem przekonana, że to właśnie narzeczony jej matki odpowiada za śmierć jego wuja, który pozostawił mu spory spadek – niewykluczone, że Jacques istotnie ma coś wspólnego ze śmiercią swojego wuja, ale serial zdaje się także sugerować, że w sprawę morderstwa może być zamieszana także matka Kate, która również skorzystała na śmierci Armanda Duquesnego. Dodajmy, że w komiksach Armand był ojcem Jacques'a, a za jego śmierć odpowiadał jeden z jego służących. W dwóch pierwszych odcinkach nie doszło, co prawda, do spotkania Jacques'a i Clinta, ale z opublikowanego przed premierą materiału wideo wiemy, że bohaterowie najpewniej się nie znają. Wygląda więc na to, że twórcy postawili na nieco inną wersję bohatera, która nie będzie bezpośrednio związana z Burtonem.

Piotr Adamczyk jako członek Dresiarskiej Mafii

Jak na razie rolę złoczyńców w serialu „Hawkeye” odgrywa grupa znana jako Tracksuit Mafia. Jest to grupa przestępcza działająca w Nowym Jorku, której członkowie pochodzą przede wszystkim z Rosji lub innych krajów Europy Wschodniej. W komiksach grupa trafiła na Hawykeye'a po tym, jak jej przywódca drastycznie podniósł czynsz mieszkańcom jednej z kamienic, aby zmusić wszystkich do opuszczenia budynku. Clint Barton stanął w obronie mieszkańców i ruszył do walki z bandziorami, co sprawiło, że trafił na celownik płatnego zabójcy Kazimierza Kazimierczaka. Początkowo zakładano, że to właśnie w tego bohatera może wcielić się Piotr Adamczyk ze względu na jego polskie pochodzenie, ale ostatecznie okazał się on jednym z szeregowych członków grupy Tracksuit Mafia. Mimo wszystko bohater grany przez Adamczyka otrzymał najwyraźniej polskie korzenie, bowiem wymknęło mu się w dwóch pierwszych odcinkach kilka polskich słów.

Echo zapowiada pojawienie się Kingpina?

W serialu zmieniono jednak całkowicie genezę konfliktu Dresiarskiej Mafii i Clinta Burtona. Bohater trafia na grupę przestępców, próbując pomóc Kate Bishop, która została powiązana z kostiumem Ronina. Hawkeye sugeruje, co prawda, że miał już do czynienia z członkami tej wyjątkowo specyficznej grupy, ale tym razem ich celem stała się młoda łuczniczka. Pod koniec drugiego odcinka dowiadujemy się, że na czele Dresiarskiej Mafii stoi nie kto inny jak Maya Lopez, czyli Echo.

W komiksach Maya była córką gangstera znanego jako Willie Crazy Horse Lincoln, który zginął z ręki Wilsona Fiska. Bohaterka została przygarnięta przez Kingpina, który zajął się jej edukacją oraz szkoleniem i wmówił, że za śmierć jej ojca odpowiada Daredevil. W ramach plotek postać Kingpina była, co prawda, łączona z serialem, ale jak na razie nie potwierdzono, że Vincent D’Onofrio powróci w produkcji do swojej roli z serialu Netfliksa. Możemy jednak zakładać, że komiksowa motywacja samej Echo zostanie przeniesiona na grunt serialu i w trzecim odcinku dowiemy się, że bohaterka jest przekonana, że to Ronin odpowiada za śmierć jej ojca i właśnie dlatego Kate Bishop stała się celem Dresiarskiej Mafii. Ostatecznie bohaterka zapewne pozna prawdę i stanie po stronie dobra, bowiem – jak wiemy – ma otrzymać swój własny serial. W ramach plotek z projektem łączony jest zarówno Charlie Cox mający powrócić jako Daredevil, jak i wspomniany Vincent D’Onofrio. Wygląda więc na to, że solowa produkcja może opowiadać o tym, jak bohaterka łączy siły z niewidomym herosem w walce z Kingpinem. Tymczasem wspomnijmy jeszcze, że Maya Lopez w komiksach została przedstawiona jako głuchoniema i pod tym względem twórcy serialu trzymali się oryginału. Dodajmy, że moce bohaterki sprowadzają się do umiejętności naśladowania ruchów przeciwnika, co czyni ją mistrzynią walki i akrobacji.

Trzeci odcinek serialu „Hawkeye” zadebiutuje na platformie Disney+ już 1 grudnia. Na pierwszy sezon złoży się sześć epizodów.

zdj. Marvel