Kolejne kraje chcą otworzyć kina. „Tenet” będzie drogowskazem na drodze do normalności

Kolejne kraje na świecie deklarują chęć ponownego uruchomienia kin i ujawniają, że istotnym elementem mogącym przyczynić się do powrotu do normalnego funkcjonowania placówek będzie najnowszy film Christophera Nolana pod tytułem „Tenet”.

Niedawno przedstawiciele norweskiego przemysłu stwierdzili, że pierwsze kina w ich kraju będą mogły zostać otwarte już 7 maja, a w Czechach mówi się o powrocie na kinowe sale od 11 maja. Ponowne uruchomienie kinowego przemysłu planują już także kolejne kraje na świecie, do których zaliczają się Australia, Wielka Brytania oraz Hongkong.

W przypadku Hongkongu widzowie będą mogli wrócić na kinowe sale już w najbliższy piątek (8 maja). Władze tamtejszego kraju ogłosiły, że kina wraz z placówkami fitness i salonami gier zostaną ponownie otwarte, ale przy zachowaniu szeregu środków ostrożności, w tym kontroli temperatury i zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy klientami – na sali kinowej widzów będą dzieliły puste miejsca. Co ciekawe, kina w Hongkongu ogłosiły już swój repertuar i wśród zaplanowanych premier znalazła się animacja „Trolle 2”, która miała już swoją premierę w serwisach VOD, która notabene wzbudziła spore kontrowersje wśród przedstawicieli amerykańskiego przemysłu filmowego. Do pozostałych premier będą należały takie filmy jak: amerykański komediodramat „Don't Worry, He Won't Get Far on Foot”, japońskie „Tora-san, Wish You Were Here” i miejscowy „Better Days”.

Inne plany dotyczące otworzenia kin mają jednak Australijczycy i Brytyjczycy, którzy chcą obrać drogę podobną do tej, którą forsuje amerykańska sieć kin AMC, która zapewniała ostatnio, że nie otworzy swoich kin, jeśli nie dojdzie do lipcowych premier filmów „Tenet” i „Mulan”.

Podobne plany mają australijscy przedstawiciele branży, którzy chcą doprowadzić do ponownego otwarcia kin w pierwszej połowie lipca, tak aby miejscowe placówki były przygotowane w sam raz na premierę nowego filmu Nolana. Organizacja National Association of Cinema Operators reprezentująca główne australijskie sieci multipleksów opublikowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że pozytywnie ocenia perspektywę ponownego otwarcia kin i ma nadzieję, że będzie to możliwe w lipcu. Tamtejsze środowisko chce wykorzystać do uruchomienia kin premierę filmu „Tenet” mającego być hitem, który poprowadzi branżę na początku jej drogi do ponownego uruchomienia kin w całej Australii. Przedstawiciel australijskiego obwodu Cinema Nova, Kristian Connelly, tak podsumował nadzieje lokalnych kin:

Film Nolana „Tenet” jest jak totem prowadzący przemysł w kierunku ponownego uruchomienia branży.

Stowarzyszenie zrzeszające przedstawicieli branży zaznacza jednocześnie, że ich kina nie otworzą się ponownie, dopóki rząd nie wyda jasnego komunikatu, że jest to bezpieczne. Oczekuje się również, że w kinach przestrzegane będą nowe zasady higieny i bezpieczeństwa, w tym zachowanie odstępu pomiędzy widzami, zastosowanie zbliżeniowych transakcji, ustawienie stacji do odkażania rąk przy wejściach i częstego sprzątania kin.

Ponowne uruchomienie kin planują już także przedstawiciele angielskiej branży filmowej, którzy rozpoczęli w tej sprawie debatę z tamtejszym rządem. Mówi się, że w przy zachowaniu ustalanych obecnie ograniczeń kina w Wielkiej Brytanii miałyby zostać otwarte pod koniec czerwca. Jak przyznał ostatnio Tim Richards, założyciel i dyrektor generalny brytyjskiego giganta Vue, pod koniec czerwca jego kina miałyby zostać uruchomione w ramach powolnego restartu, tak aby być w pełni gotowym na przyjęcie klientów podczas lipcowej premiery filmu „Tenet” – brytyjska branża również postrzega film Nolana jako istotny element odmrażania branży.

źródło: hollywoodreporter.com / zdj. Warner Bros.