Który film Christophera Nolana jest najlepszy? Było aż trzech faworytów

W ostatni piątek swój nowy film do kin wprowadził Christopher Nolan. Premiera chwalonego przez widzów i krytyków „Oppenheimera” to idealna okazja, aby przyjrzeć się całemu reżyserskiemu dorobkowi twórcy trylogii „Mrocznego Rycerza”. Który z filmów Nolana zyskał największe uznanie w oczach krytyków i widzów?

Który film Nolana jest najlepszy? Walka jest wyjątkowo zacięta

Wielu widzów pokładało spore nadzieje w „Oppenheimerze”, ale niektórzy obawiali się, czy Nolanowi uda się wrócić przy okazji nowego przedsięwzięcia do formy, którą prezentował przed 2020 rokiem i premierą swojego poprzedniego filmu pod tytułem „Tenet”. To właśnie ta produkcja otwiera bowiem listę i pogodziła krytyków oraz widzów w przekonaniu, że była najsłabszym tytułem w dorobku brytyjskiego twórcy. Okazuje się, że Nolan jest reżyserem, który niespecjalnie polaryzuje środowiska recenzentów i widzów.

Pierwsza trójka w przypadku obydwu grup składa się z tych samych tytułów. Wśród krytyków najlepiej przyjętym filmem w reżyserskiej karierze Christophera Nolana jest film „Mroczny Rycerz”. Superbohaterskie widowisko opowiadające o legendarnym już pojedynku Batmana i Jokera zebrało 94% pozytywnych recenzji. Na podium znalazły się jeszcze filmy „Memento” i debiutujący właśnie na dużym ekranie „Oppenheimer”. I to właśnie produkcja opowiadająca historię „ojca bomby atomowej” zebrała wśród widzów najwięcej pozytywnych ocen.

12. „Tenet”

 • Ocena według krytyków: 69% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 76% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 12

Uzbrojony tyko w jedno słowo: Tenet bohater, znany jako Protagonista, przenika do mrocznego środowiska międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić świat. Podczas swojej misji będzie musiał skorzystać ze zjawiska wykraczającego poza czas realny.

11. „Interstellar”

 • Ocena według krytyków: 73% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 86% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 8

Gdy okazuje się, że nasz czas na Ziemi dobiega końca, zespół odkrywców wyrusza na najważniejszą misję w dziejach ludzkości. Badacze podróżują poza granice naszej galaktyki, aby przekonać się, czy rasa ludzka ma szansę przetrwać wśród gwiazd. Dzięki nowo odkrytemu tunelowi czasoprzestrzennemu pokonują granice do tej pory przekraczające ludzkie możliwości podróżowania w innym wymiarze. 

10. „Prestiż”

 • Ocena według krytyków: 76% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 92% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 5

Tajemnicza opowieść o dwóch iluzjonistach między którymi rodzi się zażarta rywalizacja, która przeradza się w wojnę na sztuczki i nieposkromione pragnienie odkrycia tajemnic zawodowych rywala. Gdy nadchodzi chwila konfrontacji obu bohaterów - odwagi z pragnieniem, estradowego talentu z nauką i ambicji z przyjaźnią - skutki stają się śmiertelnie niebezpieczne.

9. „Śledząc”

 • Ocena według krytyków: 83% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 85% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 9

Starszy mężczyzna słucha historii Billa o życiu scenarzysty, który lubi podążać za obcymi w Londynie i ich obserwować. Pewnego dnia między pewnym siebie człowiekiem, którego Bill obserwował, i Billem, dochodzi do konfrontacji. Mężczyzna jest włamywaczem; postanawia wziąć Billa pod swoje skrzydła i pokazać mu, jak należy się włamywać do domów. Włamują się do domu pewnej kobiety. Bill jest nią zaintrygowany (wszędzie w jej mieszkaniu są zdjęcia). Odnajduje kobietę, i rozmawia z nią w barze, którego właścicielem jest jej były chłopak. Wkrótce Bill zostaje wmieszany w sprawy tej kobiety.

8. „Batman: Początek”

 • Ocena według krytyków: 84% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 94% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 4

Film odkrywa tajemnicę narodzin legendarnego Mrocznego Rycerza. Po tragicznej śmierci rodziców rozczarowany życiem spadkobierca fortuny, Bruce Wayne (Christian Bale), podróżuje po świecie szukając środków do walki z niesprawiedliwością, aby obrócić strach przeciw tym, którzy go sieją. Z pomocą zaufanego lokaja Alfreda (Michael Caine), detektywa Jima Gordona (Gary Oldman), oraz swego sprzymierzeńca Luciusa Foxa (Morgan Freeman), Wayne powraca do Gotham, aby powołać do życia swoje alter-ego: Batmana, zamaskowanego wojownika, który posługuje się siłą, intelektem i zaawansowaną bronią, aby zwalczać złowrogie siły, które zagrażają miastu.

