Koniec strajku aktorów! Te filmy i seriale już szykują się do powrotu na plan

Po 118 dniach najdłuższy w historii strajk hollywoodzkich aktorów dobiegł końca! Przedstawiciele związku zatwierdzili wstępne porozumienie z wytwórniami. Aktorzy i twórcy wielu filmowych i serialowych produkcji błyskawicznie chcą teraz wrócić na plany zdjęciowe, aby jak najszybciej nadrobić wielomiesięczne zaległości.

Koniec strajku aktorów. To historyczny przełom w kwestii sztucznej inteligencji

Komitet negocjacyjny związku aktorów jednomyślnie zatwierdził porozumienie przekazane przez przedstawicieli wytwórni. Dzisiaj umowa wiążąca aktorów i studia filmowe na trzy lata trafi do krajowego zarządu SAG-AFTRA w celu jej zatwierdzenia, ale jest to już tylko formalność. Od kilku dni obydwie strony intensywnie pracowały nad znalezieniem najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania w ramach głównych punktów stanowiącego od miesięcy przedmiot sporu. Przedstawicielom aktorów udało przeforsować się w umowie pierwszą w historii ochronę osób pracujących na planie przed bezpłatnym wykorzystywaniem ich wizerunku przez studia za pomocą sztucznej inteligencji. Wywalczono też podniesienie składek emerytalnych i zdrowotnych oraz płacy minimalnej o 7%, czyli aktorzy mogą pochwalić się podwyżką o 2% większą niż scenarzyści, którzy zakończyli swój strajk kilka tygodni temu. Jednym z najważniejszych aspektów nowego kontraktu jest też nowa forma premii dla aktorów za udział w produkcjach tworzonych dla streamingu. Związek przekazał, że wartość osiągniętego porozumienia wynosi ponad 1 mld dolarów.

Ze związku aktorów da się słyszeć wiele głosów zadowolenia, ale Kevin E. West, członek komisji zauważa, że nie jest to idealne porozumienie, ale przyznaje przy tym, że jego osiągnięcie było niezwykle trudnym zadaniem. Organizacja AMPTP zrzeszająca wytwórnie z Hollywood stwierdziła w swoim oświadczeniu, że jest zadowolona z osiągnięcia wstępnego porozumienia i nie może doczekać się wznowienia prac na planach zdjęciowych.

Prace nad tymi filmami i serialami rozpoczną się w najbliższych dniach i tygodniach

stranger things sezon 5 kiedy premiera.jpg

Studia, aktorzy i reszta ekip produkcyjnych od tygodni jest już gotowa do wznawiania zdjęć do przerwanych filmów i seriali. W najbliższych dniach do pracy mają zameldować się między innymi członkowie ekipy „Deadpoola 3” od Marvela, który jest ukończony w około 50%. Priorytetowe dla studia Paramount Pictures jest z kolei wznowienie prac nad „Gladiatorem 2”, który ma już 90 minut gotowego materiału, a wytwórnia Warner Bros. chce jak najszybciej zebrać z powrotem ekipę filmu „Sok z Żuka 2”, która miała wyjątkowego pecha i musiała przerwać prace na planie zaledwie dwa dni przed końcem zdjęć.

W najbliższych tygodniach wznowione zostaną też prace nad nowym filmem Clinta Eastwooda z Nicholasem Houltem, któremu zostało kilkanaście dni do zakończenia zdjęć i prace nad „Venomem 3”, który otrzymał nową datę premiery wyznaczoną na 8 listopada 2024 roku. W najbliższych tygodniach Netflix rozpocznie w końcu prace nad finałowym sezonem „Stranger Things”, a studio Warner Bros. wejdzie na plan filmu „Minecraft” i wznowi zdjęcia do produkcji „Mortal Kombat 2”. Na marzec zaplanowano natomiast start zdjęć do nowego filmu o Supermanie w reżyserii Jamesa Gunna.

źródło: deadline.com / zdj. Universal Pictures / Netflix