7. „Mroczny Rycerz powstaje”

 • Ocena według krytyków: 87% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 90% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 7

Osiem lat temu, po tym jak przyjmuje na siebie winę za śmierć Harveya Denta, okryty hańbą Batman (Christian Bale) znika w tajemniczych okolicznościach. Wszystko się jednak zmienia, gdy na horyzoncie pojawia się sprytna kocia włamywaczka (Anne Hathaway) i bezwzględny szaleniec - Bane (Tom Hardy). Terrorystyczne zamiary zamaskowanego Bane'a zmuszają Bruce'a do powrotu z wygnania i podjęcia ostatecznej walki o przetrwanie Gotham City… i Batmana.

6. „Incepcja”

 • Ocena według krytyków: 87% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 91% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 6

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) jest wyjątkowym złodziejem - razem ze swoimi współpracownikami wykrada tajne informacje z umysłów śpiących głęboko ludzi. Ze względu na swoje nadzwyczajne umiejętności często wykonuje zlecenia dla wielkich korporacji. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje niecodzienną ofertę. Bogaty japoński biznesmen (Ken Watanabe) chce, by Cobb przeprowadził incepcję - zaszczepił w umyśle śniącego człowieka nową ideę. Cobb wraz z zespołem przystępuje do pracy... 

5. „Bezsenność”

 • Ocena według krytyków: 92% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 77% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 11

Doświadczony detektyw Will Dormer (Al Pacino) podczas wieloletniej pracy w policji widział wszystko, co wiąże się z ciemną stroną ludzkiej natury - przemoc, morderstwa, korupcję. Jednak dalej z zaangażowaniem poświęca się każdej kolejnej sprawie. Razem ze swoim partnerem Hape'm jadą na Alaskę, aby tam szukać zabójcy nastoletniej dziewczyny. Głównym podejrzanym jest żyjący na odludziu autor powieści kryminalnych Walter Finch (Robin Williams). Podczas nieudanej zasadzki dochodzi do tragedii - Will przypadkowo zabija Hape'a. Dręczony wyrzutami sumienia oraz nasilająca się bezsennością, Walter staje się ofiarą intryg demonicznego pisarza i z każdym dniem coraz bardziej traci poczucie rzeczywistości.

4. „Dunkierka”

 • Ocena według krytyków: 92% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 81% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 10

Latem 1940 roku na plażach Dunkierki w północnej Francji niemiecka armia blokuje brytyjskie i francuskie wojska. Otoczeni przez przeciwnika żołnierze czekają na cud. Za ewakuacje portu są odpowiedzialni komandor Bolton (Kenneth Branagh) oraz pułkownik Winnant (James D'Arcy). Na wezwania brytyjskiego rządu na ratunek uwięzionym żołnierzom odpowiadają nawet właściciele prywatnych statków. W tym samym czasie niewielka eskadra lotnicza, w skład której wchodzi Farrier (Tom Hardy) osłania wycofujących się z kontynentu żołnierzy. Piloci RAF-u nie mają łatwego zadania. Muszą stawić czoła przeważającym siłom lotniczym nieprzyjaciela.

3. „Oppenheimer”

 • Ocena według krytyków: 93% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 94% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 1

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

2. „Memento”

 • Ocena według krytyków: 93% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 94% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 3
Leonard poszukuje przestępcy, który zgwałcił i zamordował jego żone. On sam w trakcie owego doznał obrażeń w wyniku których cierpi na rzadki, ale podobno prawdziwy stan umysłu (pewnego rodzaju amnezja). Pamięta wszystko co zdarzyło się do momentu morderstwa żony, ale nie jest w stanie zapamiętywać wydarzeń sprzed 15 minut. Aby posuwać się naprzód w śledztwie Leonard robi notatki na wykonywanych zdjęciach osób i przedmiotów, a co ważniejsze fakty tatuuje sobie na całym ciele.

1. „Mroczny Rycerz”

 • Ocena według krytyków: 94% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 94% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 2

Batman (Christian Bale) podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Z pomocą porucznika Jima Gordona (Gary Oldman) i prokuratora okręgowego Harveya Denta (Aaron Eckhart) zabiera się za rozpracowywanie istniejących organizacji przestępczych nękających mieszkańców miasta. Współpraca przynosi efekty, ale bohaterowie wkrótce padną ofiarą chaosu, który rozpęta rosnący w siłę genialny przestępca, znany przerażonym mieszkańcom Gotham jako Joker (Heath Ledger).

zdj. Denis Makarenko / Depositphotos.com Warner Bros. / Universal Pictures / Momentum Pictures / Newmarket